Sól himalajska – właściwości, zastosowanie, czy rzeczywiście jest zdrowa

0

Osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem z pewnością słyszały o soli himalajskiej, o której mówi się, że jest zdrowsza od wszystkich innych soli. Różowa sól himalajska wygląda bardzo efektownie, jednak czy doniesienia o jej nadzwyczajnych właściwościach są prawdziwe?

Co to jest sól himalajska?

Sól himalajska jest to sól o różowej barwie, która to jest wynikiem obecności tlenku żelaza. Pochodzi ona z Pakistanu, a konkretnie z prowincji Pendżab, którą od Himalajów dzieli kilkaset kilometrów. Sól himalajska zawiera śladowe ilości pierwiastków, a jej skład bardzo przypomina zwykłą sól kuchenną. Różnicą pomiędzy nimi jest przede wszystkim fakt, że sól himalajska nie jest poddawana przetwarzaniu i czyszczeniu chemicznemu. Ze względu na fakt, że do przyprawiania potraw używamy niewielkich ilości soli, zawarte w niej minerały nie mają praktycznie żadnego wpływu na zdrowie. Popularność soli himalajskiej wynika przede wszystkim z faktu, że jest ona reklamowana jako najzdrowsza sól świata.

Właściwości lecznicze soli himalajskiej

Sól himalajska w Pakistanie uchodzi za produkt o walorach leczniczych. Jej zwolennicy argumentują, że jest ona idealnie czysta, a dodatkowo zawiera aż osiemdziesiąt cztery związki mineralne. Mają one pokryć zapotrzebowanie ludzkiego organizmu, co wydaje się trudne ze względu na śladową obecność pierwiastków, a także na fakt, że w kuchni używa się małych ilości soli.

Należy mieć świadomość, że sól himalajska podobne jak każda inna sól nie może być stosowana w nadmiarze.

Warto nadmienić, że sól himalajska nie jest wzbogacana w jod, dlatego całkowite zastąpienie nią soli jodowanej może doprowadzić do wystąpienia niedoborów jodu. Długotrwałe niedobory tego pierwiastka skutkują między innymi niedoczynnością tarczycy, powiększeniem gruczołu tarczycowego, co u dzieci powoduje opóźnienie w rozwoju. Niedobór jodu u kobiet ciężarnych może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, a także wad rozwojowych płodu.

Wydobycie soli himalajskiej

Na temat soli himalajskiej krążą legendy. Jej złoża miały zostać odkryte przez wojska Aleksandra Macedońskiego w 326 r p.n.e.

W chwili obecnej sól wydobywana jest w Prowincji Pendżab, w kopalni Khewra, która zlokalizowana jest mniej więcej w odległości 310 km od najwyższego łańcucha górskiego na świecie.

Sól wydobywana jest tradycyjnymi metodami, a po wydobyciu nie jest poddawana procesom oczyszczania.

Zastosowanie soli himalajskiej

Sól himalajska proponowana jest jako zamiennik tradycyjnej soli kuchennej i soli morskiej. Ma ona charakteryzować się intensywniejszym smakiem niż zwykła sól. W wielu kuchniach jest ona wykorzystywana do celów dekoracyjnych, ze względu na swój atrakcyjny różowy kolor.

Gdzie kupić sól himalajską?

Sól himalajska sprzedawana jest w sklepach ze zdrową żywnością, a coraz częściej także w zwykłych supermarketach. W sprzedaży jest sól himalajska:

  • gruboziarnista,
  • i drobnoziarnista.

Oryginalna sól posiada kryształki w zróżnicowanych kolorach – od białego, przez róż po ciemną czerwień.

5/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here