Sól morska a sól kuchenna – charakterystyka, którą wybrać?

0

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele różnych rodzajów soli. Bardzo dużą popularnością cieszy się szczególnie sól morska i sól kuchenna. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Która sól ma korzystniejszy wpływ na nasze zdrowie? Wybór dobrej soli ma duże znaczenie, gdyż wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej gotowania.

Sól morska – charakterystyka

Morska sól powstaje w wyniku odparowywania wody morskiej. Charakterystyczny sposób produkcji sprawia, że zawiera ona duże ilości związków mineralnych. Poszczególne rodzaje soli morskiej mogą się zasadniczo różnić pod względem zawartości minerałów – wszystko zależy tu od wody, która została użyta do produkcji soli. Warto zdawać sobie sprawę, że obecność związków mineralnych wpływa nie tylko na smak, ale również kolor soli.

Zazwyczaj w soli morskiej znajdują się takie minerały jak sód, magnez, chlor, potas, wapń, czy siarczan. Tego typu sól najczęściej występuje w formie większych bądź mniejszych kryształków.

Przeciwnicy soli morskiej podkreślają, że może ona zawierać metale ciężkie (współcześnie większość mórz i oceanów jest bardzo zanieczyszczona) niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Jest to możliwe. Jednocześnie należy pamiętać, że są to śladowe ilości, które nie powinny mieć wpływu na nasz organizm. Nie należy więc obawiać się spożywania soli morskiej.

Sól kuchenna – właściwości

Alternatywą dla soli morskiej jest sól kuchenna (nazywana także warzoną). Różnice widać już na pierwszy rzut oka – sól kuchenna sprzedawana jest w postaci proszku. Sól kuchenna to nic innego jak rozdrobniona sól kopalniana – wydobywa się ją z podziemnych złóż soli. Jest ona poddawana procesom oczyszczania chemicznego. Oczyszczanie sprawia, że zmniejsza się ilość minerałów naturalnie występujących w soli (między innymi jodu). Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, dlatego jest on dodawany do wcześniej oczyszczonej soli (zazwyczaj razem z substancją, która zapobiega zbrylaniu).

Jak sól wpływa na ludzkie zdrowie?

Sól jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, pod warunkiem, że nie spożywamy jej w nadmiarze. Dzięki soli nasze mięśnie kurczą się prawidłowo, umożliwia ona prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy, stymulację nerwów. Jej obecność jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Niestety badania pokazują, że Polacy spożywają trzy razy więcej soli niż przewiduje to norma. Należy zdawać sobie sprawę, że regularne spożywanie bardzo dużych ilości soli będzie miało negatywne konsekwencje zdrowotne – dojdzie do zatrzymania się wody w organizmie (taka sytuacja jest natomiast przyczyną groźnego nadciśnienia).

Ile soli dziennie potrzebujemy?

Dorosła osoba nie potrzebuje wiele soli. Odpowiednia dzienna dawka to około 6g (to jedna łyżeczka do herbaty). Należy pamiętać, że sól jest obecna w wielu produktach spożywczych (nawet tych, których o to nie podejrzewamy), dlatego powinniśmy uważnie czytać etykiety. 

Najłatwiej o przedawkowanie soli, kiedy w naszym menu znajduje się dużo produktów wysoko przetworzonych. Sól jest obecna w chipsach, zupach typu instant, keczupach, a także daniach typu fast food. Jedzenie ich w dużych ilościach może nam poważnie zaszkodzić.

Którą sól wybrać?

Zasadniczo nie ma znaczenia czy wybierzemy sól morską, czy sól kuchenną. Zawierają one śladowe ilości minerałów, dlatego nie są w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania na te związki. Jeżeli nie mieszkamy nad morzem, pamiętajmy, żeby nasza sól była jodowana.

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here