Trener personalny – czy warto korzystać z jego usług, jak wybrać najlepiej

0

Jeżeli jesteśmy zmotywowani do ćwiczeń, mamy wiedzę na temat żywienia, a także technik treningowych, dodatkowo wśród naszych znajomych są zawodowi sportowcy, którzy chętnie udzielą nam porady – trener personalny nie jest nam potrzebny. Większość osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze sportem nie znajduje się jednak w tak komfortowej sytuacji. Nie wiedzą one od jakich ćwiczeń zacząć, jak poprawnie i jak intensywnie je wykonywać. Co więcej nie mają pojęcia jaka dieta przyspieszy uzyskanie wymarzonej sylwetki. Dla nich trener personalny jest prawdziwym wybawieniem. Czym się kierować przy wyborze trenera personalnego?

Kiedy warto poszukać trenera personalnego?

W sytuacji, kiedy należymy do grona osób, które do tej pory ze sportem nie miały nic wspólnego, uzyskanie szczupłej sylwetki lub zbudowanie masy mięśniowej może sprawić nam wiele kłopotów. Dodatkowo jeżeli naszym problemem są:

  • wady postawy,
  • zwyrodnienie kręgosłup,
  • a czy kontuzje,

samodzielne ćwiczenia mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Problemem wielu osób, które po raz pierwszy odwiedzają siłownię jest niewystarczająca motywacja. Często pod wpływem silnych emocji podejmujemy decyzję o zmianie stylu życia i rozpoczęciu treningów, jednak kiedy przez pierwsze tygodnie nie widzimy efektów, nasz zapał opada. Zatrudnienie profesjonalnego trenera personalnego do doskonały pomysł dla ludzi ze słabą motywacją.

Rozpoczęcie ćwiczeń pod okiem trenera sprawi, że będziemy w stanie wytrwać znacznie dłużej w naszych postanowieniach. Nawet jeżeli sami już dawno zrezygnowalibyśmy z treningów, zobowiązanie, którego podjęliśmy się wobec innej osoby sprawi, że trudniej będzie się poddać. Co więcej dobry trener personalny jak nikt inny podniesie nas na duchu i zmotywuje do ćwiczeń.

Kiedy trenujemy pod okiem profesjonalisty, do którego mamy zaufanie, jesteśmy pewni, że zmierzamy w dobrym kierunku. Z tego względu tak ważne jest, żeby wybrać dobrze. Doświadczony trener, który ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe, a także sukcesy w pracy z klientami może nam bardzo pomóc. Jednakże niewłaściwa osoba bardzo nam zaszkodzi.

Jakie warunki powinien spełniać trener personalny?

trenerka, podnoszenie hantliWspółcześnie bardzo łatwo jest zostać trenerem personalnym. Wystarczy:

  • ukończenie osiemnastego roku życia,
  • posiadanie wykształcenia minimum średniego,
  • wiedza i doświadczenie niezbędne do wykonywania pracy trenera.

Ważne jest także, żeby kandydat nie został ukarany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, które zostały popełnione w związku ze współzawodnictwem organizowanym przez Polski Związek Sportowy. Ponadto nie potrzeba spełniać żadnych szczególnych wymogów, by zacząć pracować jako trener.

Niskie progi niezbędne do rozpoczęcia pracy w tym zawodzie sprawiają, że możemy spotkać wielu trenerów personalnych, którzy swoją pracę wykonują źle. Z tego względu bardzo ważne jest, żeby poświęcić więcej czasu na poszukiwania. Wynagrodzenie trenera nie jest najniższe, dlatego warto poszukać prawdziwego profesjonalisty.

Czym się kierować w wyborze trenera personalnego?

Bardzo ważne jest, żeby osoba wykonująca zawód trenera personalnego posiadała dyplom ukończenia Akademii Wychowania Fizycznego lub przynajmniej odpowiednie kursy przygotowujące do pracy w zawodzie.

Nie jest powiedziane, że osoby, które ukończyły tylko kursy będą gorszymi trenerami niż absolwenci wyższej uczelni. Bardzo często zdarza się, że ludzie odkrywają swoją prawdziwą pasję znacznie później i wówczas kursy są lepszym rozwiązaniem niż podejmowanie pięcioletnich studiów.

Wygląd trenera personalnego jest jego wizytówką. Jego sylwetka powinna być proporcjonalna, warto zwrócić uwagę na zarysowane mięśnie i ilość tkanki tłuszczowej. Jeżeli dana osoba ma pomagać innym w osiągnięciu wymarzonej sylwetki, sama nie powinna mieć w tym punkcie braków.

Kandydat na trenera personalnego powinien móc pochwalić się własnymi osiągnięciami sportowymi. Jednak zarówno perfekcyjny wygląd, liczne dyplomy i certyfikaty nic nie znaczą, jeżeli dana osoba nie potrafi współpracować z klientem. Najlepszą rekomendacją trenera personalnego są jego zadowoleni klienci. Dobry trener zawsze ma liczne grono podopiecznych, którzy mogą polecić nam jego usługi.

Żeby zostać dobrym trenerem personalnym niezbędne są określone kompetencje psychiczne. Osoba taka powinna być optymistycznie nastawiona do świata, tak, żeby inni ludzie chętnie chcieli z nią przebywać. Niezbędna w tym zawodzie jest:

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • a także empatia.

Trener musi umieć zmotywować klienta do dalszej pracy, bardzo ważne jest również to, żeby zwracał uwagę na błędy popełniane w trakcie wykonywania ćwiczeń i korygował naszą technikę. Powinien wyczuć, czy jego podopieczny jest już na tyle przemęczony, że czas zakończyć trening, czy można jeszcze trochę z niego wycisnąć. Osoba taka powinna mieć dużą wiedzę na temat anatomii człowieka, gdyż dzięki niej nie zrobi swoim podopiecznym krzywdy. Ważne jest także, żeby potrafiła w zrozumiały (i interesujący) sposób przekazywać informacje klientowi.

Warto poświęcić trochę czasu i obserwować wybranego trenera personalnego przy pracy, dobrym pomysłem jest również trening próbny. Zazwyczaj większość trenerów oferuje swoim klientom bezpłatne pierwsze treningi próbne.

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem dobrego trenera personalnego. W dużej mierze będzie ona zależna od miejscowości, w której pracuje trener. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku trenerów, którzy domagają się opłaty z góry za dłuższy czas współpracy.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here