Srebro koloidalne – czym jest, właściwości lecznicze, zastosowanie

0

Srebro koloidalne (nazywane również kolargolem i srebrem koloidowym) w dziewiętnastym wieku było powszechnie wykorzystywane w lecznictwie. Później, gdy pojawiły się antybiotyki na długi czas o nim zapomniano – stosowano je jedynie w okulistyce i dermatologii. Dziś moda na srebro koloidalne powraca. Ceni się jego właściwości do zwalczania bakterii, wirusów i grzybów. Preparaty stworzone na bazie srebra koloidalnego mają pozytywny wpływ na nasz układ odpornościowy, a także na kondycję naszej skóry. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o srebrze koloidalnym? Kto może je stosować? Czy srebro koloidalne jest bezpieczne dla zdrowia?

Co to jest srebro koloidalne?

Kiedy mówimy o srebrze koloidalnym, powinniśmy wprowadzić rozróżnienie na srebro jako surowiec farmaceutyczny wykorzystywany w dermatologii i okulistyce, a także popularny suplement diety, który współcześnie możemy znaleźć w niemal każdej aptece. Srebro koloidalne jako surowiec farmaceutyczny jest połączone z białkiem lub żelatyną. Z kolei popularny suplement diety składa się z niewielkich ilości srebra i przede wszystkim z wody destylowanej.

Kolargol posiada właściwości:

  • bakteriobójcze,
  • antywirusowe,
  • i przeciwgrzybicze,

co sprawia, że jest skuteczne w walce z wieloma schorzeniami. Srebro koloidalne przyspiesza gojenie się ran, a co więcej zapobiega również tworzeniu się blizn. Jest również pomocne w łagodzeniu infekcji układu moczowego, a także infekcji oczu i uszu. Suplement diety na bazie srebra koloidalnego pomaga w przypadku zatruć pokarmowych. Jego przyjmowanie u wielu osób poprawia samopoczucie i dodaje energii, co prawdopodobnie jest związane z oczyszczaniem się organizmu z toksyn.

Zastosowanie srebra koloidalnego

Obecnie koralgol bardzo często wykorzystuje się zewnętrznie do dezynfekcji ran, a także do leczenia różnych schorzeń skórnych (na przykład trądziku). Wytwarza się z niego ponadto maści i krople do oczu, które leczą zapalenie spojówek. Część osób wykorzystuje srebro koloidowe w sposób, w jaki było ono stosowane pierwotnie – jako naturalny antybiotyk. Jest ono skuteczne leczeniu:

  • stanów zapalnych gardła,
  • anginy,
  • zapalenia zatok,
  • a także różnego rodzaju grzybic – grzybicy skóry, grzybicy narządów płciowych czy grzybicy paznokci.

Srebro koloidalne stosowane w bezpiecznych dawkach doskonale oczyszcza organizm.

Jak dawkować srebro koloidalne?

Dawkowanie srebra koloidalnego zależy od tego jakiego typu preparat wybraliśmy. W przypadku zakupu kropli do oczu lub maści należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Jeżeli kupiliśmy suplement diety złożony z cząsteczek srebra i wody bezpieczną dawką będzie jedna łyżeczka w ciągu dnia nie dłużej niż przez dwa miesiące. W przypadku chorób można zwiększyć dawkę do czterech łyżeczek dziennie, jednak stosowanie srebra należy wówczas skonsultować z lekarzem.

Nie należy spożywać preparatów na bazie srebra o żółtym zabarwieniu, a także takich, które zmieniają kolor pod wpływem światła.

Czy srebro koloidalne jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo stosowania srebra koloidalnego będzie zależało przede wszystkim od tego jakie dawki przyjmiemy. Koralgol w postaci suplementu diety, który dostępny jest w większości aptek jest mocno rozcieńczonym roztworem, dlatego o jego przedawkowanie jest niezwykle trudno.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że przyjmowanie większych ilości srebra koloidalnego przez dłuższy czas może prowadzić do choroby zwanej srebrzycą lub argyrią. Polega ona na tym, że cząsteczki srebra osadzają się w skórze, wskutek czego zmienia ona swoje zabarwienie.

Objawy srebrzycy nie są widoczne od razu. Najczęściej pojawiają się po kilku, a nawet kilkunastu miesiącach. Pierwszy symptom to zmiana zabarwienia dziąseł na niebieski. W przypadku regularnego stosowania kropel do oczu na bazie srebra koloidalnego można zaobserwować zmianę koloru gałki ocznej. Co istotne zmiany w pigmentacji są nieodwracalne.

Inne możliwe skutki uboczne przyjmowania srebra to choroby nerek i wątroby, stwardnienie tętnic, a także zaburzenia wzroku. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie uważa, ze srebro koloidalne jest bezpiecznym środkiem leczniczym. Jego ewentualne stosowanie dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Czy wiesz, że:

– Do organizmu człowieka srebro jest dostarczane codzienne. Przyjmujemy je w pożywieniem, wodą, a także wdychanym powietrzem.

4.8/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here