Sałata rzymska – charakterystyka, skład, wpływ na zdrowie, na odchudzanie

0

Sałatę rzymską kupimy na targach, a także w supermarketach. Stała się ona popularna dzięki sałatce Cezar, w której pełni funkcję jednego z najważniejszych składników. Jakie wartości odżywcze posiada sałata rzymska? Czy jest ona zdrowa?

Co to jest sałata rzymska?

Sałata rzymska (nazywana także sałatą długolistną – nawiązanie do jej charakterystycznego kształtu) jest to odmiana sałaty, którą spotykamy jedynie w uprawie. Charakteryzuje się ona kruchymi, mięsistymi, wydłużonymi, pomarszczonymi ciemno-zielonymi liśćmi. Ich długość może dochodzić nawet do dwudziestu sześciu centymetrów. Sałata rzymska występuje w kilku odmianach. Znajduje ona szerokie zastosowanie w kuchni. Jest ceniona nie tylko za ciekawy smak, ale też bogate walory odżywcze.

Sałata rzymska – wartości odżywcze

Warto włączyć sałatę rzymską do swojej diety ze względu na jej wartości odżywcze. Ciemno-zielone liście zawierają duże ilości chlorofilu. Jest ona ponadto bardzo dobrym źródłem beta-karotenu, witamin z grupy B, witamin K, A i C. Liście sałaty rzymskiej dostarczają nam również ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu związków mineralnych (przede wszystkim potasu, wapnia, żelaza miedzi, a także fosforu). Są także zasobne w błonnik.

Sałata rzymska – wpływ na zdrowie

blankRegularne spożywanie sałaty rzymskiej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jako, że zawiera ona duże ilości przeciwutleniaczy (na przykład witaminy A i C) usuwa ona wolne rodniki z naszego organizmu, chroniąc tym samym przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem się.

Dzięki zawartości karotenoidów sałata pozytywnie wpływa na kondycję naszych oczu (chroni między innymi przed zwyrodnieniem plamki żółtej, czy szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego). Obecna w niej witamina K chroni przed zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Za sprawą zawartości chlorofilu zielone liście pomagają oczyszczać organizm z toksyn. Zawarty w nich błonnik jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Obecność witamin z grupy B sprawia, że liście sałaty rzymskiej wpływają kojąco na układ nerwowy. Z kolei żelazo może chronić przed anemią.

Substancje zawarte w sałacie rzymskiej mogą obniżać ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, dzięki czemu zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia.

Sałata rzymska jest idealnym  warzywem dla kobiet w ciąży, gdyż zawiera pokaźne ilości kwasu foliowego (jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu).

Sałata rzymska na odchudzanie

Osoby odchudzające się bez przeszkód mogą włączyć sałatę rzymską do swojego menu. W 100 g zawiera ona około siedemnastu kalorii, dlatego nie trzeba ograniczać jej spożycia. Osoby na diecie docenią sałatę rzymską z wielu względów. Dzięki obecności błonnika wspiera ona procesy trawienne, może chronić przed wzdęciami i zaparciami (powszechne problemy osób odchudzających się). Błonnik w kontakcie z wodą zaczyna pęcznieć, co sprawia, że odczuwamy sytość. Jedzenie sałaty może być więc dobrym rozwiązaniem, gdy odczuwamy głód na diecie. Kolejną zaletą błonnika jest fakt, że zmniejsza on wchłanianie tłuszczów z pożywienia i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

W odchudzaniu pomoże nam również chlorofil, który pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Obecność potasu sprawia, że liście sałaty rzymskiej pomagają w przypadku zatrzymania się wody w organizmie (ze względu na tę właściwość powinny spożywać je osoby mające problemy z obrzękami i cellulitem wodnym).

Należy dodać, że sałata rzymska jest wyjątkowo smaczna, a jeśli chcemy wytrwać na diecie, powinniśmy dbać także o walory smakowe przyrządzanych przez nas potraw.

Uprawa sałaty rzymskiej

Sadzeniem sałaty rzymskiej możemy zająć się w domu. Jednocześnie nie ma przeciwwskazań, żeby sadzić ją bezpośrednio do gruntu (tu jednak wiele zależy od odmiany sałaty). Sałata rzymska może rosnąć w ogrodzie, a także w doniczkach na balkonie.

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka odmian sałaty rzymskiej. Do najpopularniejszych zaliczamy:

– Liwię,

– Krwistoczerwoną Zimową,

– Paryską Żółtą,

– Kasseleskę,

– i Trialońską.

Do uprawy sałaty rzymskiej najlepiej sprawdzą się stanowiska dobrze nasłonecznione, z żyzną, przepuszczalną glebą. Należy pamiętać, żeby pozostawić co najmniej dwadzieścia centymetrów odstępu pomiędzy poszczególnymi roślinami.

Podczas uprawy sałaty rzymskiej należy liczyć się z zagrożeniami jakimi są ślimaki, czy choroby grzybicze. Pamiętajmy, że uprawa sałaty rzymskiej na jednym stanowisku nie powinna trwać dłużej niż cztery lata.

Sałata rzymska w kuchni

Sałatę rzymską można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszym się sałatka Cezar. Z powodzeniem użyjemy jej też jako bazy do innych sałatek. Dobrym pomysłem jest również dodanie jej do zielonych koktajli.

Unikajmy poddawania sałaty rzymskiej obróbce termicznej, gdyż doprowadzi ona do utraty wielu cennych substancji odżywczych.

Przed spożyciem sałatę trzeba dokładnie oczyścić. Bardzo ważne jest, żeby kupować ją u zaufanych sprzedawców. Sałata w nieznanych źródeł może być bowiem zanieczyszczona metalami ciężkimi.

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here