Skóra naczynkowa czy wrażliwa? – najczęstsze błędy w pielęgnacji cery naczynkowej

0

Niemalże każda kobieta marzy o pięknej, zdrowej skórze… jednak większość zmaga się z różnymi problemami skórnymi, a jednym z najczęstszych jest nadwrażliwość cery oraz widoczne naczynka. Skóra naczynkowa i wrażliwa wymagają specjalnej troski. Dzięki właściwej pielęgnacji można zminimalizować ten problem i cieszyć się promienną, jednolitą cerą. O czym należy więc pamiętać dbając o ten typ skóry?

Po czym rozpoznać skórę naczynkową i wrażliwą?

Na początku trzeba zaznaczyć, że choć cera naczynkowa i wrażliwa mają wiele cech wspólnych, to nie oznacza dokładnie tego samego. Skóra wrażliwa jest problemem ponad połowy kobiet. Osoby z taką cerą skarżą się na częste podrażnienia i skłonność do alergii. Co więcej, skóra wrażliwa jest niezwykle delikatna i często występują na niej charakterystyczne zaczerwienienia. Zazwyczaj problem ten dotyczy cery suchej.

Skóra naczynkowa to inaczej mówiąc skóra płytko unaczyniona. Jej głównym wyznacznikiem jest często pojawiający się na twarzy rumień, który u niejednej osoby utrwala się i pozostaje na stałe. Kiedy w naczynkach skóry wzrasta ciśnienie krwi, kurczą się i rozkurczają, co czasem prowadzi do ich pęknięcia. Wtedy na skórze powstają tak zwane pajączki, które szczególnie uciążliwe są dla osób z jasną karnacją. Temu zjawisku zazwyczaj towarzyszy uczucie ściągnięcia, pieczenia i świąd.

Błędy w pielęgnacji cery naczynkowej i wrażliwej

Prawidłowa pielęgnacja cery wrażliwej i płytko unaczynionej ma wiele wspólnych mianowników. Niestety, z powodu nieumiejętnej pielęgnacji wiele osób tylko pogarsza stan swojej skóry. Jednym z najczęściej popełnianych błędów pielęgnacyjnych jest mycie twarzy gorącą wodą – wysoka temperatura nie służy delikatnej skórze i może zaognić zaczerwienienie.

Nie należy jednak używać do mycia lodowatej wody, bo zbyt niska temperatura również negatywnie działa na wrażliwą cerę. Kolejnym szkodliwym nawykiem jest nieużywanie kremu z filtrem UV. Filtr powinien znajdować się na naszej twarzy przez cały rok, a w miesiącach letnich jest absolutnie niezbędny. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za wygląd cery.

Właściwy dobór kosmetyków do cery wrażliwej i naczynkowej ma kluczowe znaczenie. Należy unikać wszelkich składników drażniących, takich jak kwasy AHA i BHA, alkohol, mięta pieprzowa, mentol, a także substancji zapachowych i konserwantów. Delikatnej skórze zdecydowanie nie służą także peelingi mechaniczne, szczególnie gruboziarniste. Zamiast nich lepiej używać łagodnych, ale skutecznych peelingów enzymatycznych.

Jak dbać o delikatną skórę twarzy?

W pielęgnacji delikatnej skóry wrażliwej i naczynkowej należy stosować łagodne środki myjące, tonizujące, kojące i nawilżające. Zamiast wysuszającego płynu czy żelu do mycia twarzy lepiej wybrać coś o delikatnym działaniu, na przykład kostkę dermatologiczną marki A-Derma. Tego typu kosmetyki doskonale oczyszczają skórę, ale nie naruszają jej bariery hydrolipidowej.

Trzeba starannie dobrać także krem do cery suchej naczynkowej. Można zdecydować się na preparat, który zawiera w sobie filtr UV. Świetną propozycją może być Avene Antirougeurs Jour emulsja SPF20 do skóry naczynkowej. Koniecznie należy zadbać również o dogłębne nawilżenie skóry. Dobrym kremem nawilżającym jest chociażby A-Z Vicacora, Bioderma Hydrabio Creme czy też Alantan Dermoline.

Skóra sucha i wrażliwa- nie tylko na twarzy!

Warto pamiętać, że wrażliwa sucha skóra może występować nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele – w tym i na głowie. W takim wypadku należy używać delikatnych szamponów i odżywek, które pomogą przeciwdziałać przesuszeniu skóry głowy i łupieżowi. Odpowiednia pielęgnacja i leczenie włosów z łupieżem pomoże cieszyć się zdrowymi, lśniącymi i gładkimi kosmykami.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here