Trądzik różowaty – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

0

Trądzik różowaty to przede wszystkim problem natury estetycznej, który dotyczy przede wszystkim dojrzałych kobiet. Jak sama nazwa sugeruje – skóra chorego jest intensywnie różowa, wygląda jakby była rozpalona. Często widoczne są na niej liczne popękane naczynka. Kontrast jest tym większy, że trądzik różowaty bardzo często dotyka osób posiadających jasne włosy i jasną karnację. Schorzenia tego zazwyczaj trudno jest się pozbyć, choć istnieją przypadki potwierdzające, że jest to jak najbardziej możliwe. Jakie są przyczyny trądziku różowatego? W jaki sposób objawia się ta choroba? Jak wygląda proces leczenia?

Czym jest trądzik różowaty?

Mianem trądziku różowatego określamy przewlekłą chorobę skóry, która u większości osób pojawia się w wieku dojrzałym. Na skórze pojawiają się stany zapalne, które mogą mieć postać wykwitów rumieniowych, kostkowych lub grudkowych. Zmiany skórne nie utrzymują się permanentnie. U wielu osób objawy choroby po okresie nasilenia wygasają, by po pewnym czasie pojawić się na nowo. U większości osób choroba po raz pierwszy pojawia się pomiędzy trzydziestym a, a sześćdziesiątym rokiem życia. Jej przyczyny mogą być różnorodne – zalicza się do nich zarówno czynniki genetyczne, jak i niezdrowy tryb życia. Zróżnicowane są także sposoby leczenia trądziku – może mieć postać leczenia farmakologicznego lub kosmetycznego. Częstotliwość występowania trądziku różowatego jest w dużej mierze zależna od rasy – choroba ta dotyka najczęściej osoby mieszkające w krajach skandynawskich i Irlandii.

Jakie postaci może przybrać trądzik różowaty?

Trądzik różowaty nie jest chorobą jednorodną. Może występować w postaci grudkowo-krostkowej, ocznej, guzkowej, a także rumieniowo-teleangiektatycznej.

Postać grudkowo-krostkowa cechuje się występowaniem niewielkich grudek i krostek w okolicach rumienia. U wielu osób pojawiają się one w okolicach nosa i ust, co sprawia, że diagnoza choroby jest w dużej mierze utrudniona.

Zdarza się, że trądzik różowaty przybiera postać guzkową. W tym przypadku skóra ulega wyraźnym zgrubieniom, pojawiają się na niej charakterystyczne guzki, które zlokalizowane są najczęściej w okolicach nosa.

Trądzik rumieniowy charakteryzuje się występowaniem wyraźnego rumienia w środkowej części twarzy. Zmianom skórnym może towarzyszyć nieprzyjemne pieczenie, a nawet kłucie. W przypadku ostrych faz choroby zmiany skórne pojawiają się także na uszach i karku.

Jeżeli trądzik różowaty ma postać oczną, nie towarzyszą mu żadne zmiany skórne. Jest to niebezpieczne, gdyż bardzo utrudnia diagnozę. W przypadku tej postaci osoby chore mają problemy z ciągłym pieczeniem i łzawieniem oczu. Często zdarza się, że odczuwają suchość gałki ocznej. Czasem mają również wrażenie, że w ich oczach znajdują się ciała obce.

Trądzik różowaty – przyczyny choroby

Jedną z powszechnych przyczyn występowania trądziku różowatego są predyspozycje genetyczne. Jeżeli ktoś z naszej najbliższej rodziny miał podobne problemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zachorujemy również i my.

Choroba może mieć podłoże alergiczne, bywa też, że jest wynikiem zaburzeń hormonalnych.. W niektórych wypadkach choroba może zostać wywołana przez niektóre bakterie lub nadmierną ekspozycję skóry na promieniowanie UV (promieniowanie stymuluje tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, a także nasila stany zapalne).

Trądzik różowaty – jak objawia się choroba?

Objawy trądziku różowatego nie pojawiają się natychmiast. We wczesnych fazach choroby mamy zazwyczaj do czynienia z silnym zaczerwienieniem skóry – jest ono zazwyczaj widoczne na policzkach, nosie, czole, czy brodzie. W miejscach, gdzie powstał stan zapalny odczuwa się duży dyskomfort – skóra jest napięta, bardzo często swędzi i piecze. Na wczesnym etapie choroby zmiany skórne po pewnym czasie znikają tak szybko jak się pojawiły. Niestety z czasem zaczynają ujawniać się coraz częściej.

W kolejnej fazie zaczerwienieniu towarzyszą krostki i grudki, a stan zapalny utrzymuje się znacznie dłużej niż za pierwszym razem. Oprócz zmian skórnych można zaobserwować także obrzęki twarzy, widoczne rozszerzone naczynia krwionośne. U niektórych osób rozwija się także zapalenie spojówek.

Na zaawansowanych etapach choroby można zaobserwować zmiany w strukturze skóry. Często staje się ona przesuszona (nawet jeżeli wcześniej miała tendencje do przetłuszczania się). Może być również chropowata, z widocznymi nierównościami. U niektórych osób widoczne są zgrubienia w okolicy nosa lub czoła.

Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre czynniki prowadzą do zaostrzenia się objawów choroby. Trądzik różowaty nasila się zazwyczaj pod wpływem silnego stresu, po spożyciu alkoholu, czekolady, kawy, mocnej herbaty, ostrych przypraw. Czynnikami powodującymi nasilenie się choroby są również korzystanie z sauny parowej, kontakt z chlorowaną wodą (na przykład po wizycie na basenie), ekspozycja skóry na działanie promieniowania UV. Warto również unikać gorących kąpieli i mycia skóry zbyt ciepłą wodą. Objawy mogą się pojawić lub zaostrzyć w wyniku spożycia gorących napojów, bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, wystawienia skóry na działanie silnego wiatru.

Do zaostrzenia objawów dochodzi w przypadku jednoczesnego występowania chorób tarczycy, opryszczki wargowej, stosowania kwasu nikotynowego lub leków mających za zadanie obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. W przypadku trądziku różowatego należy unikać stosowania niektórych zabiegów kosmetycznych – między innymi złuszczania skóry przy użyciu kwasów.

Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny zrezygnować z wykonywania peelingów złuszczających skórę. Niezalecane są również tradycyjne mydła i syntetyczne detergenty, który wysuszają i podrażniają bardzo delikatną skórę.

Trądzik różowaty – jak wygląda proces leczenia?

tabletki, lekarstwaLeczenie trądziku różowatego to proces wieloaspektowy. W większości wypadków chorym podaje się leki, jednak konieczna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry, czy zmiany nawyków żywieniowych. W wielu wypadkach leczenie jest długotrwałe, co wymaga od chorego dużych pokładów cierpliwości.

W większości wypadków lekarz zaleci stosowanie leków. Najczęściej podawane są takie antybiotyki jak klindamycyna, erytromycyna, a także metronidazol.

Proces leczenia zależny jest od postaci choroby, a także nasilenia jej objawów. W niektórych wypadkach najlepsze efekty osiąga się dzięki leczeniu retinoidami.

Jeżeli choroba spowodowała zmiany na skórze, zaleca się wprowadzenie leczenia miejscowego, które polega na smarowaniu zmienionych chorobowo miejsc specjalnymi maściami i żelami. Zazwyczaj charakteryzują się one działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Oprócz stosowania preparatów farmakologicznych, zaleca się również zmianę sposobu pielęgnacji skóry. Zdecydowanie dobrym wyborem jest zastąpienie dotychczas stosowanych kosmetyków preparatami przeznaczonymi specjalnie do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Należy pamiętać, że skóra taka jest szczególnie wrażliwa, a dodatkowo przesuszona. Dobry kosmetyk musi więc ją nawilżyć, natłuścić (ważne jest, żeby chroniły warstwę lipidową skóry), a także zminimalizować stany zapalne.

W przypadku popękanych naczynek bardzo dobre efekty może przynieść leczenie laserowe. Jeżeli zmiany skórne są bardzo zaawansowane i dochodzi do widocznych przerostów, dobre efekty przynosi leczenie chirurgiczne. Polega ono po prostu na ścinaniu nieestetycznych zgrubień.

Jak walczyć z trądzikiem różowatym domowymi sposobami?

Trądzik różowaty jest powszechnie występującą dolegliwością, która doczekała się domowych metod leczenia. Warto je wypróbować, gdyż w wielu wypadkach są nie tylko proste, ale również bardzo skuteczne. Zazwyczaj pomagają one zmniejszyć stany zapalne i poprawić wygląd skóry. Zanim zdecydujemy się na zastosowanie domowych metod na własną rękę, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Trądzik różowaty można leczyć miodem. Stosujemy go jak maseczkę – aplikujemy na dokładnie oczyszczoną twarz, a następnie trzymamy przez kilka minut. Metoda ta jest skuteczna, gdyż dobrej jakości miód charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

W walce z chorobą warto jest wykorzystać również siemię lniane, które znane jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Do celów kosmetycznych można wykorzystać żel wytworzony z nasion lnu lub po prostu olej lniany.

Dobre efekty przynosi również kuracja aloesem, który nawilża i łagodzi skórę, a także przyspiesza gojenie się ran i podrażnień.

W przypadku trądziku różowatego należy pamiętać o suplementacji takich minerałów jak cynk i miedź, a także witamin z grupy B.

Trądzik różowaty – zioła, które mogą pomóc

Medycyna naturalna zaleca wykorzystanie ziół w celu złagodzenia objawów trądziku różowatego. Są one polecane, gdyż mają działanie między innymi przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a co najważniejsze – w przeciwieństwie do antybiotyków i innych leków na receptę, nie powodują efektów ubocznych. Wybrane zioła można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie (na przykład w postaci naparów).

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym powinny codziennie pić zieloną herbatę. Jest ona cenna, gdyż zawiera ogromne ilości antyoksydantów, działa przeciwzapalnie, a co równie ważne ma zdolność hamowania tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza widoczność rumienia.

Dobre efekty przynosi stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie złocień ogrodowy. Roślina ta jest w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć objawy trądziku różowatego.

Bardzo pozytywny wpływ na skórę, w tym również skórę dotkniętą trądzikiem różowatym ma fiołek trójbarwny. Warto pić przygotowane z niego napary, a także przecierać nimi zmienione chorobowo miejsca.

Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne ma również nagietek lekarski. Dobre efekty może przynieść kuracja rumiankiem, który znakomicie łagodzi podrażnienia.

Przy dolegliwościach skórnych, między innymi takich jak trądzik różowaty polecane jest wykonywanie okładów z łopianu, który wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here