Trener personalny to osoba, która powinna posiadać wszechstronne umiejętności; powinna walczyć z ludzkimi przypadłościami, z ludzkim zniechęceniem. Trener personalny to również osoba, która powinna oczywiście znać przede wszystkim zasady wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz co najmniej podstawy anatomii i fizjoterapii. Niestety, jest to wiedza bardzo obszerna, zaś niektórych zagadnień nie da się przyswoić inaczej, niż za pomocą zajęć praktycznych. Można więc uznać, że w tym zawodzie człowiek cały czas się kształci i pogłębia swoje kwalifikacje.
W teorii nie istnieją podstawy prawne, które jakoś ograniczają zawód. Jest on w pełni otwarty, praktycznie każdy człowiek prosto z ulicy może zostać zatrudniony w klubie fitness na stanowisku trenera. Jedyne ograniczenia stosują się do osób, które chciałyby pracować w klubach zrzeszonych w krajowych związkach. Ukończenie kursu trenera personalnego nie jest więc wymagane. Jest ono jednak na pewno bardzo dobrze widziane przy staraniu się o pracę. Zwłaszcza takiego kursu, który przeprowadzony został przez rzetelną i rozpoznawalną w branży markę.
Szczegóły kursu trenera personalnego
Jak powinien wyglądać taki kurs? Przede wszystkim jego tematyka jest bardzo rozbudowana. W takim kursie chodzi bowiem o to, aby nauczyć jego uczestników pewnych zasad postępowania z bardzo zróżnicowanymi klientami. Kurs na trenera personalnego powinien zawierać takie elementy jak:
a) umiejętność prowadzenia wywiadu wstępnego z klientem, rozpoznania jego potrzeb, jego oczekiwań, stanu jego zdrowia, określenia zasad współpracy
b) określenie podstawowych ćwiczeń siłowych
c) określenie wszechstronnych ćwiczeń
d) zasady treningu zdrowotnego
e) umiejętność kreowania własnego wizerunku, umiejętność kreowania relacji z klientem
f) wiedza na temat wszelkich diet, na temat prawidłowego sposobu żywienia, na temat wpływu diety na zdrowie i skuteczność treningu
g) opcjonalnie podstawowe zasady aquatreningu (lub innych zajęć specjalistycznych)
h) zasady ćwiczeń prowadzonych z kobietami w ciąży
i) podstawy anatomii, fizjoterapii i rehabilitacji
De facto w tym miejscu wymieniliśmy tylko i wyłącznie pewne wybrane elementy teorii kursów na trenerów personalnych, aczkolwiek na pewno nie możemy powiedzieć, że to cała możliwa do wykorzystania i do poruszenia tematyka. Trener personalny to osoba, która powinna posiadać bardzo wszechstronną wiedzę, który nie może w swojej pracy się poddawać wobec piętrzących się trudności, wobec humorów swoich klientów.
Osoba trenera personalnego musi być przygotowany na bardzo różne sytuacje, musi wykazywać się umiejętnością znajdywania rozwiązań w bardzo zróżnicowanych sytuacjach. Każdy klient to zupełnie inna historia, to całkiem nowa historia. Trener personalny nie może zaprzestawać szukania właściwych rozwiązań dla każdego klienta z osobna. W związku z tym kursy na trenerów personalnych muszą być bardzo rozbudowane, posiadać bardzo rozbudowaną tematykę. W kursach na trenerów personalnych nie może zabraknąć takich elementów jak praktyka, nie może zabraknąć wyzwań dla przyszłych trenerów personalnych, nie może zabraknąć elementów sprawdzających ich wiedzę oraz ich predyspozycje.