Ruszczyk kolczasty to roślina, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu chorób układu krążenia. Konwencjonalna medycyna korzysta z jego właściwości od lat 70 ubiegłego wieku, natomiast w medycynie naturalnej ruszczyk jest znany i wykorzystywany od co najmniej 2000 lat. Co jeszcze warto wiedzieć o ruszczyku kolczastym? Czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania?
Czym jest ruszczyk kolczasty?
Ruszczyk kolczasty (nazywany także myszopłochem kolczastym) jest to roślina zaliczana do rodziny szparagowatych, która pochodzi z regionów Morza Czarnego i Morza Śródziemnego (w tej chwili jest występuje on na całym świecie, gdyż jest popularną rośliną ogrodową). Ruszczyk kolczasty posiada gałęziaki (są to struktury przypominające liście). Roślina osiąga zazwyczaj do jednego metra wysokości. Jej niewielkie kwiaty mają barwę żółto-białą – pojawiają się pośrodku gałęźników (okres kwitnienia rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia). Owocami są czerwone, kuliste jagody, w środku których znajdują się nasiona (z reguły 1 lub 2 nasiona). W przypadku ruszczyka kolczastego jest kłącze, które zbiera się jesienią.
Ruszczyk kolczasty – skład
Ruszczyk kolczasty jest rośliną o bardzo ciekawym składzie. Zawiera on między innymi: nienasycone kwasy tłuszczowe, kumaryny, alkaloidy, saponiny sterydowe (a wśród nich: neuroruskogenina, ruscyna i ruskogenina), fitosterole (takie jak: kampesterol, stigmasterol, czy sitosterol), olejek eteryczny, benzofuran, flawonoidy, żywice, związki mineralne.
Ruszczyk kolczasty – wpływ na zdrowie
Ruszczyk kolczasty usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego. Związki zawarte w tej roślinie podnoszą ciśnienie żylne krwi, uszczelniają naczynia krwionośne i zwiększają ich napięcie, poprawiają przepływ krwi w żyłach. Co więcej zapobiegają zastojom krwi i limfy chroniąc tym samym przed obrzękami i wysiękiem okołonaczyniowym. Z powyższych względów ekstrakty z ruszczyka kolczastego znajdują się w wielu preparatach przeznaczonych do leczenia żylaków (a także hemoroidów).
Udowodniono również, że myszopłoch kolczasty obniża poziom złego cholesterolu we krwi, hamuje działanie enzymu elastazy (proteinaza), posiada właściwości moczopędne (dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn).
Ruszczyk posiada właściwości oczyszczające krew, dlatego jego przyjmowanie zaleca się przy zatruciach. Udokumentowane jest również jego działanie przeciwhistaminowe i cytotoksyczne. Roślina chroni przed plamieniami z dróg rodnych, dlatego jest niekiedy polecana kobietom używającym preparatów antykoncepcyjnych.
Kuracja ruszczykiem kolczastym powinna trwać od dwóch do trzech miesięcy. Zaleca się wznawianie jej co pół roku (przerwa w stosowaniu jest konieczna).
Zastosowanie ruszczyka kolczastego w kosmetyce
Zdolność do uszczelniania naczyń krwionośnych sprawia, że ruszczyk kolczasty dodawany jest do wielu kosmetyków pielęgnujących skórę. Dużą popularnością cieszą się kremy z ruszczykiem kolczastym na cellulit. Ruszczyk działa przeciwzapalnie, antyalergicznie i przeciwobrzękowo, dlatego wykorzystuje się go między innymi do produkcji kremów pod oczy. Jest też niezawodnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry z problemami naczyniowymi (likwiduje zaczerwienienia i nieestetyczne pajączki).
Przeciwwskazania do stosowania ruszczyka kolczastego
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z ruszczykiem kolczastym jest przyjmowanie leków rozkurczowych, a także leków na nadciśnienie (terazosyna, prazosyna). Dzieje się tak dlatego, że wchodzą one w interakcje z obecną w ruszczyku tyraminą, czego efektem może być nagły wzrost ciśnienia krwi. Dodatkowo ruszczyk kolczasty nie może być przyjmowany wspólnie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAOi) – może on zakłócać efektywność działania alfa-blokerów4.
Przed zastosowaniem preparatów z ruszczykiem kolczastym należy zdawać sobie sprawę, że może on spowodować nadmierną potliwość. W przypadku przyjmowania doustnych preparatów z myszopłochem kolczastym należy się liczyć z możliwością wystąpienia dolegliwości żołądkowych (choć nie jest to regułą).
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ruszczyka kolczastego jest uczulenie na tę roślinę. Kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i dzieci muszą skonsultować przyjmowanie ruszczyka kolczastego z lekarzem.
Czy wiesz, że:
– Ruszczyk kolczasty jest spokrewniony z konwalią majową.
– W krajach śródziemnomorskich popularne jest spożywanie młodych pędów ruszczyka.
– W krajach Europy zachodniej ruszczyk określany jest jako „butcher’s broom”(„miotła rzeźnika”). Dawniej rzeźnicy wiązali gałązki tej rośliny w pęczki i czyścili nimi drewniane bloki, na których oporządzali mięso (ruszczyk działa odkażająco).
– Ze względu na fakt, że liście myszopłocha są ostre i sztywne, jego gałązkami obkładano kiedyś jedzenie, by uchronić ją przed szkodnikami (między innymi gryzoniami – stąd jego druga nazwa – myszopłoch).
– Gałązki ruszczyka są popularnym dodatkiem do bożonarodzeniowych stroików.
– O właściwościach ruszczyka kolczastego możemy dowiedzieć się już od greckich filozofów.