Torbiele w piersiach to łagodne zmiany, które nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety, jednak mogą wywoływać silny lęk. Czym są torbiele? Dlaczego się pojawiają? Jakie są metody ich leczenia? Czy dieta może pomóc w leczeniu torbieli w piersiach?
Czym są torbiele piersi?
Mianem torbieli (inaczej cyst) określamy guzki w piersiach (choć równie dobrze mogą one występować w całym ludzkim organizmie), które są wypełnione płynem. Diagnozuje się je u kobiet w różnym wieku – zarówno młodych, jak i starszych (zazwyczaj pomiędzy trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia). Współczesna medycyna nie jest zgodna co do tego jaka jest przyczyna powstawania torbieli. Z dużym prawdopodobieństwem te łagodne zmiany są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Torbiele są diagnozowane przez kobiety jako guzki, co może wzbudzić skojarzenia z rakiem piersi. Należy jednak podkreślić, że zmiany te nie są złośliwe. W trakcie cyklu miesięcznego torbiele ulegają zmianom. Ich powiększenie może niekiedy powodować bolesność piersi. Torbiele bardzo często leczone są farmakologicznie. Kiedy takie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lekarz może zlecić biopsję cienkoigłową. Część osób decyduje się na leczenie torbieli piersi naturalnymi metodami.
Torbiele w piesiach – przyczyny
Przyczyny powstawania torbieli w piersiach nie zostały w pełni zbadane. Podejrzenia padają jednak na zmiany hormonalne w organizmie (winny jest najprawdopodobniej estrogen). Aktywność hormonów sprawia, że komórki wyściełające przewody mleczne ulegają rozrostowi. Dochodzi do zamknięcia światła tych przewodów. Jako, że płyn nie może z nich odpływać, dochodzi do ich poszerzenia i rozdęcia, czyli powstawania torbieli. Co charakterystyczne – torbiele nie pojawiają się w okresie, gdy kobieta karmi piersią (wówczas przewody mleczne są całkowicie drożne).
Płyn, którym wypełniona jest torbiel może mieć barwę niebieską lub brązową (powstaje wówczas torbiel sina). W wielu wypadkach zdarza się, że w wydzielinie, która wypełnia torbiel odkładają się sole wapnia (powoduje to zwapnienie torbieli).
Przypuszcza się, że powstawanie torbieli w piersiach może mieć związek z nieprawidłowymi przemianami tłuszczy w organizmie. Oprócz hormonów płciowych odpowiedzialne za powstawanie zmian mogą być insulina, hormony tarczycy, hormony przysadki, czy hormony kory nadnerczy.
Do potencjalnych przyczyn powstawania torbieli w piersiach zalicza się również długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, brak ciąży i porodów, pierwszy poród po trzydziestym piątym roku życia, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, stosowanie różnego rodzaju używek, zła dieta, palenie papierosów i picie alkoholu, nadwagę i otyłość.
Torbiele w piersiach – charakterystyczne objawy
Torbiele w piersiach przybierają kształt wyczuwalnego guzka. U części kobiet występuje jeden torbiel, u innych nawet kilkanaście. W większości przypadków torbiele są niewielkie. Ich średnica mieści się w przedziale od jednego do pięciu centymetrów. Torbiele są gładkie, często twarde, choć można spotkać się też ze zmianami miękkimi. Nie są one przytwierdzone do jednego punktu. Zazwyczaj można swobodnie je przesuwać.
Objawem charakterystycznym dla torbieli jest też przezroczysta lub żółtawa wydzielina z sutków.
Wielkość torbieli nie jest stała. W ciągu cyklu miesiączkowego mogą one zwiększać się i zmniejszać. U wielu kobiet bezpośrednio przed okresem zaczynają one rosnąć, co powoduje ból piersi. W przypadku dużych torbieli dolegliwości bólowe są niekiedy bardzo dotkliwe. Uciskają one tkankę piersi, co powoduje ból promieniujący do pachy.
Torbiele mogą pojawić się nagle i zacząć szybko się rozrastać. Praktycznie nie zdarza się, żeby wchłonęły się one samoistnie.
Choć w przypadku wystąpienia torbieli kobieta powinna znajdować się pod stałą kontrolą lekarza, w większości wypadków nie są one groźne. Zmiany, które powinny budzić zaniepokojenie są zbite, twarde, mają nieregularny kształt i nie dają się przesunąć. Nie należy obawiać się nawet większych torbieli.
Torbiele piersi – diagnoza
W przypadku wykrycia w piersiach zmian, które budzą nasze zaniepokojenie należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli istnieje podejrzenie występowania torbieli, lekarz zleca nam USG piersi i mammografię. Bardzo często zlecane są również badania hormonalne.
Przy torbielach konieczne jest wykonanie biopsji. Pobiera się płyn wypełniający cystę, a następnie poddaje się go szczegółowej analizie cytologicznej, w celu stwierdzenia w nim obecności komórek nowotworowych.
Torbiele w piersiach – leczenie
W przypadku cyst bardzo małych leczenie zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli natomiast torbiele są duże i powodują dolegliwości bólowe usuwa się je przez nakłucie i odessanie wydzieliny, która je wypełnia (biopsja cienkoigłowa). Należy liczyć się z tym, że niektóre torbiele, które usunęliśmy przy pomocy biopsji będą się odnawiać.
Jeżeli lekarz stwierdzi obecność torbieli charakteryzujących się grubymi ścianami (lub też torbieli wypełnionych płynem zabarwionym krwią), często decyduje się na ich chirurgiczne usunięcie (są niewielkie szanse, że taka zmiana przekształci się w nowotwór). Torbiele usuwa się także wówczas, gdy kobieta znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi.
W momencie, gdy badania hormonów wykazują, że nieprawidłowości są spowodowane zaburzeniami endokrynologicznymi, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu hormonalnym.
Torbiele w piersiach – naturalne metody leczenia
Niekiedy zupełnie wystarczające okazuje się leczenie torbieli piersi naturalnymi sposobami. Nie należy jednak odkładać wizyty u lekarza, gdyż ma ona duże znaczenie terapeutyczne. Kiedy upewnimy się, że nasze torbiele to nie zmiany nowotworowe, staniemy się znacznie spokojniejsze.
W leczeniu torbieli piersi bardzo pomocne mogą się okazać zioła. Dobre efekty przynosi zazwyczaj terapia olejem z wiesiołka. Kobiety zmagające się z torbielami piersi mogą go stosować nawet codziennie. Wiesiołek nie powoduje efektów ubocznych. Dodatkowo ma bardzo korzystny wpływ na skórę.
Skuteczne w walce z dolegliwościami spowodowanymi przez torbiele będą także zioła o działaniu moczopędnym – na przykład krwawnika pospolitego, czy mniszka lekarskiego. Zioła, które mogą pomóc w zmniejszeniu rozmiaru cyst to także rumianek, babka lancetowata, skrzyp polny, czy zielona herbata.
Kobiety, które w związku z powiększeniem się torbieli odczuwają silne dolegliwości bólowe powinny wypróbować zimne lub gorące kompresy.
Na zaburzenia hormonalne, które są przyczyną powstawania torbieli może pomóc korzeń maca.
Dieta przy torbielach piersi
U kobiet, które zmagają się z torbielami piersi zaleca się stosowanie diety regulującej gospodarkę hormonalną organizmu.
Prawidłowa dieta zawiera produkty, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega-3 (znajdziemy je przede wszystkim w tłustych rybach morskich, owocach morza, awokado, siemieniu lnianym, oleju lnianym). Ponadto w menu powinno znaleźć się wiele warzyw i owoców, które są szczególnie zasobne w witaminy, minerały i antyoksydanty.
Dieta zawierająca duże ilości soli prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, co jest niewskazane w sytuacji, gdy mamy problem z cystami wypełnionymi wodą. Zaleca się więc ograniczenie soli do minimum (ale nie całkowitą rezygnację z niej, jest bowiem niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu).
Nadwaga i otyłość mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli piersi, dlatego dobra dieta powinna pomóc nam w osiągnięciu optymalnej masy ciała.
Istnieją podejrzenia (jak dotąd nie potwierdzone badaniami naukowymi), że kofeina może nasilać tworzenie się cyst. Na wszelki wypadek warto więc zrezygnować z picia kawy, mocnej herbaty, czy napojów energetycznych.
Choć torbiele w większości wypadków nie są groźne, na wszelki wypadek warto jest włączyć do menu produkty wykazujące właściwości przeciwnowotworowe – zaliczamy do nich warzywa i owoce, przyprawy (takie jak na przykład kurkuma), zieloną herbatę (ze względu na zawartość kofeiny nie należy spożywać jej zbyt często).