Dynia i jej przetwory, a szczególnie sok z dyni nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością. A niesłusznie, gdyż są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Jakie wartości odżywcze posiada sok z dyni? Jaki wpływ ma on na nasze zdrowie? Jak zrobić sok dyniowy?
Sok z dyni – wartości odżywcze
Niedoceniany sok z dyni jest szczególnie dobrym źródłem witamin i minerałów. Zawiera ich najwięcej w sezonie jesiennym (to wówczas dynie pojawiają się w sprzedaży), dlatego warto zastąpić nim syntetyczne suplementy diety. W jego składzie znajdują się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, E i K, a także witamina C i spore ilości witamin z grupy B.
Pijąc sok z dyni dostarczymy naszemu organizmowi:
- potasu,
- żelaza,
- magnezu,
- wapnia,
- cynku,
- i fosforu.
Atrakcyjny, pomarańczowy smak soku z dyni jest efektem wysokiej zawartości karotenoidów – szczególnie beta-karotenu i luteiny.
Dynia, w tym również produkowany z niej sok charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika.
Warto podkreślić, że najbardziej wartościowy jest sok wytwarzany z surowej dyni. Obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin i minerałów.
W jaki sposób sok z dyni wpływa na zdrowie?
Sok dyniowy ma wszechstronny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki zawartości błonnika reguluje on procesy trawienne, pomaga pozbyć się takich dolegliwości jak zaparcia i wzdęcia. Dodatkowo błonnik pomaga oczyścić organizm z toksyn. Zawierający duże ilości karotenoidów sok korzystnie oddziałuje na narząd wzroku, poza tym zapewnia nam piękną, zdrowo i młodo wyglądającą skórę (chroni on między innymi przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego).
Obecność witamin z grupy B, a także minerałów takich jak magnez, żelazo, wapń, czy potas sprawia, że sok z dyni zabezpiecza nas przed dolegliwościami układu nerwowego. Regularnie pity pozwala zredukować stres, poprawia nastrój, pamięć i koncentrację, pomaga rozwiązać problemy z zasypianiem.
Sok z dyni warto wybierać w sezonie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną, jako że wspiera on funkcjonowanie układu immunologicznego. Za sprawą zawartości wapnia wzmacnia on nasze zęby i kości. Obecność cynku z kolei sprawia, że sok ten jest skuteczny w walce z problemami skórnymi (na przykład z trądzikiem).
Zawarte w soku dyniowym związki karotenoidowe posiadają właściwości przeciwutleniające i antynowotworowe.
Sok z dyni na odchudzanie
Sok dyniowy to napój, po który warto sięgać na diecie redukcyjnej. Jest on niskokaloryczny, bo sama to zaledwie 30 kcal w 100 g (ostateczna wartość kaloryczna soku będzie zależała od tego jakich składników użyjemy do jego produkcji).
Sok z dyni to błonnik, którego działanie docenią osoby odchudzające się – reguluje on trawienie, przyspiesza przemianę materii, a dodatkowo zmniejsza wchłanianie tłuszczów z pożywienia.
Wytwarzany z dyni sok zawiera potas, który chroni przed nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie (dzięki niemu pozbędziemy się cellulitu wodnego).
Jak zrobić sok z dyni?
Dynia posiada łagodny smak, dlatego z powodzeniem możemy łączyć ją z innymi owocami (na przykład jabłkami) lub warzywami (dobrze sprawdzi się marchewka). Przygotowanie soku jest bardzo proste. Do sokowirówki wkładamy kawałki dyni i innych dodatków i po kilku minutach możemy cieszyć się świeżym sokiem.
Składniki można także zblendować i rozcieńczyć wodą. W ten sposób przygotowany sok będzie miał więcej błonnika.