Sauna infra-red – charakterystyka, zalety, wady, jak korzystać, przeciwwskazania

0

Sauny infrared w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Ich największą zaletą jest umożliwienie terapii ciepłem osobom, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny. Na czym polega  technologia infrared? Jakie są zalety innowacyjnej sauny? Czy jest ona bezpieczna dla wszystkich.

Czym jest sauna infrared?

Sauna infrared to taka sauna, w której głównym źródłem ciepła jest promieniowanie podczerwone. Ciepło wytwarzane przez taką saunę nie przekracza sześćdziesięciu stopni Celsjusza (dla porównania temperatura w tradycyjnej saunie dochodzi nawet do stu stopni). Podczas seansu rozgrzewane są nasze mięśnie, tkanka tłuszczowa, a także narządy wewnętrzne. Natomiast temperatura podnosi się nieznacznie (technologia infrared zakłada wykorzystanie zaledwie dwudziestu procent ciepła na ogrzewanie samego pomieszczenia). Zalet sauny infrared jest wiele. Jedną z nich jest umożliwienie osobom z niej korzystających swobodnego oddychania. Dodatkowo seans w saunie infrared mogą trwać dłużej niż wizyty w tradycyjnej saunie. Przeciwwskazaniem do stosowania sauny na podczerwień są niektóre choroby.

Sauna infrared – początki

Historia sauny infrared jest dłuższa niż to się niektórym z nas wydaje. Została ona wynaleziona w Japonii w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej twórcą jest Tadashi Ishikawa, który otrzymał patent na tę technologię. Ochrona patentowa sprawiła, że przez długi czas wynalazek nie mógł być rozpowszechniany. Kiedy wygasła, sauny infrared szybko stały się popularne na całym świecie. Szacuje się, że z leczenia za ich pomocą skorzystało już ponad trzydzieści milionów ludzi.

Jakie korzyści dają seanse w saunie infrared?

ból kręgosłupaJedną z korzyści, które daje nam sauna infrared jest możliwość spalenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Podczas jednego półgodzinnego seansu można spalić nawet dziewięćset kalorii. Dodatkowo jest to znakomity sposób, żeby oczyścić ciało z toksyn.

Leczenie tą metodą sprawdza się także w przypadku wielu dolegliwości bólowych. Regularne wizyty w saunie infrared łagodzą bóle kręgosłupa, bóle stawów – pomagają w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Warto odwiedzić saunę, kiedy naszym problemem są:

 • rwa kulszowa,
 • zaburzenia krążenia obwodowego,
 • niedociśnienie,
 • hemoroidy,
 • żylaki,
 • cukrzyca,
 • nadwaga,
 • otyłość,
 • choroby skóry.

Udowodniono, że sauna infrared pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, dlatego dobrze jest ją odwiedzić gdy cierpimy z powodu przewlekłego stresu czy przemęczenia. Już jeden seans wystarczy, żeby rozluźnić napięte mięśnie.

Sauna infrared na odchudzanie?

Zalety korzystania z sauny infrared doceniły osoby odchudzające się, gdyż daje ona widoczne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Wizyta w saunie pozwala na spalenie około tysiąca kalorii, a dodatkowo przyspiesza metabolizm, co sprawia, że chudniemy nawet po wyjściu z niej. Sauna na podczerwień to także sprawdzony sposób na pozbycie się cellulitu. Dzięki takim zabiegom skóra staje się wyraźnie jędrniejsza. Dla uzyskania zadowalających efektów konieczne jest co najmniej kilkukrotne skorzystanie z sauny.

Jak wygląda wizyta w saunie infrared?

Nowoczesna sauna infrared bardzo przypomina tradycyjną saunę, gdyż jest wykonana z drewna, jednak ciepło w niej wytwarzane jest przez promieniowanie podczerwone. Temperatura w saunie na podczerwień jest niższa niż w kabinie tradycyjnej i rzadko kiedy przekracza pięćdziesiąt stopni. Tyle wystarczy, żeby uzyskać pożądane efekty.

Jedna sesja trwa zazwyczaj około trzydziestu minut. W większości wypadków zaleca się, żeby powtarzać zabieg co drugi dzień (około trzy razy w tygodniu). Do sauny wchodzimy boso, okryci samym ręcznikiem. Dobrze jest mieć ze sobą jeszcze dwa dodatkowe ręczniki – jeden podłożymy pod stopy, a drugi posłuży nam do ocierania potu z ciała. Ważne jest, żeby przed seansem się umyć, a także dokładnie zmyć makijaż. Po seansie można, choć nie trzeba wejść pod prysznic.

Sauna infrared – jakie są przeciwwskazania?

Niestety pomimo wielu zalet seanse w saunie infrared nie będą odpowiednie dla każdego. Całkowitym przeciwwskazaniem są:

 • nowotwory złośliwe,
 • hemofilia,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroba Parkinsona.

Niewskazane jest, żeby z sauny korzystały osoby cierpiące na:

 • choroby zakaźne,
 • grzybice,
 • niedoczynność nadnerczy,
 • a także pacjenci po świeżo przebytych operacjach chirurgicznych.

Sauna infrared nie będzie odpowiednia dla kobiet w ciąży, kobiet w trakcie miesiączki, kobiet posiadających silikonowe implanty piersi. Z sauny nie można korzystać również po spożyciu alkoholu.

4.4/10 - (7 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here