Spirulina – czym jest, wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne, dawkowanie, efekty uboczne, ciekawostki

0

Spirulina zaliczana jest do super żywności. Posiada ona bogate właściwości odżywcze, dlatego choć jej zapach nie wszystkim przypadnie do gustu, zdecydowanie warto włączyć ją do codziennej diety. Czym dokładnie jest spirulina? Jakie posiada właściwości? Kto szczególnie powinien się nią zainteresować? Czy są jakieś przeciwwskazania do jej spożywania?

Czym jest spirulina?

Spirulina (sinica, cyjanobakteria) jest to zielono-niebieska alga, którą w naturalnych warunkach możemy spotkać w jeziorach Ameryki Południowej i Afryki (choć żyje również w wodach słonych). Nazwa handlowa wzięła się od spiralnego kształtu algi. Spirulina charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i minerałów, a także innych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Regularne spożywanie spiruliny może wspierać układ nerwowy, układ krążenia, a także układ immunologiczny. Pomaga też oczyścić organizm z toksyn. Znajduje ona ponadto szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na rynku spotkamy spirulinę w proszku i w tabletkach. Obydwie formy mają swoich zwolenników i przeciwników. Spirulina wchodzi ponadto w skład niektórych pokarmów dla ryb.

Jakie właściwości posiada spirulina?

Jedną z cech charakterystycznych spiruliny jest ogromna ilość białka. Na 100 g alg przypada około 58 g do 70 g białka. Co więcej białko zawarte w spirulinie zawiera wszystkie aminokwasy, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Odżywcze algi są dobrym źródłem witaminy C, witamin z grupy B – B1, B2, B3, B6 i B12, witaminy A, E, D i K.

Spożywanie spiruliny to dobry sposób na uzupełnienie diety w minerały – posiada ona:

  • magnez,
  • żelazo,
  • fosfor,
  • wapń,
  • potas,
  • sód,
  • i cynk.

Zielono-niebieska alga zawiera także:

  • beta-karoten,
  • chlorofil,
  • fikoerytrynę,
  • fikocyjaninę.

Jest zasobna w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także bioflawonoidy i enzymy.

Obecny w glonach beta-karoten jest potrzebny do wytwarzania witaminy A, wpływa pozytywnie na zdrowie i urodę. Co więcej jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem, chorobami nowotworowymi i promieniowaniem UV.

Chlorofil nazywany niekiedy krwią roślin, jest składnikiem niezbędnym do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Pomaga on oczyścić organizm z toksyn, metali ciężkich, a także dotlenić krew. Chlorofil jest w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu i trójglicerydów, co jest niezmiernie ważne dla układu krwionośnego. Działa on przeciwbakteryjnie, alkalizuje organizm, przyspiesza gojenie się ran. Co więcej wykazuje pozytywny wpływ na procesy trawienne. Zielony barwnik jest znakomitym przeciwutleniaczem, stymuluje produkcję estrogenów, działa przeciwzapalnie.

Zawarta w spirulinie fikoerytryna to czerwony barwnik, który pomaga chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Z kolei fikocyjaniny to niebieskie barwniki posiadające właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Bioflawonoidy wychwytują i wydalają z organizmu nadmiar wolnych rodników, równocześnie biorą udział w procesie syntezy kolagenu, pomagają w detoksykacji organizmu, chronią przed powstawaniem wrzodów, pełnią także rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego.

Spirulina na odchudzanie

Choć samo włączenie spiruliny do diety nie sprawi, że natychmiast zaczniemy chudnąć, jest ona sprzymierzeńcem wszystkich osób stosujących dietę redukcyjną. Alga zawiera niewiele kalorii – w 100 g jest ich 290 (dzienne spożycie nie przekracza zazwyczaj 5 g). Jest bogata w kwas linolowy CLA, który posiada właściwości przyspieszające odchudzanie. Już niewielkie ilości glonów wystarczą, żeby dostarczyć organizmowi witamin, minerałów, a także innych niezbędnych do życia substancji. Dla osób odchudzających się duże znaczenie ma fakt, że spirulina reguluje procesy trawienne, przyspiesza metabolizm, pomaga też w utrzymaniu beztłuszczowej masy ciała, gdyż zawiera duże ilości białka.

Spirulina dla zdrowia psychicznego

Zielono-niebieska alga jest bardzo ważna dla kondycji naszego mózgu i całego układu nerwowego. Zawiera ona pokaźne ilości witamin z grupy B, magnez, potas, wapń, żelazo, a także aminokwasy takie jak l-tryptofan, który odpowiada między innymi za produkcję neuroprzekaźników (melatoniny i serotoniny). Regularne przyjmowanie spiruliny sprawia, że mamy lepszy nastrój, poprawia się nasza pamięć i koncentracja, jesteśmy spokojniejsi, lepiej radzimy sobie ze stresem, nie mamy problemów z zasypianiem. Długotrwałe przyjmowanie spiruliny może działać korzystnie na osoby narażone na choroby związane z podeszłym wiekiem – demencję czy Alzheimera.

Spirulina na odporność

Po spirulinę warto sięgać w okresach, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje (dzięki niej zwiększa się ilość przeciwciał odpowiedzialnych za ochronę organizmu). Ta niepozorna alga jest znakomitym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie, jest ponadto bogata w przeciwutleniacze. Spirulina działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Jest pomocna także w leczeniu chorób z autoagresji, na przykład alergii.

Spirulina panaceum na zanieczyszczenie środowiska

Współczesny człowiek ma znacznie większy kontakt z substancjami toksycznymi niż jego przodkowie. Wdycha je z wraz z wielkomiejskim powietrzem, pije zanieczyszczoną wodę i spożywa produkty spożywcze, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Bardzo często toksyny dostają się do ludzkiego organizmu przez skórę (są obecne w wielu kosmetykach), przyjmujemy je również z lekami i suplementami diety. Jedną z cech spiruliny jest zdolność do oczyszczania organizmu z toksyn, a tym samym niwelowania przykrych konsekwencji związanych z życiem w dzisiejszych czasach.

Spirulina dobra dla serca

Po spirulinę powinny sięgnąć osoby, które chciałyby zadbać o swoje serce. Obecna w aldze fikocyjanina obniża ciśnienie krwi, alga zwiększa również przepustowość naczyń krwionośnych, co jest wyjątkowo ważne w zapobieganiu miażdżycy, udarom mózgu, a także zawałom serca. Duże znaczenie w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego mają nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają przeciwzapalnie i zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi.

Spirulina na diecie wegańskiej

Odżywcze algi powinny stać się produktem obowiązkowym na diecie wegańskiej. Są one bardzo ważne dla osób, które zrezygnowały ze spożywania mięsa. Ich ogromne znaczenie wynika z wysokiej zawartości pełnowartościowego białka. Oprócz tego spirulina jest jednym z nielicznych produktów roślinnych, które zawierają witaminę B12. Niedobory tej witaminy są dużym problemem na diecie roślinnej.

Spirulina dla urody

Stosowanie spiruliny ma trudny do przecenienia wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Doskonałe efekty przynosi zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne jej stosowanie.

Wszechstronna alga jest bardzo dobrą bazą do produkcji maseczek oczyszczających i odmładzających. Można spotkać również toniki i peelingi z dodatkiem spiruliny. Kosmetyki zawierające tę algę bardzo rzadko wywołują alergie i podrażnienia, dlatego są polecane osobom o wrażliwej skórze.

Spirulina – w jakiej formie jest najlepsza?

tabletki ze spirulinąPopularność spiruliny sprawiła, że jest ona dostępna w drogeriach, sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w zwykłych supermarketach. Możemy kupić algi w proszku, a także tabletkach lub kapsułkach.

Spirulina w proszku jest zdecydowanie najzdrowsza, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z samą algą bez jakichkolwiek dodatków. Jej mankamentem jest natomiast mało przyjemny smak i zapach.

Osoby, które nie mogą znieść charakterystycznego smaku spiruliny decydują się na zakup tabletek lub kapsułek. Tabletki to po prostu sproszkowane algi, do których dodaje się substancje pomocnicze, dzięki którym zachowują swój kształt. Niestety tańsze tabletki zawierają duże ilości substancji pomocniczych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Spirulina w kapsułkach to proszek z otoczką, która sprawia, że zapach i smak alg jest dla nas praktycznie niewyczuwalny. Przy zakupie warto jest zwracać uwagę na skład otoczki. Te wyprodukowane z żelatyny zwierzęcej będą nieodpowiednie dla wegan i wegetarian.

Jak dawkować spirulinę?

W przypadku większości osób sugerowana dzienna dawka spiruliny to 5 g. Po pewnym czasie suplementacji można ją zwiększyć do 10 g. Dawka lecznicza to natomiast 20 g. Algi należy popić dużą ilością wody. Można dodawać je do posiłków – na przykład do jogurtów i zielonych koktajli.

Spirulina – efekty uboczne

Spożycie zbyt dużych ilości spiruliny jednorazowo może wywołać efekty uboczne w postaci nudności, wymiotów, biegunki, bólów brzucha, zawrotów głowy, niekiedy pojawiają się również wysypka i problemy z zasypianiem.

Ciekawostki na temat spiruliny:

  • Światowa produkcja spiruliny przekroczyła 1000 ton rocznie.
  • Do największych producentów spiruliny należą Stany Zjednoczone, Tajlandia, Chiny, Indie, Tajwan, Pakistan, Grecja czy Chile.
  • Właściwości spiruliny znali już Aztekowie.
  • Spirulina to nazwa handlowa cyjanobakterii.
  • Gorsza jakościowo spirulina może zawierać substancje toksyczne, dlatego ważne jest, żeby kupować tylko algi pochodzące ze sprawdzonych źródeł.
4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here