Sól gorzka (sól epsom) na odchudzanie – czy to działa?

0

Złoża gorzkiej soli zostały odkryte w siedemnastym wieku w Anglii, w pobliżu miejscowości o nazwie Epsom. Od tamtej pory cieszy się ona niesłabnącą popularnością, gdyż posiada właściwości prozdrowotne. W jaki sposób sól Epsom wpływa na nasz organizm? Czy może ona przyspieszyć procesy odchudzania?

Co to jest sól gorzka?

Sól gorzka (nazywana również solą Epsom, czy solą angielską)  to nieorganiczny związek chemiczny, siarczan magnezu (MgSO4). Jest to unikalna sól odkryta na terenie Wielkiej Brytanii. Od  innych typów soli różni się ona wysoką zawartością miedzi i siarki – pierwiastków odgrywających wiele ważnych ról w ludzkim organizmie. Z wyglądu sól Epsom nie różni się niczym od popularnej soli gruboziarnistej. Nie ma ona zapachu, przybiera biały kolor, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Co charakterystyczne – jej smak jest wyraźnie gorzki. Sól angielska wykorzystywana jest do zabiegów pielęgnacyjnych – można stosować ją wewnętrznie a także zewnętrznie. Z jej właściwości korzystają różne dziedziny przemysłu.

Jakie właściwości ma sól gorzka?

W składzie soli Epsom znajdziemy duże ilości siarki, miedzi, a także magnezu – pierwiastków, które są niezbędne do zachowania ludzkiego organizmu w dobrym zdrowiu.

Dzięki siarce sól ta pomaga w walce z trądzikiem, łojotokiem, a nawet grzybicą skóry. Warto stosować ją do pielęgnacji włosów – zwłaszcza, kiedy są one łamliwe i mają skłonności do łupieżu.

Sól Epsom pomaga w łagodzenie dolegliwości towarzyszącym stanom zapalnym stawów. Jej spożywanie może przyspieszyć oczyszczanie organizmu z toksyn. Obecność magnezu sprawia, że gorzka sól pomaga się nam zrelaksować, uspokoić, poprawia pamięć i koncentrację, może też zmniejszyć dolegliwości bólowe stawów i mięśni.

Angielska sól będzie pomocna osobom mającym problemy z zatruciami pokarmowymi, a to dzięki właściwościom przeczyszczającym i żółciotwórczym. Wykonywanie okładów z soli gorzkiej może przyspieszyć gojenie się ran. W przemyśle docenia się jej działanie zmiękczające, a także odstraszające insekty.

Kąpiele w wodzie z dodatkiem gorzkiej soli mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia. Sól Epsom działa rozkurczająco i poprawia przepływ krwi w organizmie.

Długotrwałe stosowanie angielskiej soli nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do powstania zaburzeń jelitowych i wodno-elektrolitowych.

Czy gorzka sól może pomóc w odchudzaniu?

Spożywanie gorzkiej soli z pewnością nie sprawi, że schudniemy, jeżeli nie zmienimy niewłaściwych nawyków żywieniowych i nie wprowadzimy do swojego planu dnia regularnej aktywności fizycznej. Jednocześnie należy podkreślić, że może okazać się pomocne. Dzięki wysokiej zawartości minerałów sprawia ona, że organizm zaczyna działać sprawniej, a procesy odchudzania zachodzą nieco szybciej.

Należy unikać nadmiernego spożycia gorzkiej soli – nie przyspieszy to chudnięcia, a jedynie wywoła efekt przeczyszczający (wystarczy jedna łyżka soli, żeby spowodować przeczyszczenie).

Gdzie kupić gorzką sól?

Sól Epsom jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich, a także wybranych aptekach. Jej cena zależy w dużej mierze od pojemności opakowania, a także od miejsca, gdzie robimy zakupy – zakup soli przez internet zazwyczaj pozwala nieco zaoszczędzić.

Zazwyczaj za 100 g soli gorzkiej zapłacimy do piętnastu złotych.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here