Stłuszczenie wątroby – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

0

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, które polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Choć kojarzone jest ono przede wszystkim z alkoholizmem, warto zdawać sobie sprawę, że może dotknąć również osób przyjmujących leki hormonalne lub cierpiących na nadwagę i otyłość. Czym dokładnie jest stłuszczenie wątroby? Jakie są jego przyczyny? W jaki sposób objawia się ta choroba? Jak przebiega leczenie?

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczeniem wątroby nazywamy przewlekłą chorobę, która polega na gromadzeniu się w komórkach miąższu wątroby kropel tłuszczu. Często jest ona wywołana nadmiernym spożyciu alkoholu (szacuje się, że może dotykać nawet trzydziestu pięciu procent alkoholików), jednak nie jest to regułą. Choroba jest powiązana również z nadwagą i otyłością, zaburzeniami gospodarki lipidowej, cukrzycą typu II. Chorują na nią także osoby stosujące leki hormonalne. Stłuszczenie wątroby samo w sobie nie jest groźne, jednak mogą towarzyszyć mu niebezpieczne powikłania. W większości wypadków choroba przebiega bezobjawowo. Leczenie stłuszczenia wątroby polega przede wszystkim na zmianie diety i trybu życia.

Jakie są przyczyny stłuszczenia wątroby?

Jedną z przyczyn odkładania się tłuszczu w hepatocytach może być nadużywanie alkoholu. Szacuje się, że na stłuszczenie wątroby cierpi nawet jedna trzecia alkoholików.

Przyczyn choroby może być jednak znacznie więcej. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby z nadwagą i otyłością, chorzy na cukrzycę typu II, a także osoby mające problem z zaburzeniami gospodarki lipidowej.

Stłuszczenie wątroby może wystąpić również wtedy, kiedy cierpimy na stany zapalne wątroby (przede wszystkim wirusowe zapalenie wątroby typu C), a także uszkodzenia tego narządu spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.

Prawdopodobieństwo wystąpienia stłuszczenia wątroby wzrasta u osób z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmującymi leki hormonalne. 

Jedną z przyczyn (na którą mamy wpływ) jest styl życia jaki prowadzimy. Czynnikami, które sprawiają, że jesteśmy narażeni na zachorowanie jest życie w chronicznym stresie, spożywanie żywności wysoko przetworzonej, nieregularne posiłki, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej.

Ze względu na zaburzenia hormonalne, stłuszczeniem wątroby zagrożone są kobiety pomiędzy czterdziestym piątym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że choroba może dotknąć także otyłe dzieci.

Zagrożeniem może być ponadto przyjmowanie dużych ilości leków przeciwbólowych i uspokajających.

Jakie są objawy stłuszczenia wątroby?

W wielu wypadkach stłuszczenie wątroby (zwłaszcza w fazie początkowej) przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy choroby są mało charakterystyczne, co zdecydowanie utrudnia diagnozę. Może pojawić się osłabienie, zmęczenie, a także pogorszenie samopoczucia. Zazwyczaj nie kojarzymy tych objawów z chorobami wątroby.

Kiedy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium dochodzi do powiększenia wątroby, a niekiedy także do powiększenia śledziony. Kiedy dochodzi do powiększenia wątroby pojawiają się (niekiedy bardzo silne bóle brzucha).

Warto zdawać sobie sprawę, że stłuszczenie wątroby jest chorobą, której nie można bagatelizować. Może ona bowiem doprowadzić do niebezpiecznych powikłań – na przykład zwłóknienia i marskości wątroby.

Jak wygląda leczenie stłuszczenia wątroby?

białko roślinne i zwierzęceObecnie nie istnieje żaden lek, który mógłby wyleczyć stłuszczenie wątroby. Jednocześnie choroba ta (zwłaszcza we wczesnym stadium rozwoju) jest w pełni uleczalna.

Konieczna jest jednak zmiana diety i stylu życia. Dieta jest współcześnie uważana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia stłuszczenia wątroby.

Jako, że choroba bardzo często dotyka osoby z nadwagą i otyłością, dobra dieta powinna umożliwić choremu osiągnięcie, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała. Konieczne jest więc ograniczenie spożycia tłuszczu, a także redukcja wartości energetycznej posiłków.

Bardzo ważnym elementem diety przy stłuszczeniu wątroby jest białko. Najlepiej, żeby było to białko pełnowartościowe (zawierające komplet aminokwasów). Białko pełnowartościowe to białko pochodzenia zwierzęcego. Warto sięgać po chude mięso, mleko i jego przetwory, jaja, czy ryby.

Choć zalecane jest ograniczenie spożycia tłuszczów, nie oznacza to, że powinniśmy z nich rezygnować. Są one niezbędne dla zachowania zdrowia. Wybierajmy jednak nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobrym wyborem jest oliwa z oliwek, olej lniany, czy awokado. Dozwolone jest masło, należy jednak unikać tłuszczów roślinnych typu margaryna, gdyż zawierają one niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans.

Rezygnujemy z białego pieczywa i drobnoziarnistych kasz. W diecie przy stłuszczeniu wątroby powinny dominować węglowodany złożone. Dobrym ich źródłem jest pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż.

Ze względu na obecność fruktozy chorzy na stłuszczenie wątroby powinni zmniejszyć spożycie owoców. Z oczywistych przyczyn rezygnujemy również z soków owocowych (zwłaszcza tych słodzonych). 

Zamiast smażenia zdecydujmy się na gotowanie na parze lub gotowanie w małej ilości wody. Tak przyrządzona żywność będzie łatwiejsza do strawienia.

Osoby chore powinny ograniczyć spożycie soli. Można ją zastąpić różnorodnymi przyprawami.

Do potraw dobrze jest dodawać ostropestu plamistego, gdyż wykazuje on działanie ochronne na wątrobę, przyspiesza również jej regenerację.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here