Sport dla ciebie – wybierz go

0

Noworoczne postanowienia często kierunkują się na odchudzanie, rozpoczęcie zdrowego trybu życia. Musimy w związku z tym wybrać sport dla Ciebie, który idealnie się sprawdzi.

Rower jest idealny dla osób, które mają osłabione stawy. Poprzez wygodne siedzenie na siodełku i pedałowanie wzmacniamy mięśnie nóg oraz spalamy kalorie, jednak nie obciążamy przy tym kolan. Jeśli jednak dokuczają Ci częste bóle kręgosłupa, a szczególnie w odcinku szyjnym czy lędźwiowym zanim wybierzesz pedałowanie, skonsultuj się z lekarzem!  Jednak najważniejsze jest to aby wybrać odpowiedni rower. Powinny na to wpływać takie czynniki jak wzrost i budowa ciała.

Marszobieg natomiast wzmocni nasze serce – jednak konieczne jest aby maszerować co najmniej 30 minut. Istotne jest także, aby rozmawiać podczas treningu. Pomaga on jednak nie tylko na serce, ale także zwiększa pojemność płuc, zapobiega chorobom układu krążenia, miażdżycy czy żylakom. Marszobieg jest także idealny dla osób, które pragną ujędrnić swoje ciało czy zwyczajnie poprawić kondycje.  A jeśli masz problemy z kręgosłupem, cierpisz na choroby stawów kolanowych czy biodrowych zdecyduj się na marsz z kijami – nordic walking. Przed marszobiegiem konieczna jest jednak kilkuminutowa rozgrzewka. Najlepsze do uprawiania tego sportu są leśne ścieżki i alejki w parku – dodatkowo oddychasz zdrowym i świeżym powietrzem.  W tym sporcie najważniejsze są buty – powinny być lekkie z grubą podeszwą.

Popularną aktywnością fizyczną jest także gimnastyka. Powinny uprawiać ją osoby narzekające na napięcie mięśni, przykurcze i drętwienie rąk, bóle głowy i karku czy osoby posiadające siedzącą prace, spędzające wiele czasu przy biurku. Kiedy decydujemy się na gimnastykę, najkorzystniej jest zapisać się na tego typu zajęcia do fitness klubu, jednak można wykonywać je także w domu. Można wtedy kupić płytę DVD i ćwiczyć razem z nią. Taka praca nad mięśniami możemy okazać się także świetnym rozwiązaniem dla osób osłabionych, z nadwagą czy bez kondycji. Powinno się ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Na początku ważne jest aby wybrać zajęcia czy płytę na DVD dla początkujących.

Ostatnią propozycja jest basen. Jest on idealny dla osób, które przeszły operacje kolan czy kręgosłupa – pomaga wrócić do zdrowia. Ma on ogólny dobry wpływ na układ kostny, gdyż angażuje najważniejsze mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę, a pływanie na plecach zmniejsza ból kręgosłupa. Kraul i żabka wyrabiają mięśnie brzucha i grzbietu. Nie można zapominać o tym, że basen korzystnie wpływa również na układ odpornościowy czy oddechowy – zwiększa pojemność płuc i wydolność organizmu. Pływanie jest także idealny dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę, ujędrnić ciało czy wyrzeźbić mięśnie.  Woda uspokaja nas również. Odradzamy jednak pływanie osobom z atopowym zapaleniem skóry, łuszczyca, owrzodzeniami i niegojącymi się ranami – woda, która zawiera chlor podrażni skórę i może pogłębić te dolegliwości.  Kiedy jednak wybieramy się na basen nie zapomnijmy klapek – pamiętajmy, że to właśnie w tym miejscu ponad 60 % ludzi zaraża się grzybicą!

Oceń ten post
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here