Senes – charakterystyka, działanie, skutki uboczne, herbata z senesu

0

Senes jest rośliną leczniczą, która charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami przeczyszczającymi. Przynosi on bardzo dobre efekty, o ile stosowany jest z umiarem. Co trzeba wiedzieć o senesie przed jego zastosowaniem? Czy jego spożywanie ma jakieś efekty uboczne?

Czym jest senes?

Senes (Senna alexandrina) to roślina wywodząca się z Azji i Afryki, którą zalicza się do rodziny bobowatych. Ma on postać krzewu osiągającego około jeden metr wysokości, jego zebrane w grona kwiaty są koloru żółtego, natomiast owoce to owalne strąki. Senes jest rośliną leczniczą – do celów leczniczych wykorzystuje się zarówno jego liście, jak i strąki. Herbaty z senesu są powszechnie dostępne, poleca się je przede wszystkim osobom na diecie redukcyjnej. Charakteryzują się one silnym działaniem przeczyszczającym. Choć senes w wielu wypadkach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie, nieumiejętnie stosowany może poważnie zaszkodzić.

Właściwości lecznicze senesu

Senes od wieków stosowany jest przez medycynę naturalną. Używa się go przede wszystkim do leczenia zaparć. Zawarty w nim sennozyd ma właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że Senna alexandrina jest źródłem cennych przeciwutleniaczy. Dzięki kumarynom, flawonoidom czy garbnikom przyczynia się on do niszczenia komórek nowotworowych. W efekcie może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów i opóźniać procesy starzenia się skóry. Leczniczy senes może być stosowany zewnętrznie na skórę, gdyż poprawia jej nawilżenie.

Senes na odchudzanie

Senna alexandrina przez większość osób kojarzony jest przede wszystkim z odchudzaniem. Przygotowuje się z niego herbaty przeczyszczające, które polecane są osobom na diecie redukcyjnej i wszystkim, którzy mają problemy z trawieniem.

Zdaniem wielu lekarzy regularne używanie senesu nie jest dobrym pomysłem i nie zapewnia zadowalających rezultatów. Osoby, które stosują go zbyt często powodują zaburzenie pracy układu pokarmowego. Stosowanie środków przeczyszczających prowadzi do odwodnienia organizmu, a także wypłukiwania z niego niezbędnych dla utrzymania zdrowia witamin i minerałów.

Skutki uboczne kuracji senesem

Kuracji senesem nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Pierwszym negatywnym objawem stosowania zbyt dużych ilości Senna alexandrina jest odwodnienie i wypłukanie z organizmu substancji odżywczych. Inne przykre objawy to skurcze brzucha i długotrwała biegunka.

Bardzo ważne jest, żeby senes w żadnym wypadku nie powinien być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży. Powinny z niego zrezygnować również kobiety karmiące piersią i osoby cierpiące na choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.

Po herbatę z senesu nie należy sięgać bez wyraźnej przyczyny. Choć może być ona pomocna w przypadku uporczywych zaparć, nie stosujmy jej profilaktycznie. Należy pamiętać również o tym, żeby przestrzegać zalecanej dawki. W przypadku zaparć możemy wypić dwa napary z senesu dziennie.

Gdzie kupić herbatę z senesu?

Herbata z senesu jest produktem powszechnie dostępnym. Możemy kupić ją w aptekach, sklepach zielarskich, a nawet zwykłych supermarketach. Jej ceny są bardzo przystępne. Zazwyczaj nie zapłacimy za opakowanie więcej niż pięć złotych.

4.7/10 - (6 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here