Skuteczna higiena zębów – co musisz wiedzieć?

0

Wizyta u dentysty to zmora niejednego dziecka czy dorosłego. Dźwięk borowania i widok fotela dentystycznego bardzo często wywołuje lęk i przerażenie. Niestety, pomimo tego, iż tego rodzaju wizyty nie należą do najprzyjemniejszych, są one nieuniknione. Co więcej, leczenie zębów, uzupełnianie ubytków czy usuwanie kamienia nazębnego może nas niemało kosztować. Jak uniknąć zbędnych wydatków? Odpowiedzą jest odpowiednia higiena zębów. Jak zadbać o zęby i całą jamę ustną? Co musisz wiedzieć?

Odpowiednia szczoteczka do zębów – podstawa

Skuteczna higiena zębów rozpoczyna się od doboru odpowiedniej szczoteczki. To właśnie ona pomoże nam w oczyszczeniu powierzchni zębów, bez ryzyka podrażnienia dziąseł oraz niedokładnego usunięcia pozostałości po jedzeniu i napojach. Znaczenie ma tutaj nie tylko twardość, ale i rozmiar samej końcówki. Poza szczoteczkami elektrycznymi, na rynki znajdziemy także urządzenia soniczne, elektryczne oraz ultradźwiękowe. Jeżeli problem szczoteczki nie opuszcza nas, warto wybrać się na wizytę higienizacyjną, która odbywa się u dentysty. Specjalista pomoże nam dobrać szczoteczkę dopasowaną do naszych potrzeb.

Jak prawidłowo myć zęby?

Regularne szczotkowanie zębów to podstawa ich prawidłowej higieny. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Niestety, wiele osób nie umie prawidłowo szczotkować zębów, a co za tym idzie – zamiast wymiatać resztki pokarmu na zewnątrz, wpycha je jeszcze głębiej. Nierzadkim błędem jest też zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów. Najbardziej efektywne rodzaje szczotkowania to:

  1. technika fones,
  2. technika roll (obrotowo-wymiatająca),
  3. technika wibrująca,
  4. technika pozioma i pionowa.

Co ważne, szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 2 minuty, a samą szczoteczkę powinniśmy wymieniać na nową co około 3 miesiące.

Nie zapominajmy o języku!

Wiele osób podczas szczotkowania zapomina o czyszczeniu języka. Jest to jednak poważny błąd. Na języku znajduje się bowiem najwięcej bakterii oraz drobnoustrojów. Co ciekawe, tylna część języka jest niezwykle wrażliwym punktem, a jej szczotkowanie może spowodować naturalny odruch wymiotny. Aby tego uniknąć, do umycia języka, można użyć drugiej strony szczoteczki. Niektóre modele posiadają tam odpowiednią fakturę, przystosowaną do oczyszczania powierzchni języka.

Szczotka i pasta to nie wszystko

Bardzo często same szczotkowanie zębów nie jest wystarczające. W szczelinach między zębami mogą pozostawać bowiem resztki pokarmu nawet po najdokładniejszym szczotkowaniu. Do ich usunięcia możemy wykorzystać nić dentystyczną. Co ciekawe, coraz więcej stomatologów zaleca używanie płynów do płukania jamy ustnej zamiast wody. Pomagają one dodatkowo pozbyć się drobnoustrojów z jamy ustnej.

Równie pomocny może okazać się irygator. Jest to urządzenie, które wytwarza pod ciśnieniem strumień wody i skutecznie usuwa bakterie z przestrzeni międzyzębowych, miejsc wzdłuż linii dziąseł oraz kieszonek dziąsłowych. To właśnie do tych miejsc najczęściej nie docierają środki do płukania ust, szczoteczki oraz nici dentystyczne. Z urządzenia może korzystać każdy. Do wyboru mamy urządzenia przenośne oraz stacjonarne.

Higiena zębów jest niezwykle ważna szczególnie u osób, które posiadają zęby stałe. Nikt z nas nie ma bowiem trzeciego zestawu zębów w zapasie, a naprawa tych, które mamy, może nas słono kosztować. Zdecydujmy się zatem na zapobieganie i dbanie zamiast leczenia!

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here