Strój do ćwiczeń – joga, bieganie, taniec, jak wybrać odpowiedni

0

Osoby, które zaczynają uprawiać sport muszą zaopatrzyć się w odpowiedni strój. Odzież sportowa jest ważna przede wszystkim ze względów praktycznych. Ma on dawać możliwość swobodnego poruszania się, chronić przed poceniem i otarciami. Wybór stroju sportowego jest uzależniony przede wszystkim od wybranej przez nas dyscypliny sportowej – inna odzież sprawdzi się do biegania, po inną sięgniemy przed zajęciami jogi. Czym się kierować przy zakupie odzieży sportowej? Na co zwracać uwagę, a czego unikać?

Strój do ćwiczeń – kiedy go kupić?

Zakup stroju do ćwiczeń to niejednokrotnie duży wydatek. Często warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest nam potrzebny. Oczywiście, jeżeli zaczynamy biegać, nie obejdziemy się bez dobrego obuwia. Z większymi zakupami warto jest czasem nieco poczekać. Najpierw sprawdźmy, czy dana aktywność fizyczna faktycznie nam odpowiada. Kiedy zrezygnujemy z niej po tygodniu, nie będziemy mieć przynajmniej problemów z niepotrzebnym strojem.

Kiedy uprawiamy sport amatorsko, nie potrzebujemy wcale specjalistycznej odzieży. Do ćwiczeń w domu zdecydowanie wystarczy nam stary dres i zwykły t-shirt. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy brak odpowiedniej odzieży wstrzymuje nas przed rozpoczęciem treningu. Zazwyczaj na początku potrzebujemy niewiele.

Odzież dla zaawansowanych

Odzieżą sportową warto jest się zainteresować wówczas, kiedy mamy pewność, że nasza przygoda ze sportem nie zakończy się po kilku dniach. Dodatkowo, kiedy trenujemy dłużej jesteśmy w stanie powiedzieć, czego dokładnie potrzebujemy. Jeżeli posiadane spodnie dresowe krępują nasze ruchy, jest to sygnał, że możemy zainteresować się bardziej dopasowanym modelem lub legginsami. Jako osoby całkowicie początkujące prawdopodobnie nie wiemy czego nam potrzeba.

Przed zakupami należy uwzględnić rodzaj sportu jaki uprawiamy, a także nasze otoczenie – inną odzież wybierzemy do ćwiczeń na świeżym powietrzu, inna będzie nam potrzebna na siłowni.

Odzież dla biegacza

Bieganie od wieków jest jedną z najpopularniejszych aktywności człowieka. Dziś jest ono także bardzo modne. Niezależnie od poziomu naszego zaawansowania, do biegania jest nam potrzebne obuwie sportowe. Warto zastanowić się natomiast gdzie biegamy – inne buty sprawdzą się na bieżni, inne natomiast, gdy biegamy po lesie. Osoby początkujące przed zakupem mogą skorzystać z porad bardziej doświadczonych biegaczy lub sprzedawców w sklepie sportowym.

W przypadku biegających kobiet bardzo ważny jest zakup biustonosza sportowego, który będzie amortyzował wstrząsy. Jest on potrzebny zarówno gdy biegamy w terenie, jak i zamkniętym pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o odzież – na początku wystarczą nam zwykłe leginsy i t-shirt.

Osoby biegające na zewnątrz powinny dostosować swój strój do aktualnych warunków pogodowych. Jeżeli jest akurat deszczowa jesień lub zima, nie obejdziemy się bez:

  • ciepłej kurtki,
  • rękawiczek,
  • szalika.

W sezonie grzewczym bardzo pomocna może okazać się również maska antysmogowa. Jednocześnie na początku nie musimy kupować odzieży sportowej. W sytuacji, kiedy nie mamy kondycji i jesteśmy w stanie przebiec zaledwie kilkadziesiąt metrów, specjalistyczna odzież nie jest nam potrzebna.

Z czasem, kiedy nasze trasy stają się coraz dłuższe, możemy zaopatrzyć się w profesjonalną odzież dla biegaczy. Osoby biegające na świeżym powietrzu powinny zadbać, żeby była ona kolorowa i posiadała elementy odblaskowe, dzięki którym będziemy lepiej widoczni na drodze.

Jaką odzież wybrać na zajęcia jogi?

zajęcia jogi, top i legginsy

Joga jest aktywnością, którą poleca się każdemu – osobom nie mającym kondycji, schorowanym, starszym, kobietom w ciąży. Większość nauczycieli jogi zwróci nam uwagę, że odzież, którą zakładamy na zajęcia nie powinna krępować naszych ruchów, ani też nadmiernie obciskać ciała, gdyż utrudnia to krążenie krwi. Dobrą stroną jogi jest fakt, że osoba rozpoczynająca praktykę nie musi inwestować w obuwie – zazwyczaj ćwiczy się boso, dopuszczalne są także skarpetki.

Na samym początku możemy uprawiać jogę w bawełnianym topie i legginsach. Z czasem możemy pozwolić sobie na profesjonalną odzież, choć nie jest ona konieczna. Podobnie jak w przypadku biegania, tu również będzie nam potrzebna odpowiednia bielizna – zwłaszcza biustonosz, który będzie stabilizował biust podczas wykonywania bardziej skomplikowanych pozycji.

Jak wybrać strój do pływania?

Jeżeli sportem, na który się zdecydowaliśmy jest pływanie, nie obejdziemy się bez odpowiedniego stroju. Kobiety potrzebują kostiumu kąpielowego, mężczyźni natomiast spodenek kąpielowych. Większość pływalni wymaga posiadania czepka i gumowych klapek, w których będziemy poruszać się po szatni i na terenie pływalni.

W sklepach sportowych znajdziemy szeroki wybór strojów do pływania. Niekiedy wprowadzany jest podział na stroje do pływania rekreacyjnego i profesjonalnego. Choć pozornie nie różnią się one wiele, wykonano je z mniej lub bardziej wytrzymałych materiałów. Stroje do pływania profesjonalnego są droższe, jednak niszczą się znacznie później niż te przeznaczone dla amatorów. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z pływaniem i nie jesteśmy jeszcze do tego sportu przekonani, lepiej zainwestować w tańszą odzież. W sytuacji, kiedy aktywność ta przypadnie nam do gustu i będziemy gościć na basenie częściej niż dwa razy w tygodniu, możemy pomyśleć o zakupie profesjonalnego stroju.

Kobiety, zwłaszcza te posiadające większy biust powinny zwrócić uwagę na krój kostiumu kąpielowego. Część modeli posiada wbudowany biustonosz, który zapewnia lepszą swobodę ruchów, a dodatkowo wygląda korzystniej.

Jak wybrać odzież na zajęcia fitness?

Zakup odzieży na zajęcia fitness nie powinien sprawić nam większych problemów. Obuwie nie jest tu tak ważne jak w przypadku biegania, dlatego osoby, które dopiero zaczynają mogą początkowo ćwiczyć w zwyczajnych tenisówkach. Dla kobiet znacznie istotniejszy jest zakup biustonosza sportowego, który utrzyma biust w jednej pozycji. Biustonosz powinien być idealnie dobrany pod kątem rozmiaru. Jego ramiączka powinny być szerokie – dzięki temu będą lepiej amortyzowały biust. Dobry biustonosz do uprawiania sportu powinien posiadać płaskie szwy, które pozwolą zminimalizować ryzyko bolesnych otarć skóry. Warto wybierać modele zapinana na dwie, a najlepiej trzy haftki.

Osobie początkującej na zajęciach fitness wystarczy bawełniany top lub t-shirt, spodnie dresowe lub legginsy. Jeżeli stwierdzimy, że chcemy ćwiczyć regularnie, możemy zastąpić je profesjonalną odzieżą.

W co się ubrać na zajęcia tańca?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zajęcia tańca, jednym z najważniejszych zakupów będzie dla nas obuwie. Jest ono inne w przypadku kobiet i mężczyzn, a także rodzaju tańca. Poza obuwiem potrzebujemy wygodnego stroju. Niekiedy wystarczy top i legginsy, niekiedy lepiej jest zdecydować się na strój, który bardziej pasuje do klimatu danego tańca. Ważne jest, żebyśmy wyglądali atrakcyjnie, a jednocześnie czuli się swobodnie. W przypadku kobiet bardzo ważny jest odpowiedni biustonosz, choć na pierwszych zajęciach prawdopodobnie sprawdzi się bielizna, którą nosimy na co dzień.

5/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here