Home zdrowie Udar słoneczny na wczasach – jak sobie z nim radzić?

Udar słoneczny na wczasach – jak sobie z nim radzić?

0

Wylegiwanie się godzinami na słońcu jest przyjemne i pozwala wypocząć, jednak promienie słoneczne są zdradliwe. Zbyt długie leżenie na plaży, spanie na leżaku w pobliżu basenu lub długie wędrowanie po górach w pełnym słońcu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jeżeli źle czujesz się po długim pobycie na zewnątrz w upalny dzień, sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego.

Latem z radością wyjeżdżamy na wakacje do ciepłych krajów lub wylegujemy się na plażach nad Bałtykiem. Taka forma wypoczynku cieszy się ogromną popularnością wśród wszystkich grup społecznych i wiekowych. Niestety, nadmiar słońca jest szkodliwy. Zbyt długie opalanie się lub chodzenie w upalny dzień po niezacienionych drogach prowadzi do udaru cieplnego. Sprawdź, jakie objawy ma udar słoneczny.

Udar słoneczny – kiedy może się pojawić?

Udar słoneczny to częsta letnia dolegliwość. Cierpią na nią zarówno dzieci, jak i dorośli, jednak najbardziej niebezpieczna jest dla maluszków oraz seniorów. Przegrzanie ciała pojawia się najczęściej u osób, które wylegują się długo na plaży (np. zasypiają na słońcu), pracują przez wiele godzin w pełnym słońcu lub wędrują po górach w upalne dni bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy. Do udaru słonecznego dochodzi jednak również w innych przypadkach. Seniorzy mogą na niego cierpieć nawet po kilkunastominutowym spacerze po niezacienionym chodniku, a malutkie dzieci po spacerze w wózku, nawet gdy były schowane pod budką lub parasolem.

Objawy udaru słonecznego

Objawy udaru słonecznego są zróżnicowane w zależności od tego, jak długo przebywało się na słońcu. Zwykle osoba, której organizm przegrzał się, czuje się osłabiona i senna. Dodatkowo może cierpieć z powodu mdłości, a niekiedy nawet wymiotować. Początkowo jej skóra jest silnie zaczerwieniona i spocona, natomiast gdy dochodzi do odwodnienia, osoba z udarem słonecznym ma suchą i bladą skórę na całym ciele.

Jeżeli udar słoneczny jest silny, towarzyszą mu objawy, które można pomylić z poważną infekcją. Są to między innymi wysoka gorączka, często przekraczająca 40 stopni Celsjusza, oraz sztywność i ból karku i głowy. W skrajnych przypadkach pojawiają się również drgawki, utrata świadomości oraz inne objawy ze strony układu nerwowego.

Udar słoneczny – jak sobie z nim poradzić?

Gdy cierpi się na udar słoneczny, przede wszystkim powinno się chłodzić organizm. Nie może się robić tego gwałtownie. Temperatura ciała powinna być obniżana powoli i stopniowo, by uniknąć szoku. Dobrym rozwiązaniem, by schodzić organizm, jest korzystanie z kąpieli w wodzie chłodniejszej od ciała o 1-2 stopnie. Jeżeli gorączka jest bardzo wysoka i nie spada po kąpieli, można sięgnąć po leki przeciwgorączkowe. Może to być paracetamol lub ibuprofen. Oba preparaty można stosować na przemian, by przyśpieszyć zbijanie temperatury. Objawy neurologiczne powinny być natomiast skonsultowane z lekarzem.

W przypadku udaru słonecznego ważne jest nawadnianie organizmu. Odwodnienie prowadzi do nasilenia się objawów i pogorszenia samopoczucia. Odpowiednim wyborem do picia jest czysta woda niegazowana mineralna lub źródlana. Dodatkowo można sięgnąć po elektrolity, które traci się podczas silnego pocenia, towarzyszącego udarowi słonecznemu. Jeżeli cierpi się na mdłości, nie powinno się zmuszać do jedzenia. Organizm lepiej poradzi sobie z przegrzaniem, jeśli pozwoli mu się odpocząć bez tracenia energii na trawienie. Po poprawie samopoczucia apetyt szybko wróci.

4.7/10 - (2 votes)

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.

Exit mobile version