Uczulenie na mleko modyfikowane – przyczyny, objawy, jak sobie radzić

0

Nie każda kobieta ma możliwość karmienia piersią, dlatego w wielu wypadkach konieczne jest karmienie niemowlaka mlekiem modyfikowanym. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że takie mleko częściej niż mleko matki powoduje alergie. Warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie objawy mogące świadczyć o nietolerancji mleka modyfikowanego, żeby w razie potrzeby jak najszybciej wprowadzić mieszankę zastępczą.

Karmienie noworodków i niemowląt mlekiem modyfikowanym

Modyfikowane mleko przeznaczone dla noworodków to nic innego jak mleko krowie, które zostało jednak poddane licznym modyfikacjom – jego skład jest zmieniany w taki sposób, żeby mleko było jak najbardziej podobne do mleka kobiecego. Zawiera ono jednak białko mleka krowiego, które może być alergenem.

Wybór modyfikowanego mleka jest uwarunkowany wiekiem dziecka. Spotkamy się z:

  • mlekiem początkowym przeznaczonym dla dzieci do szóstego miesiąca życia,
  • mlekiem następnym oznaczanym jako 2, które dedykowane jest niemowlętom od szóstego do dwunastego miesiąca życia.
  • Mleko junior (3) stworzone zostało z myślą o potrzebach dzieci w wieku od roku do dwóch lat.
  • Na rynku dostępne jest również mleko junior (4) dedykowane dzieciom powyżej drugiego roku życia.

Jako, że skład mleka krowiego i kobiecego bardzo się różni, w mleku poddanym modyfikacjom zmniejsza się ilość białka, dodaje się do niego także mineralizowanej serwatki. Z mleka krowiego usuwany jest tłuszcz, który zostaje następnie zastąpiony olejami roślinnymi, które zawierają duże ilości zdrowych – nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Modyfikowane mleko wzbogacane jest o witaminy:

  • A,
  • E,
  • C,
  • D,
  • K,

a także minerały:

  • jod,
  • cynk,
  • selen,
  • żelazo.

Bardzo często dodaje się do niego także takich składników jak:

  • L-karnityna,
  • inozytol,
  • cholina,
  • nukleotydy,
  • LCPUFA,
  • probiotyki Bifidus.

W mleku poddanym modyfikacjom zostają zmienione proporcje fosforu i wapnia, zmniejsza się zawartość chloru, sodu i potasu. Zwiększeniu ulega też ilość laktozy.

Czym objawia się alergia na mleko modyfikowane?

niemowlę, alergia skórnaAlergia na mleko modyfikowane pojawia się u dzieci nietolerujących białka krowiego. Układ odpornościowy dziecka zaczyna traktować je jako potencjalne zagrożenie, co powoduje produkcję histaminy. Uczulenie na tego rodzaju mleko częściej pojawia się u dzieci, których rodzice cierpią na różnego rodzaju alergie.

Problemem jest fakt, że alergia wcale nie jest łatwa do rozpoznania – u różnych dzieci może się ona objawiać odmiennie. Może dotyczyć skóry, układu pokarmowego lub oddechowego.

Po spożyciu modyfikowanego mleka, które wywołuje alergię, skóra części dzieci staje się bardzo sucha i napięta. Bardzo często pojawia się na niej wysypka.

Inne popularne reakcje alergiczne na mleko modyfikowane dotyczą układu pokarmowego. Dzieci mają bóle brzucha, kolki, często pojawia się także biegunka, wzdęcia i wymioty po spożyciu mleka.

Dziecko uczulone na mleko poddane modyfikacjom zdaje sobie sprawę, że po jego spożyciu źle się czuje, dlatego wykazuje brak apetytu. Alergii może towarzyszyć także katar i kaszel.

Co robić, kiedy zaobserwujemy u dziecka alergię na mleko modyfikowane?

Jeżeli zaobserwujemy u dziecka alergię na mleko modyfikowane, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Zanim postawi on ostateczną diagnozę, często zaleca dwa a nawet trzy tygodnie na diecie bez mleka. W przypadku, gdy w tym czasie objawy ustąpią, oznacza to, że mamy do czynienia z alergią na mleko modyfikowane.

Pocieszający jest fakt, że u większości dzieci alergia na mleko po upływie pewnego czasu ustępuje. Lekarz najprawdopodobniej zaleci dietę eliminacyjną. Dzieciom z alergią na mleko modyfikowane zalecane są mieszanki zastępcze, w których skład wchodzą hydrolizaty białka – przez większość maluchów bardzo dobrze tolerowane.

Do menu dzieci około drugiego lub trzeciego roku życia można powoli włączać przetwory mleczne. Znacznie bezpieczniej jest im podać jogurt niż mleko. Na początku warto poprzestać na dwóch łyżeczkach jogurtu. Następnie przez kilka dni należy uważnie obserwować, czy u dziecka nie pojawiła się reakcja alergiczna.

Mleko dla małego alergika

Mieszanki przeznaczone dla dzieci uczulonych na mleko modyfikowane przepisywane są przez lekarza i dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Na pozytywne efekty wprowadzenia takich mieszanek czeka się średnio trzy tygodnie.

Dzieci z alergią na mleko modyfikowane nie należy karmić na własną rękę. W ich wypadku dopuszczalne jest jedynie karmienie piersią. Nie można podawać im mleka sojowego – jeżeli nie tolerują one białka mleka krowiego, prawdopodobnie uczulą się także na soję. Niewskazane są również mleka HA, czy mleko kozie, które ma zdecydowanie za mało witamin i minerałów, żeby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here