Tomografy CBCT stomatologiczne – zasada działania, zastosowanie

0

Tomografia wiązki stożkowej to technologia, która zrewolucjonizowała diagnostykę dentystyczną, dostarczając setki informacji niezbędnych w endodoncji, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej oraz wielu innych dziedzinach stomatologii. Sprawdź, czym powinieneś się kierować, kupując tomograf CBCT do swojego gabinetu.

Tomografia CBCT – na czym polega?

Tomografią CBCT nazywa się badanie wewnątrzustne lub zewnątrzustne  z zakresu diagnostyki, pozwalające na obrazowanie zmian niewidocznych w klasycznym prześwietleniu. Opiera się ono na emisji wiązki promieniowania o kształcie stożka przez lampę rentgenowską, wykonującą ruch wokół badanego obszaru, co pozwala na zgromadzenie dużej ilości szczegółowych danych. W rezultacie stomatolog otrzymuje bardzo precyzyjne informacje o strukturach zębowych i kostnych w okolicy czaszkowo-twarzowej.

Skany generowane przez tomografy CBCT stomatologiczne mogą zostać przetworzone na obrazy 3D, pozwalające na badanie określonej struktury pod dowolnym kątem. Nieocenioną zaletę tego rozwiązania stanowi również niewielkie ryzyko powstawania zakłóceń i emisja bardzo niskiej dawki promieniowania, całkowicie bezpiecznego dla pacjenta. Cały proces jest szybki i bezbolesny, pozwalając na przeprowadzenie pełnej diagnostyki nawet w nagłych przypadkach.

Badanie tomografii CBCT wykorzystywane jest w celu oceny zdrowia szczęki, uzębienia, kości twarzy i zatok. Jest wyjątkowo pomocne w diagnozowaniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, a także planowaniu dokładnego rozmieszczenia implantów dentystycznych. Może ponadto służyć do pomiaru ilości korzeni i kanałów korzeniowych oraz oceny gęstości kości. Przekrój możliwych do przeprowadzenia badań zależny jest od konkretnego modelu tomografu.

Tomograf CBCT – obowiązkowy w każdym profesjonalnym gabinecie

Dziś tomografy CBCT stanowią podstawowe urządzenie diagnostyczne we wszystkich profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Kluczem ich doskonałej pracy jest rozbudowane, specjalistyczne oprogramowanie, będące w stanie realizować kilkadziesiąt różnych badań w widoku 2D i 3D. Co istotne, każdy z algorytmów projektowany jest w taki sposób, by zapewniać możliwie jak najprostszą obsługę lekarzowi przeprowadzającemu badanie.

Redukcja dawki promieniowania może być realizowana:

  • poprzez zmniejszenie liczby projekcji dla algorytmu rekonstrukcji,
  • poprzez zmniejszenie prądu anodowego lampy RTG.

Oba rozwiązania mogą powodować pogorszenie jakości obrazu, dlatego w najnowocześniejszych modelach stosuje się detektory promieniowania zaprojektowane tak, by jak najbardziej zbliżyć się do głowy pacjenta, redukując tym samym prąd anodowy bez utraty jakości zdjęć.

Na co zwrócić uwagę, kupując tomograf CBCT?

Planując inwestycję w tomograf CBCT, należy szczegółowo rozważyć funkcjonalność każdego interesującego nas modelu. Na początku priorytetem okażą się dwie kwestie: tryby obrazowania – najbardziej kompleksowe urządzenia pozwalają na przeprowadzenie nawet ponad 50 różnych badań 2D i 3D oraz dawka promieniowania, która musi być jak najniższa, zapewniając jednocześnie obraz najwyższej jakości.

Nie mniej istotna będzie wielkość pola obrazowania (FOV). O ile w większości badań wykorzystuje się najczęściej ustawienia 10×10 cm lub 11×8 cm, tak chcąc przeprowadzać jak najszerszy zakres badań, zdecyduj się na model z większą ilością opcji.

Poza standardowymi tomografami CBCT na rynku możemy spotkać się również z modelami, wyposażonymi w przystawkę cefalometryczną. Stanowi ona niezbędny przyrząd do gabinetów przeprowadzających rozbudowane analizy, zabiegi i kontrole pozabiegowe w leczeniu ortodontycznym.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here