Trądzik – przyczyny i jak go leczyć

0

Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny trądziku i jak skutecznie można się go pozbyć.

Trądzik pospolity

To trądzik, który występuje zazwyczaj u nastolatków, czasem nawet do dwudziestego piątego roku życia.
W jego przypadku dochodzi do nadmiernego wydzielania sebum oraz rogowacenia skóry w ujściach mieszków włosowych. Skutkuje to powstawaniem zaskórników, a następnie grudek i krostek.
Zmiany zazwyczaj pojawiają się w okolicy strefy T, czyli na brodzie, nosie, policzkach oraz na czole.
Krostki i grudki mogą pojawiać się jednak także na dekolcie, plecach czy ramionach.

Jak dbać o skórę: Bardzo ważne jest unikanie zatykania porów. Dlatego wszystkie kosmetyki powinny być „niekomedogenne”, czyli nie powodować powstania zaskórników. Informację o tym, czy kosmetyk spełnia ten warunek, można znaleźć na opakowaniu. Należy też ograniczać wydzielanie sebum, stosując kosmetyki z kwasami owocowymi, na przykład kwasem salicylowym. Dodatkowo ten składnik oczyszcza pory i je zwęża. W zmniejszaniu krostek i grudek skutecznie pomagają kosmetyki z cynkiem, glinką czy jonami srebra. Nie należy jednak zapominać o starannym nawilżaniu twarzy. Wysuszona skóra zaczyna w reakcji obronnej produkować jeszcze więcej sebum, co może nasilać trądzik. Do nawilżania skóry najlepiej stosować delikatne żelowe produkty pozbawione lipidów. Super ważne jest też dokładne oczyszczanie skóry wieczorem z makijażu, koniecznie z użyciem wody. Resztki makijażu czy kosmetyków mogą gromadzić się
w porach i powodować ich zatykanie.

Trądzik dorosłych

Ta odmiana trądziku pojawia się zazwyczaj po 30-stce. Jego przyczyną jest stres, nieprawidłowa dieta, nietolerancje pokarmowe czy niewłaściwe kosmetyki. Takiemu trądzikowi towarzyszą zazwyczaj pojedyncze bolesne grudki, które najczęściej pojawiają się w okolicach brody, szyi czy na policzkach. W przypadku trądziku dorosłych dużo łatwiej niż przy trądziku pospolitym dochodzi do powstawania przebarwień pozapalnych, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry.

Jak dbać o skórę: Ponieważ tę odmianę trądziku mogą nasilać źle dobrane kosmetyki, należy unikać wszystkich agresywnych preparatów do mycia skóry, a także mocno kryjących podkładów, bo mogą zatykać pory i nasilać powstawanie zmian zapalnych. Do mycia i demakijażu twarzy należy używać delikatnych środków myjących, a do pielęgnacji kremów z kwasami owocowymi, retinolem i kwasem azelainowym,
które zmniejszą stany zapalne. Bardzo ważna jest też odpowiednia, zrównoważona dieta i higieniczny tryb życia. Czasem taki trądzik mogą wywoływać nietolerancje pokarmowe, w tym glutenu czy laktozy, dlatego dobrze jest przebadać się w tym kierunku.

Trądzik hormonalny

Taki trądzik najczęściej pojawia się na czole, brodzie, szyi oraz plecach. Występuje on głównie u kobiet i może pojawić się po ciąży, przed miesiączką czy w wyniku zaburzeń hormonalnych. Taki trądzik bardzo trudno okiełznać samą pielęgnacją, dlatego konieczna może być pomoc endokrynologa i włączenie odpowiedniego leczenia hormonalnego.

Jak dbać o skórę: W przypadku takiego trądziku zaskórniki nie są tak dużym problemem, jak krostki i grudki. Dlatego warto stosować kosmetyki ze składnikami przeciwzapalnymi, jak cynk czy pochodne siarki. Ponieważ skóra przy takim trądziku jest bardziej wrażliwa, do jej oczyszczania czy nawilżania należy używać delikatnych, najlepiej hypoalergicznych kosmetyków.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here