Spacer – 20 wielkich korzyści, które daje nam codzienne spacerowanie

0

Warto zdawać sobie sprawę, że podczas stosowania diety redukcyjnej dłuższy spacer może z powodzeniem zastąpić nam inne formy aktywności fizycznej. Jednak spacerować powinien każdy – nie tylko osoby pragnące schudnąć. Jego działanie na ludzkie ciało i psychikę jest trudne do przecenienia. Poniżej przedstawiamy korzyści, które daje regularne spacerowanie.

Spacerować może prawie każdy

Ciało człowieka jest przystosowane do długiego chodzenia. Nasi praprzodkowie pokonywali codziennie wiele kilometrów w poszukiwaniu jedzenia. Dziś, kiedy zakupy możemy zrobić przez internet, a kiedy nie chce nam się gotować – zamówić do domu pizzę potrzeba ta została całkowicie wyeliminowana. Korzyść jaką jest wszechobecna dostępność jedzenia jest jednak pozorna. Wielu z nas przestaje się ruszać, gdyż po prostu nie ma takiej potrzeby. Niestety w dłuższej perspektywie czasu taki styl życia prowadzi do nadwagi i otyłości, zwyrodnień kręgosłupa, a także wielu innych poważnych chorób. Pomimo, że nie mamy palącej potrzeby, powinniśmy spacerować codziennie. 

Spacer nie wymaga doskonałej kondycji fizycznej, dlatego niemal każdy może sobie na niego pozwolić. Nawet, kiedy cały dzień spędzamy w biurze, możemy wrócić do domu piechotą. W przeciwieństwie do biegania spacerowanie nie wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego obuwia. Nie możemy więc powiedzieć, że nas na nie nie stać.

Współcześnie wiele mówi się to tym, że dla zdrowia warto zrobić dziesięć tysięcy kroków dziennie (inne źródła mówią o dwudziestu tysiącach). Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Jeżeli nasz stan zdrowia lub kondycja nie pozwalają na dłuższe spacery, po prostu spacerujmy tyle ile możemy. Być może z czasem nasze trasy staną się dłuższe.

Spacery pomagają schudnąć

Osoby, które stosują dietę redukcyjną często czują presję wykonywania forsownych ćwiczeń fizycznych. Często wydaje się im, że gdy nie zapiszą się na siłownie lub zajęcia fitness, nie uda się im schudnąć. Nie jest to prawdą. Intensywna aktywność fizyczna niekoniecznie jest nam potrzebna. Warto zdawać sobie sprawę, że ćwiczenie na „najwyższych obrotach” sprawia, że w naszym organizmie pojawiają się ogromne ilości wolnych rodników. Działają one prozapalnie, przyspieszają procesy starzenia, mogą również sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych chorób. U ile nie jesteśmy zawodowymi sportowcami, lekka lub umiarkowana aktywność fizyczna jest dla nas całkowicie wystarczająca. Dodatkowo regularne godzinne spacery mają na nasz organizm lepszy wpływ niż sesje na siłowni. 

Osoby, którym trudno zmotywować się do ćwiczeń, mogą zastąpić je szybkimi spacerami. Z pewnością będzie to pozytywna zmiana.

Spacery poprawiają kondycję i ujędrniają ciało

W przypadku gdy nasza kondycja jest słaba, nie powinniśmy rozpoczynać od intensywnych ćwiczeń. Nie są one dostosowane do naszych możliwości, co więcej mogą doprowadzić do kontuzji. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest pójście na spacer. Częste spacerowanie wzmacnia mięśnie nóg (przypominamy, że trenowanie nóg może być pomocne w szybszym spaleniu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha). Wielką zaletą spacerów jest między innymi to, że czas ich trwania i tempo można stopniować.

Osoby, które mają problemy z nieestetyczny cellulitem lub mało jędrnym ciałem powinny wypróbować spacery – efekty pojawiają się powoli, są jednak widoczne.

Spacery pomagają zwalczyć stres

Jeżeli tempo naszego życia jest bardzo szybkie i nie możemy poradzić sobie ze stresem, powinniśmy wybrać się na spacer. Podczas samotnej przechadzki można się wyciszyć, przemyśleć wiele spraw. Ruch sprawia, że w organizmie zaczynają wytwarzać się endorfiny (potocznie nazywane hormonami szczęścia), które poprawiają nasz nastrój i sprawiają, że przestajemy widzieć świat w szarych barwach.

Spacer może być formą medytacji

Współcześnie bardzo dużo mówi się o potrzebie medytowania. Medytacja daje nam wiele korzyści – uspokaja, pozwala się zdystansować, sprawia, że podejmujemy lepsze decyzje. Nie jest powiedziane, że medytować można jedynie siedząc po turecku w czterech ścianach. Osoby, które nie mogą się skupić w pozycji statycznej powinny pójść na spacer. Efekty mentalne są takie same, a dodatkowo korzysta nasze zdrowie. Czas spaceru równie dobrze można wykorzystać na modlitwę.

Spacery pomagają kształtować charakter

blankOsoby, którym brak silnej woli i motywacji mogą zacząć je kształtować poprzez spacery. Postanówmy sobie, że bez względu na to jaka będzie pogoda, codziennie wybierzemy się na spacer. I po prostu róbmy to. Na początku zapewne będzie trudno (znajdziemy milion przekonywujących wymówek), jednak z czasem spacerowanie wejdzie nam w nawyk. Wprowadzenie do swojego życia jednego pozytywnego nawyku to wstęp do kolejnych zmian.

Spacery chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi

Osoby starsze bardzo często spacerują, gdyż godzina spaceru dziennie chroni przed demencją lepiej niż wiele leków. Oczywiście nie oznacza to, że musimy czekać aż się zestarzejemy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że choroby neurodegeneracyjne rozwijają się przez wiele lat. Pierwsze bezobjawowe fazy występują już u ludzi młodych. Objawy, które obserwujemy u ludzi starszych to efekt choroby, która często rozwijała się przez kilkadziesiąt lat.

Spacery chronią przed chorobami układu sercowo-naczyniowego

Choroby krążenia to ogromny problem współczesnego społeczeństwa. Badania statystyczne jednoznacznie pokazują, że z ich powodu umiera znacznie więcej mieszkańców Polski niż z powodu nowotworów. Nawet jeśli w naszej rodzinie były przypadki chorób układu krążenia, nie oznacza to, że i my jesteśmy na nie skazani. Pamiętajmy, że bardzo często ich przyczyną jest długoletni siedzący tryb życia. Żeby uniknąć zachorowania nie potrzeba wcale uprawiać sportu wyczynowo. Dla naszego organizmu wystarczającą profilaktyką jest codzienne spacerowanie. 

Ze spacerów nie powinny rezygnować także osoby, które już zachorowały – mogą one bowiem znacznie poprawić kondycję swojego organizmu. Regularne spacerowanie obniża stężenie złego cholesterolu we krwi, chroni też przed nadciśnieniem tętniczym.

Spacery pozwalają nam na kontakt z naturą

blankCzłowiek potrzebuje kontaktu z naturą. Kiedy o tym zapominamy i większość czasu przebywamy w betonowych budynkach, prędzej czy później zaczynamy chorować. Osoby, które mieszkają nad morzem, przy lesie lub w innej zielonej okolicy są w uprzywilejowanej sytuacji. Jednak nawet mieszkańcy wielkich miast mają możliwość wyjścia do parku, spaceru brzegiem rzeki. W wielu dużych miastach funkcjonują ogrody botaniczne – wprost idealne miejsca dla spacerowiczów.

Spacery przeciwdziałają osteoporozie

Z czasem nasze kości tracą gęstość. Jest to charakterystyczne szczególnie dla kobiet w trakcie i po przejściu menopauzy. Znajdują się one w grupie szczególnego zagrożenia osteoporozą. Ta poważna choroba w zaawansowanych stadiach doprowadza do poważnych złamań kości, z czasem może niemal całkowicie uniemożliwić nam poruszanie się. Na szczęście nie jesteśmy wobec osteoporozy bezradni. Kości osób aktywnych fizycznie (nawet w podeszłym wieku) są w znacznie lepszej kondycji niż kości ludzi, którzy prowadzili siedzący tryb życia. Nie musimy ciężko trenować, żeby poprawić stan naszych kości i chronić się przed tą chorobą. W większości wypadków zupełnie wystarczające będą spacery. Ważne jest jednak, żeby spacerować regularnie.

Spacery odmładzają

Mało kto zdaje sobie sprawę, że regularne spacery mogą odmładzać. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu dotlenia nasz organizm i poprawia krążenie krwi. Poprawa ukrwienia twarzy sprawia, że wygląda ona młodziej (co więcej substancje odżywcze zawarte w kosmetykach po dawce aktywności fizycznej lepiej się wchłaniają). Oczywiście przed wyjściem na zewnątrz powinniśmy odpowiednio się zabezpieczyć. Zalecane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (szczególnie latem), przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i butelka z wodą. Regularne spacery poprawiają naszą postawę, sprawiają, że nasze ruchy stają się bardziej sprężyste.

Spacer może zapobiegać bezsenności

Bezsenność to poważny problem, którego nie należy bagatelizować (może ona doprowadzić do wielu poważnych schorzeń). Jeżeli próbowaliśmy już wszystkiego (łącznie z przyjmowaniem leków nasennych), spróbujmy wyjść na dłuższy spacer. Nie jest on jednak wskazany bezpośrednio przed zaśnięciem (każda aktywność fizyczna pobudza organizm). Spacer sprawia, że czujemy się przyjemnie zmęczeni, a nasz organizm jest dotleniony. To może bardzo pomóc w zasypianiu.

Osobom z bezsennością (a także wszystkim innym) zalecamy spacery na łonie przyrody. Jeżeli mamy taką możliwość przejdźmy się brzegiem morza, idźmy do lasu lub na łąkę. Kontakt z przyrodą pozwala się nam wyciszyć, relaksuje oczy.

Warunkiem koniecznym jest unikanie spędzania czasu przed komputerem lub smartfonem przed snem – urządzenia elektroniczne mogą zniweczyć pozytywny wpływ spacerów na nasz organizm.

Spacer jako sposób na spędzanie czasu z najbliższymi

Spacer wydaje się idealnym sposobem na spędzanie czasu z bliskimi nam osobami. Podczas spacerów możemy spokojnie porozmawiać (niekiedy jest to bardzo przydatne w celu rozładowania napiętej atmosfery). Jesteśmy też zrelaksowani i mamy lepszy humor, co pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi.

Warto pomyśleć o spacerach również podczas rodzinnych świąt. Zamiast siedzieć z całą rodziną przy stole, jeść i pić alkohol, znacznie zdrowiej będzie wybrać się a spacer. Nawet krótka przechadzka poprawi nam nastrój i podziała relaksująco. Spacer w trakcie rodzinnych uroczystości może być także sposobem na utrzymanie szczupłej sylwetki.

Spacer szansą na nawiązanie nowych znajomości

Jeżeli jesteśmy osobami samotnymi i zależy nam na nawiązaniu nowych znajomości, koniecznie wybierzmy się na spacer. W miejskich parkach i ogrodach istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy sami. Osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na poznanie nowych osób powinny kupić sobie psa. Będą zdziwione, że podczas przechadzki z czworonogiem ludzie nawiązują z nimi kontakt bardzo często.

Posiadanie psa to także dodatkowa motywacja do spacerów. Jeżeli nie jesteśmy przekonani czy codziennie przechadzki wejdą nam w nawyk, z czworonogiem nie będziemy mieli innej możliwości.

Spacer jako ochrona przed schorzeniami układu pokarmowego

Regularne spacery mogą być pomocne, gdy zmagamy się z problemami trawiennymi. Po obfitym obiedzie zamiast położyć się na kanapie, wybierzmy się na spacer. Nie musimy iść szybko, dobre efekty może przynieść nawet powolne tempo. Ruch znakomicie przyspiesza przemianę materii, a to jest to czego w tej chwili najbardziej potrzebujemy.

Spacer jako sposób na odzyskanie energii

Współcześnie bardzo wielu ludzi skarży się na chroniczny brak energii. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być różne. Jeżeli żadne diety, leki i suplementy diety nie przynoszą oczekiwanych efektów, być może warto wybrać się na spacer. Kiedy czujemy się senni, zmęczeni i otępiali, ostatnią rzeczą, o której marzymy jest spacer. W tym szaleństwie jest jednak metoda. W wielu wypadkach, gdy tylko uda się nam zmusić do wyjścia z domu i postawienia kilkuset kroków, zaczynamy odczuwać przypływ energii.

Osoby, które czują się senne i zmęczone w szkole lub w pracy, mogą spróbować zmniejszyć przykre dolegliwości przy pomocy porannych spacerów (warunkiem koniecznym jest jednak wysypianie się, spacer nie zrekompensuje nam braku snu).

Spacer niezawodny przed egzaminem

Jeżeli przed nami egzamin lub test, na którym chcemy dobrze wypaść, zamiast nauki do ostatniej minuty proponujemy wyjście na dłuższy spacer. Nie liczmy, że ostatniego dnia jeszcze czegoś się nauczymy. Jest to czas przeznaczony na relaks. Spacer doskonale dotlenia nasz organizm, przyspiesza krążenie krwi, uspokaja, pomaga w skupieniu i wyciszeniu. Dłuższy spacer przed egzaminem pomaga nam pozbierać myśli, sprawia, że jesteśmy w najlepszej możliwej kondycji (zarówno psychicznej, jak i fizycznej). W takim stanie nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach, co przekłada się na lepsze wyniki.

Spacer jako wstęp do innych aktywności

Osoby, które chciałyby zacząć uprawiać sport, a jednak ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, mogą na początek pomyśleć o spacerach. Spacer jest dla nas odpowiedni zawsze. Możemy stopniować jego czas i tempo. Podczas spacerów wzmacniają się mięśnie naszych nóg, co sprawia, że po pewnym czasie możemy zacząć przygodę z bieganiem. Regularne spacerowanie uczy nas także zdrowych nawyków. Kiedy przyzwyczajamy się, że codziennie rano wychodzimy pobiegać, po pewnym czasie łatwiej będzie się nam zmotywować do biegania, a także wszelkich innych dyscyplin sportowych.

Spacer zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory

Regularne spacery wspierają funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, co chroni nas przed poważnymi chorobami, w tym również nowotworami. Dzięki spacerom możemy skutecznie zahartować organizm. Nie bójmy się spacerować w każdą pogodę i o różnych porach roku. Odczuwanie zimna jest nam bardzo potrzebne, gdyż stymuluje wzrost brunatnej tkanki tłuszczowej. Z czasem „niekorzystne warunki pogodowe” przestaną nam przeszkadzać, osoby spacerujące codziennie często ich nie zauważają.

Spacer wydłuża życie

Osoby, które chciałyby przeżyć sto lat w zdrowiu nie powinny czekać do jutra z wyjściem na spacer. Regularne spacerowanie to jedna z lepszych rzeczy, które możemy zrobić dla swojego zdrowia i samopoczucia. Dzięki nim zmniejszamy prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, osteoporozę, nowotwory, otyłość, choroby neurodegeneracyjne i inne schorzenia powszechnie występujące we współczesnym społeczeństwie. Warto zdawać sobie sprawę, że regularny spacer jest dla nas tak samo ważny jak zdrowa dieta.

Czy istnieją przeciwwskazania do spacerowania? 

Spacerowanie jest bardzo bezpieczną formą aktywności. Często spacerować mogą nawet osoby poważnie chore. Powinniśmy jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie podczas spacerów. Jeżeli mieszkamy w wielkim mieście na południu Polski, które w sezonie jesienno-zimowym nawiedzane jest przez smog, powinniśmy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Przed wyjściem na spacer każdorazowo należy sprawdzić stan powietrza. Jeśli jest bardzo zły, lepiej jest poćwiczyć w domu. Zazwyczaj jednak stan zanieczyszczenia powietrza zmienia się w ciągu dnia. W efekcie często mamy szansę pospacerować w momencie, gdy powietrze jest w miarę czyste. Dobrym zabezpieczeniem spacerowicza w okresie jesienno-zimowym będzie maska antysmogowa.

Zanim wybierzemy się na spacer musimy mieć pewność, że miejsce, gdzie się udajemy jest bezpieczne. Zazwyczaj możemy swobodnie spacerować po miejskich parkach. Jeżeli obawiamy się wyjścia na spacer do lasu, dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą psa. Koniecznie też poinformujmy najbliższych gdzie się wybieramy, a także o której godzinie wrócimy.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas spacerów po zmroku (zimą ciemno robi się już w okolicach godziny szesnastej, dlatego trudno mówić o nocnych spacerach), warto jest pomyśleć o zakupie odzieży posiadającej elementy odblaskowe (jest to ważne, gdy trasa naszego spaceru przebiega w okolicach ulicy).

4.9/10 - (4 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here