Seler naciowy – właściwości, wpływ na zdrowie, na odchudzanie, jak jeść

0

Seler naciowy to popularny składnik diet odchudzających. Niestety na co dzień większość z nas traktuje go po macoszemu. Zupełnie niesłusznie, ponieważ warzywo to może wzbogacić nasz jadłospis, nie tylko ze względu na doskonałe walory smakowe. Nać selera, choć niskokaloryczna zawiera cenne wartości odżywcze, które pomogą nam zachować zdrowie. Niepozorne warzywo zawiera więcej witaminy C niż cytrusy. Jedzenie selera pomaga zredukować stres, poprawić trawienie, obniżyć poziom ciśnienia i cholesterolu, a także nawodnić organizm. Dlaczego jeszcze warto się nim zainteresować?

Co to jest seler naciowy?

Seler naciowy jest to roślina należąca do rodziny selerowatych. Jest on odmianą selera zwyczajnego, jednak jego liście pozbawione są charakterystycznego, gorzkiego smaku. Istnieje kilka odmian selera naciowego. W porównaniu do selera korzeniowego seler naciowy posiada więcej witaminy C, a także olejków eterycznych. Jest on również źródłem chlorofilu. Seler naciowy musi być uprawiany na glebach żyznych, próchniczych, które dodatkowo łatwo się nagrzewają. Roślina lubi ciepły klimat i wysoką wilgotność powietrza. Musi być także obficie nawożona. Seler naciowy posiada charakterystyczny, intensywny zapach i smak. W kuchni używany jest ze względu na walory smakowe, jest polecany również ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Dzięki selerowi naciowemu można oczyścić organizm z toksyn, obniżyć ciśnienie, a także pozbyć się nadmiaru kilogramów. Warzywo ma niski indeks glikemiczny, dlatego mogą je spożywać osoby chore na cukrzycę.

Jakie właściwości ma seler naciowy?

Dobra sława selera trwa od tysięcy lat. Warzywo to było powszechnie spożywane już przez starożytnych Egipcjan, którzy uważali je za afrodyzjak. Doceniano nie tylko jego charakterystyczny, wyrazisty smak, ale również pozytywny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Seler naciowy zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin i minerałów, między innymi:

  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • witaminy z grupy B,

a także związki mineralne:

  • potas,
  • magnez,
  • wapń, fosfor,
  • cynk,
  • czy żelazo,

Wszystkie te składniki powinny znaleźć się w diecie każdego człowieka pragnącego zachować zdrowie.

Dlaczego seler naciowy jest tak popularny na diecie redukcyjnej?

Wielu osobom seler naciowy kojarzy się przede wszystkim z dietami odchudzającymi. I nie bez przyczyny. Warzywo to zawiera niewiele kalorii – w zależności od źródła, z którego czerpiemy informacje będzie to od pięciu do piętnastu kalorii. Pomimo niskiej zawartości energetycznej dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych, które gwarantują prawidłową pracę ludzkiego ciała.

Seler zawiera duże ilości niezbędnego dla dobrego trawienia błonnika. Dzięki niemu warzywo to jest w stanie skutecznie zapobiegać zaparciom i wzdęciom. Seler naciowy pozwala szybciej uzyskać i utrzymać płaski brzuch. Osoba odchudzająca się, która spożywa seler przez dłuższy czas czuje się syta, co pozwala jej zrezygnować z niezdrowych, kalorycznych przekąsek pomiędzy posiłkami, a tym samym wytrwać na diecie.

Choć seler jest zbawienny dla układu trawienia, nie należy przesadzać z jego ilością, gdyż w nadmiarze ma silne działanie przeczyszczające – może powodować biegunki.

Niepozorne warzywo w dziewięćdziesięciu czterech procentach składa się z wody, co pozwala mu nawadniać organizm znacznie lepiej niż popularne napoje izotoniczne. Jest on wskazany dla sportowców i osób aktywnych fizycznie.

O selerze powinny pamiętać osoby pragnące odkwasić organizm. Warzywo to ma właściwości zasadotwórcze, dlatego jest niezastąpionym składnikiem diety alkalicznej. Wystarczy spożywanie niewielkiej jego ilości codziennie, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w naszym organizmie.

Działanie przeciwnowotworowe selera naciowego

Seler naciowy powinien znaleźć się na talerzach osób chcących zapobiegać chorobom nowotworowym. W profilaktyce przeciwnowotworowej bardzo ważne są jego właściwości odkwaszające. Jak powszechnie wiadomo zakwaszony organizm to doskonałe środowisko dla rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Dodatkowo w warzywie tym znajduje się apigenina – substancja wykazująca silne działanie antynowotworowe. Apigenina zabija komórki rakowe, a także jest w stanie zahamować rozrost guzów. Badania pokazują, że seler może okazać się skuteczny w walce z:

  • nowotworami wątroby,
  • nowotworami jajników,
  • rakiem prostaty,
  • rakiem płuc,
  • rakiem trzustki.

Należy pamiętać, że sam seler nie uchroni nas przed chorobą, zwłaszcza jeżeli nasza dieta będzie bardzo odbiegać od ideału. Nie mniej jednak jest on znakomitym uzupełnieniem przeciwnowotworowego jadłospisu.

Seler naciowy a układ nerwowy

Regularne spożywanie selera naciowego ma bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy. Wszystko to dzięki zawartości witamin z grupy B, a także potasu, magnezu i wapnia. Jedzenie selera jest polecane osobom przygotowującym się do ważnych egzaminów, a także pracującym umysłowo. Niepozorne warzywo poprawia pamięć i koncentrację, przyczynia się również do redukcji stresu. Uspokajające działanie selera powinny wykorzystać również osoby mające problemy z zasypianiem. Dodanie selera do kolacji może sprawić, że zaśniemy bez dodatkowych wspomagaczy.

Seler na zdrowe serce

Liczne badania pokazują, że seler naciowy wyraźnie obniża ciśnienie krwi i redukuje poziom złego cholesterolu. Roślina ta jest w stanie rozszerzać naczynia krwionośne, a tym samym ułatwiać przepływ krwi równie dobrze jak leki przepisywane na receptę. Jednocześnie jest w pełni bezpieczna i nie powoduje przykrych efektów ubocznych.

Seler na wzrok i piękną skórę

O włączeniu selera do swojej diety powinny pomyśleć osoby pragnące zadbać o kondycję swojej skóry, a także wszyscy Ci, którzy mają problemy ze wzrokiem. Seler naciowy zawiera pokaźne ilości witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.

Na jedzeniu selera bardzo skorzysta nasza skóra. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy C, która stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, witaminy E znanej również jako witamina młodości i witaminy A, która regeneruje skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek i opóźnia procesy starzenia.

Istotne znaczenie dla kondycji skóry ma również fakt, że seler jest warzywem zawierającym duże ilości wody. Woda zawarta w selerze nawadnia znacznie lepiej niż najlepsza nawet woda mineralna. Z kolei obecność cynku sprawia, że seler redukuje wydzielanie sebum i pomaga walczyć z takimi chorobami skórnymi jak na przykład trądzik.

Jak spożywać seler naciowy?

Sposobów na podawanie selera naciowego jest wiele. Zdecydowanie warto jeść go na surowo, gdyż obróbka cieplna zniszczy wiele cennych witamin i minerałów. Choć seler znakomicie smakuje solo, warto dodawać go do posiłku zawierającego tłuszcze. A to dlatego, że tłuszcz jest niezbędny dla wchłaniania obecnych w roślinie witamin. Jeżeli więc chcemy w pełni korzystać z właściwości tego warzywa potraktujmy je jako dodatek do posiłku.

seler, sok w szklance

Seler naciowy ze względu na swój wyraźny, charakterystyczny smak będzie znakomitym uzupełnieniem sałatek. Można dodać go do sałatki z jajkiem, makrelą, tuńczykiem i majonezem. Innym sposobem na spożycie tego warzywa na surowo jest zmiksowanie go z innymi warzywami i owocami i stworzenie zdrowego, zielonego koktajlu.

Czy wiesz, że:

  • Wizerunek selera naciowego (obok wawrzynu) można znaleźć na starożytnych rzymskich monetach.
  • Liście selera naciowego wykorzystywano do zdobienia głów zwycięskich sportowców podczas igrzysk nemejskich, które odbywały się w starożytnej Grecji.

 

4.9/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here