Warzywa gotowane na parze – dlaczego warto, jakie warzywa wybrać, garnek do gotowania na parze

0

Mamy coraz większą świadomość, że to co jemy wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednocześnie nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że sposób obróbki termicznej jest równie ważny, co wybór odpowiednich produktów spożywczych. Idealnie byłoby jeść warzywa na surowo, gdyż wówczas mają one najwięcej wartości odżywczych. Jednocześnie w takiej formie są one ciężkostrawne i czasem lepiej byłoby poddać je przynajmniej krótkotrwałemu działaniu wysokiej temperatury. Gotowanie na parze sprawdzi się w tym celu idealnie. Dlaczego warto gotować na parze? Jakie warzywa można przygotowywać w ten sposób? Jak wybrać garnek do gotowania na parze?

Dlaczego warto gotować na parze?

Wielu z nas gotuje warzywa w tradycyjny sposób, czyli w dużej ilości wody. Nie zdajemy sobie sprawy, że w ten sposób pozbawiamy je średnio czterdziestu procent zawartych w nich witamin i minerałów. Z oczywistych przyczyn nasze warzywa tracą szczególnie dużo witamin rozpuszczalnych w wodzie (zaliczamy do nich witaminę C i witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu).

Gotowanie na parze również powoduje straty odżywczych substancji, jednak są one znacznie niższe. Przygotowane w ten sposób warzywa zachowują swój kolor, a także wszystkie walory smakowe. Warzywa gotowane na parze (w przeciwieństwie do tych, które są przygotowywane innymi metodami) zachowują chrupkość.

Warzywa gotowane na parze (inaczej niż te smażone na tłuszczu) są niskokaloryczne. Będą idealne dla osób stosujących dietę lekkostrawną.

Jakie warzywa są odpowiednie do gotowania na parze?

Powinniśmy mieć świadomość, że nie wszystkie warzywa można gotować na parze. Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku pomidorów i buraków, które po chwili gotowania na parze tracą smak. Gotowanie na parze idealnie sprawdzi się w przypadku ziemniaków, warzyw liściastych (takich jak szpinak, czy kapusta), brokułów, kalafiora, marchewki, fasoli, papryki, brukselki, cukinii.

Garnek do gotowania na parze

blankDo gotowania na parze będzie nam potrzebny odpowiedni sprzęt. Jeżeli nie mamy pewności, czy taki sposób przygotowywania potraw przypadnie nam do gustu, nie inwestujmy od razu w profesjonalny parowar (jest on dość kosztowny, pochłania prąd, co więcej jego mycie może być kłopotliwe). Na początek idealnie sprawdzą się metalowe nakładki na garnki (są one skonstruowane w taki sposób, że ich średnicę z łatwością dopasujemy do wielkości garnka). Nakładki niewiele kosztują, ją lekkie i poręczne, możemy zabrać je ze sobą w podróż. Jeżeli planujemy przygotowywanie dań orientalnych – wykorzystajmy specjalne bambusowe koszyczki.

W sklepach znajdziemy również profesjonalne garnki do gotowania na parze. Ich zaletą jest możliwość ustawiania jeden na drugim, co pozwala na gotowanie różnych potraw jednocześnie.

Elektryczny parowar zdaje egzamin u osób zabieganych. Jego wielką zaletą jest to, że nie musimy stale pilnować naszej potrawy. Możemy ustawić czas gotowania i zająć się innymi sprawami. Gotowanie w elektrycznym parowarze to gwarancja, że jedzenie się nam nie przypali. Część modeli posiada funkcję podtrzymującą temperaturę, dzięki której możemy cieszyć się gorącym posiłkiem o wybranej godzinie.

Obecnie można się spotkać nawet z piekarnikami parowymi, które będą idealnym rozwiązaniem dla fanów gotowania na parze.

Jak gotować na parze?

Warunkiem udanego gotowania na parze jest wybór odpowiednich produktów. W przypadku gotowania w garnkach lub przy pomocy metalowych nakładem kluczowe znaczenie ma takie układanie warzyw, by nie stykały się one z wodą. Dodatkowo pilnujmy, żeby woda nie gotowała się zbyt gwałtownie. Nasze warzywa muszą być rozłożone równomiernie, najlepiej cienką warstwą. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że ugotują się szybko i równocześnie. Pamiętajmy, żeby zawsze liczyć czas gotowania od momentu rozpoczęcia wrzenia wody.

Kiedy korzystamy z nakładek, pamiętajmy, że nasz garnek musi być odpowiednio duży – musi się w nim zmieścić odpowiednia ilość pary.

Jedną z ważniejszych zasad gotowania na parze jest unikanie solenia potraw przed rozpoczęciem gotowania. Istnieje duże ryzyko, że je przesolimy (warto zdawać sobie sprawę, że gotowanie na parze wydobywa słony posmak warzyw i innych potraw). Sól dobrze jest dodać po ugotowaniu. Nie musimy natomiast rezygnować z przypraw. Ich dodatek sprawi, że nasze warzywa staną się niezwykle aromatyczne. Sprawdzą się zarówno zioła świeże, jak i suszone.

Warzywa, które wybieramy do gotowania na parze powinny być świeże i charakteryzować się najwyższą jakością. Pamiętajmy, że ten sposób obróbki termicznej wydobywa ich smak. Niestety dotyczy to także warzyw zepsutych. Pilnujmy, żeby nie gotować warzyw zbyt długo. Nawet jeżeli robimy to w parowarze, zbyt długi czas obróbki termicznej zwiększa straty cennych składników odżywczych.

Gotowanie na parze wydaje się idealnym sposobem obróbki termicznej dla każdego. Szczególnie docenią je osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, czy otyłość.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here