Sucha skóra to problem wielu osób w różnym wieku. Jest ona szorstka, ściągnięta, często zaczerwieniona. Skóra sucha jest bardziej skłonna do podrażnień niż tłusta. Czasem jest ona naturalną konsekwencją upływającego czasu, niekiedy sygnałem poważnej choroby. Jak sobie radzić z suchą skórą?
Problemy skóry suchej
Skóra sucha to skóra problematyczna. Jest ona nieprzyjemnie szorstka w dotyku, może się także łuszczyć. W przypadku suchej skóry bardzo łatwo o podrażnienia. Jako, że jest ona pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, wykazuje mniejszą odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych (jak promieniowanie słoneczne czy mróz). Dużym problemem jest także fakt, że taka skóra starzeje się znacznie szybciej niż skóra tłusta (bardzo szybko pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne i kurze łapki). W wielu wypadkach skóra sucha jest cienka, co sprawia, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne – wygląda wówczas niezdrowo.
Sucha skóra – przyczyny
Przyczyn, dla których nasza skóra jest sucha może być wiele. Czasami jest to po prostu uwarunkowane genetycznie. Z suchą skórą często można spotkać się u kobiet dojrzałych (ich skóra może być sucha, nawet jeżeli w młodości miała tendencje do przetłuszczania się). W okresie przekwitania naturalnym jest, że skóra staje się bardziej cienka i sucha (dotyczy to całego ciała, nie tylko twarzy). Procesy te są spowodowane zmianami hormonalnymi (żeby je zatrzymać stosuje się niekiedy hormonalną terapię zastępczą).
Czasem przesuszona skóra jest wynikiem naszych błędów. Długotrwała jej ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego lub zimnego powietrza, sprawia, że uszkodzeniu ulega jej bariera lipidowa. Jej uszkodzenie może być również efektem nieodpowiedniej pielęgnacji (na przykład stosowania kosmetyków na bazie alkoholu).
Kolejną przyczyną przesuszania skóry może być przyjmowanie leków (szczególnie niebezpieczne dla skóry są leki regulujące ciśnienie krwi, jednocześnie prawidłowe ciśnienie jest ważniejsze niż dobrze nawilżona skóra).
Wiele osób ma problem z suchą skórą w okresie jesienno – zimowym. Zazwyczaj jest to wynikiem korzystania z ogrzewania centralnego. Dużym wyzwaniem dla skóry jest ponadto klimatyzacja. Ludzie pracujący w klimatyzowanych pomieszczeniach bardzo często zmagają się z suchą, zmęczoną skorą.
Niekiedy zdarza się, że przyczyny przesuszenia skóry są banalne – część osób zapomina o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Jest to widoczne w kondycji ich skóry. Kiedy pojemy niedostateczne ilości wody nasza skóra staje się ziemista, usta są spierzchnięte, a pod oczami pojawiają się nieestetyczne zasinienia.
W pewnych wypadkach sucha skóra sygnalizuje istnienie poważnych chorób. Zaliczamy do nich cukrzycę i choroby tarczycy. U ludzi cierpiących na niedoczynność tarczycy skóra staje się ziemista, zaczyna się łuszczyć, często pojawiają się na niej stany zapalne.
Sucha skóra jest również problemem osób zmagających się z cukrzycą (nadmiar cukru we krwi jest przyczyną zmian zwyrodnieniowych w żyłach, tętniczkach i włośniczkach). Ma ona wówczas skłonność do swędzenia, nadmiernego łuszczenia się, a także powstawania ran, które bardzo długo się goją. U osób chorych na cukrzycę dochodzi do zaniku gruczołów łojowych i potowych, co powoduje upośledzenie naturalnej bariery ochronnej skóry).
Jednym z powikłań cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa – jej objawem są głęboko i boleśnie pękające pięty.
Sucha skóra może być również objawem łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. W przypadku łuszczycy mamy do czynienia z czerwonymi plackami przesuszonej i łuszczącej się skóry. Dzieje się tak dlatego, że nowe komórki dojrzewają bardzo szybko, a stare nie nadążają ze złuszczaniem się. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Jego objawem jest wyjątkowo mocno przesuszona i swędząca skóra. Przykre dolegliwości nasilają się na skutek kontaktu z alergenami.
Jak sobie radzić z suchą skórą?
Sposoby radzenia sobie z suchą skórą są w dużej mierze zależne od tego co jest przyczyną problemów. Jeżeli chorujemy na łuszczycę, konieczne jest stosowanie odpowiednich farmaceutyków, a także nawilżanie skóry przepisanymi przez dermatologa preparatami.
Osoby chore na cukrzycę powinny skupić się na leczeniu samej choroby. Unormowanie cukrzycy sprawi, ze problemy ze skórą nie będą już tak dotkliwe. To samo dotyczy problemów z tarczycą – wyleczenie lub unormowanie choroby sprawi, że poprawi się też kondycja skóry.
W przypadku, gdy sucha skóra jest rezultatem odwodnienia, musimy pamiętać o piciu dużych ilości wody i przyjmowaniu elektrolitów. O spożywaniu większych ilości wody trzeba pamiętać szczególnie podczas upałów. Gdy odwodnienie jest skutkiem wymiotów lub biegunek, należy przyjmować leki, które rozwiążą te problemy a następnie pić dużo wody.
Jak pielęgnować suchą skórę?
W przypadku suchej skóry najlepiej sprawdza się pielęgnacja wielopoziomowa. Powinniśmy zwracać uwagę na to co pijemy i jemy. W naszym menu powinno pojawić się wiele warzyw i owoców (często nawadniają one organizm lepiej niż woda), a także co najmniej półtora litra wody (w okresie letnich upałów więcej). Dobrym pomysłem jest rezygnacja z picia alkoholu, kawy i mocnej herbaty – tego typu produkty odwadniają organizm.
Sucha skóra potrzebuje dobrego nawilżania. Do tego celu najlepiej sprawdzą się preparaty hipoalergiczne, które stworzą na powierzchni skóry barierę tłuszczową zapobiegającą ucieczce wody.
Sucha skóra nie lubi mydła. Z tego względu warto jest ją myć preparatami, które go nie zawierają (ich pH powinny być neutralne dla skóry). W żadnym wypadku nie należy stosować kosmetyków na bazie alkoholu (nie pomagają one, a jedynie przesuszają skórę).
Jako, że sucha skóra jest bardzo wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych, powinniśmy ją zabezpieczać. Latem warto jest stosować kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, a zimą treściwe, tłuste kremy. Podczas sezonu grzewczego dobrze jest pamiętać o nawilżaniu powietrza i stosowaniu tłustych kremów.
W przypadku, gdy sucha skóra pojawiła się u nas stosunkowo niedawno (a wcześniej nie mieliśmy z nią żadnych problemów), powinniśmy skontaktować się z lekarzem i wykonać badania. Może być to sygnał, że coś jest w naszym organizmie nie w porządku.