Jak urządzić siłownię w domu?

0

Chodzenie na siłownię ma mnóstwo zalet – przede wszystkim płyną z tego ogromne korzyści dla zdrowia. Silne mięśnie, smukłe ciało i doskonała koordynacja to tylko niektóre z pozytywów. Wiele klubów fitness jest jednak zatłoczonych, co uniemożliwia płynne wykonywanie treningów. W takiej sytuacji warto rozważyć urządzenie domowej siłowni. Od czego zacząć?

Zalety własnej siłowni

Sprzęt na wyłączność i dostęp do ćwiczeń o dowolnej porze to największe atuty zagospodarowanej przestrzeni. Trening o 6 rano nie stanowi problemu, podobnie jak wieczorne cardio po ciężkim dniu. Nie trzeba też tracić czasu na dojazdy, które bywają uciążliwe zwłaszcza w większych miastach. Pomimo faktu, że sprzęt na siłownię jest sporą inwestycją, łączne koszty dość szybko się zwracają. Treningi w zaciszu własnego domu pozwalają skupić się na sobie bez wdawania się w rozmowy, które zwykle bywają rozpraszające.

Przygotowanie pomieszczenia

Mitem jest, że do efektywnego treningu potrzeba dużej przestrzeni. Sprytnie zaprojektowana siłownia może mieć zaledwie 2 metry kwadratowe! Wystarczy kilka podstawowych sprzętów, by wykonywać pełne treningi na każdą partię ciała.

Jakie pomieszczenie przeznaczyć na siłownię? Nie ma to większego znaczenia, o ile nie znajduje się w niej wilgoć oraz pleśń. Może to być poddasze, wolny pokój, piwnica czy garaż. Ważne, aby hałasy nie przeszkadzały pozostałym domownikom.

Podłogę należy wyłożyć antypoślizgowym i wytrzymałym materiałem. Dobrze sprawdzi się mata gumowa lub wykładzina z włókna poliestrowego. Ściany można wyciszyć, lecz nie będzie to konieczne. W takim pomieszczeniu należy zadbać o dobrą wentylację. Zakup nawiewników nie jest dużym kosztem, a znakomicie zda egzamin podczas treningów. Kolejny kluczowy aspekt to oświetlenie. Silne źródło światła oznacza przede wszystkim bezpieczeństwo – nie należy wykonywać ćwiczeń przy niewielkiej lub kolorowej lampce.

Rozmieszczenie sprzętów

Niezależnie od tego, jaki sprzęt na siłownię znajdzie się w domowym zaciszu, należy zapewnić swobodny dostęp do każdego z urządzeń. Rozmieszczenie poszczególnych maszyn również ma znaczenie – trzeba pamiętać jeszcze o miejscu na rozgrzewkę i rozciąganie po treningu.

Wybierając sprzęt, należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Stabilne podnóżki, odpowiednia amortyzacja, bezpieczna regulacja – to czynniki, które zapewniają efektywny trening. Warto wygospodarować też miejsce na akcesoria niezbędne w trakcie ćwiczeń. Hantle, sztangi czy mata powinny znajdować się w jednym miejscu, ponieważ rozrzucone po podłodze stanowią zagrożenie.

Pierwszy sprzęt na siłownię – co wybrać?

Na sam początek najlepiej zdecydować się na sprzęt cardio. To opcja, która w szczególności sprawdzi się u osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem. Dobrym wyborem jest bieżnia, rowerek lub maszyna eliptyczna. Urządzenia te pozwalają na wykonywanie treningu całego ciała, zwiększając tętno i przygotowując ciało na trening wysiłkowy.

Osoby stawiające na budowę masy mięśniowej powinny skupić się na dedykowanym sprzęcie. Tu już warto pomyśleć o zakupie maszyn siłowych, a także ławeczki z regulacją kąta nachylenia oraz zestawu hantli. Mata do ćwiczeń, taśmy treningowe i skakanka będą świetnym dodatkiem i z pewnością urozmaicą trening. Osoby dysponujące większą przestrzenią mogą zdecydować się na atlas, który umożliwia wykonywanie dziesiątek różnych ćwiczeń na każdą partię ciała.

Motywacja do ćwiczeń

Niektórzy są zdania, że ćwiczenie w domowej siłowni jest mało motywujące. Co dla jednych będzie wadą, dla drugich zaletą. Wiele jest osób, które preferują treningi w domowym zaciszu, w pełnym skupieniu. Jak można się zmotywować do regularnych ćwiczeń?

Wystarczy rozważyć współpracę z trenerem personalnym, który ułoży trening dopasowany do indywidualnych potrzeb. Znakomitą alternatywą są aplikacje i programy treningowe na telefon, które równie skutecznie pomogą zrzucić zbędne kilogramy czy zbudować masę mięśniową. Wiele z nich jest bezpłatnych. Za sukcesem z pewnością stanie rodzina, która dobrym słowem będzie wspierać nawet w najtrudniejszych chwilach. Trening z partnerem lub dzieckiem to także świetne urozmaicenie, które być może rozpocznie ciekawą pasję.

Ile to kosztuje?

Wystarczy zapytać sportowców o opinię w kwestii zakupu wyposażenia. Każdy z nich odpowie to samo – dobrej jakości sprzęt na siłownię nie jest najtańszy, ale stanowi solidny zakup na wiele lat. Intensywne użytkowanie praktycznie nie ma wpływu na jego wygląd, urządzenia takie są niezwykle wytrzymałe i mało awaryjne.

Trudno oszacować całkowity koszt urządzania swojej siłowni. Wiele zależy od rodzaju zakupionych materiałów, urządzeń i akcesoriów. Warto kierować się także zasadą, że drogie nie zawsze znaczy najlepsze. Porównując jakość i parametry podobnych sprzętów, szybko można wyciągnąć wnioski idące w parze z zawartością portfela.

Czy warto mieć siłownię w domu? To zdecydowanie trafiona inwestycja, która korzystnie odbije się na zdrowiu. Sprawne ciało i umysł, dobra koordynacja, wytrzymałość i siła to solidne fundamenty, którym warto poświęcać się każdego dnia.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here