Sok z rokitnika – wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, jak zrobić

0

Rokitnik jest w Polsce traktowany przede wszystkim jako roślina ozdobna. Możemy spotkać go przy drogach, w parkach, czy ogrodach. Pomimo, że wygląda on bardzo atrakcyjnie, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego niesamowitych prozdrowotnych walorach. Jakie wartości odżywcze posiada sok z rokitnika? W jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie?

Jakie wartości odżywcze posiada sok z rokitnika?

Niedoceniane owoce rokitnika wyróżniają się bardzo wysoką zawartością dobrze przyswajalnej witaminy C. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pod względem stężenia kwasu askorbinowego wyprzedzają je jedynie owoce dzikiej róży. Współcześnie bardzo często szukamy witaminy C w owocach egzotycznych sprowadzanych do nas z odległych krajów. Nie doceniamy zupełnie rodzimych roślin, które są znacznie zdrowsze.

Oprócz witaminy C w soku z rokitnika znajdują się: witaminy A, E, K, a także witaminy z grupy B niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Sok z rokitnika to również źródło karotenoidów (to im zawdzięcza swój intensywny, pomarańczowy kolor) i flawonoidów. Co ciekawe sok ten jest bogaty w kwas tłuszczowy omega-7 (jest on odpowiedzialny między innymi za dobrą kondycję naszej skóry).

Regularne spożywanie soku z rokitnika to również znakomity sposób na uzupełnienie poziomu mikroelementów w naszym organizmie. Zawiera on między innymi:

  • wapń,
  • krzem,
  • bor,
  • mangan, 
  • fosfor,
  • potas,
  • czy żelazo.

Inne ważne składniki tego soku to aminokwasy, przeciwutleniacze, fosfolipidy, garbniki, kwasy organiczne.

Należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy sok z rokitnika będzie posiadał takie same właściwości. Stężenie składników odżywczych jest uzależnione od stopnia dojrzałości owoców, klimatu, a także regionu, w którym zostały zebrane. Niezmiernie ważny jest także sposób produkcji soku. Poddanie go obróbce termicznej nie jest najlepszym pomysłem, gdyż prowadzi do ogromnych strat witaminy C, witamin z grupy B i innych ważnych substancji.

Sok z rokitnika – wpływ na zdrowie

Wysokiej jakości sok z rokitnika ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawarte w nim składniki wspierają funkcjonowanie układu immunologicznego (właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe). Sok dzięki ogromnej zawartości przeciwutleniaczy działa przeciwnowotworowo, a także opóźnia procesy starzenia.

Jego regularne picie ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Zawarta w rokitniku rutyna wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Sok z rokitnika obniża ciśnienie tętnicze, a także poziom złego cholesterolu we krwi dzięki czemu przeciwdziała miażdżycy. Ma on również wpływ na siłę skurczu mięśnia sercowego, zapobiega chorobie niedokrwiennej serca.

Produkowany z rokitnika sok ma niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego narządu wzroku, a także stan skóry, włosów i paznokci.

Jak przygotować sok z rokitnika?

Sok z rokitnika przygotowuje się z owoców, które zostały zebrane po pierwszych przymrozkach (jest to uzasadnione, gdyż wówczas są one najmniej cierpkie). Potrzebujemy około kilograma owoców i kilograma cukru.

Dokładnie oczyszczone owoce rozgniatamy łyżką, a następnie zasypujemy cukrem. Zalewamy je 750 ml wody o temperaturze czterdziestu stopni. Dokładnie mieszamy, a następnie przeciskamy owoce przez gazę. Sok można pić bezpośrednio po przygotowaniu. Jeżeli zamierzamy go przechowywać – podgrzewamy go do temperatury osiemdziesięciu stopni, po czym przelewamy do słoików i szczelnie zakręcamy.

Inną metodą jest wyciśnięcie soku przy pomocy sokowirówki. Do tego celu potrzebujemy świeżych owoców. Trwałość Tak przygotowanego soku to zazwyczaj jeden dzień.

4.7/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here