Tauryna – charakterystyka, wpływ na ludzki organizm, dawkowanie, skutki uboczne

0

Tauryna większości z nas kojarzy się z suplementami diety dla sportowców, a także napojami energetycznymi, których jest składnikiem. Obecnie uważa się, że tauryna ma duży wpływ na ludzki organizm. Polecana jest osobom odchudzającym się, a także sportowcom. Lista jej zastosowań jest jednak dłuższa. Co powinniśmy wiedzieć zanim sięgniemy po taurynę?

Czym jest tauryna?

Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym (nie biorącym udziału w procesie budowy mięśni) występującym przede wszystkim w tkankach zwierząt. W ciele człowieka kumuluje się ona w sercu, mięśniach i mózgu. Tauryna bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Jednym z jej zadań jest sprzęganie kwasów tłuszczowych zanim te zostaną wydalone do wątroby, dzięki czemu poprawia się ich rozpuszczalność. Ponadto tauryna ma wpływ na lepsze wykorzystanie kreatyny przez organizm. Dzięki temu tkanka mięśniowa po wysiłku fizycznym regeneruje się znaczne szybciej. Warto wspomnieć, że tauryna ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzieje się tak, gdyż jest neuroprzekaźnikiem – przyczynia się do poprawy funkcji poznawczych. Dodatkowo aminokwas ten wspomaga detoksykację organizmu, reguluje pracę serca, przyczynia się do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie, chroni też siatkówkę oka.

Jakie właściwości ma tauryna?

Tauryna, czyli siarkowy aminokwas biogenny została odkryta w roku 1827 przez Leopolda Gmelina i Friedricha Tiedemanna, którzy wyizolowali ją z żółci byka. Związek ten występuje naturalnie i w ludzkim organizmie. Kumuluje się ona w jelicie cienkim, płucach, nadnerczach, wątrobie, siatkówce oka, a w większych ilościach także w sercu, mózgu (a szczególnie w przysadce mózgowej i szyszynce) i mięśniach.

Tauryna jest obecna w niektórych produktach spożywczych – zwłaszcza w owocach morza, rybach, mięsie (duże jej ilości zawiera mięso indyka), mleku w proszku, wodorostach, soczewicy, grochu, serwatce. Znajdziemy ją także w niektórych karmach dla zwierząt.

Na rynku można znaleźć syntetyczną taurynę pod różnymi postaciami.

Tauryna dla sportowców i odchudzających się

tauryna w proszku i tabletkachChoć tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, ma ogromny wpływ na organizm osób uprawiających sport. Pomaga ona w odbudowie uszkodzonych po treningu tkanek. Inną rolą tauryny jest pomoc w transporcie kreatyny – aminokwasu chroniącego komórki przed stresem oksydacyjnym, a także przyspieszającego regenerację mięśni. Regularne przyjmowanie tauryny znacznie przyspiesza procesy budowy tkanki mięśniowej. Co więcej ma ona bezpośredni wpływ na przyspieszenie metabolizmu, co powoduje szybkie spalanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

Tauryna dla sprawnego mózgu

Tauryna pełni funkcję neuroprzekaźnika, dlatego jej obecność w organizmie jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy mózgu. Przyczynia się ona do zmniejszenia pobudliwości, a dodatkowo poprawia funkcje poznawcze, a także pamięć. Tauryna przyczynia się do powstawiania nowych neuronów.

Jako, że poziom tauryny w organizmie spada w miarę upływu lat, warto zadbać o dietę bogatą w ten aminokwas lub/i jego suplementację. Przyjmowane tauryny szczególnie zalecane jest osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona i depresję.

Tauryna – efekty uboczne i przeciwwskazania

Obecnie tauryna uważana jest za jeden z bezpieczniejszych suplementów diety. Większe jej ilości mogą spożywać zwłaszcza sportowcy, którym mogą nie wystarczać ilości tego aminokwasu zawarte w pożywieniu. W tej chwili o skutkach ubocznych stosowania tauryny wiadomo niewiele. Nawet większe jej ilości wydalane są wraz z moczem.

W przypadku znacznego jej przedawkowania mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego:

  • biegunki,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • a także odwodnienie.

W przypadku długotrwałej suplementacji mogą pojawić się nawet wrzody żołądka.

Przeciwwskazaniem do spożywania tauryny jest choroba afektywna dwubiegunowa, alergia na białka pokarmowe. Suplementacja jest niewskazana również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Osoby, które myślą o suplementacji tauryny powinny zdawać sobie sprawę, że wchodzi ona w interakcje z wieloma lekami (między innymi lekami psychotropowymi). Z tego względu jej przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem. Należy również zdawać sobie sprawę, że sama suplementacja tauryną nie jest w stanie zastąpić dobrze zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Jak dawkować taurynę?

Przy dawkowaniu tauryny należy sugerować się informacjami zamieszczonymi na ulotce przez producenta suplementu lub wskazówkami lekarza. Zazwyczaj uznaje się, że maksymalna dzienna dawka, która nie powoduje efektów ubocznych to 3 g. Przede wszystkim powinniśmy jednak uważnie obserwować jak nasze ciało reaguje na tego typu suplement.

Ile kosztuje tauryna?

Tauryna jest jednym z suplementów diety, które można współcześnie zakupić w bardzo przystępnej cenie. Ostateczny koszt będzie zależny od ilości produktu, jego jakości, a także renomy producenta. Zazwyczaj preparaty zawierające w swoim składzie taurynę mieszczą się w przedziale cenowym od dwudziestu do trzydziestu złotych.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here