Typowy plan treningowy zakłada regularne robienie sobie dnia lub dwóch dni przerwy od ćwiczeń. Czy to wystarczy? Podczas treningu dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni, niekiedy jeden dzień to za mało, żeby organizm mógł się właściwie zregenerować. Z tego względu raz na jakiś czas powinno się robić dłuższe przerwy. Co powinniśmy wiedzieć o roztrenowaniu?
Roztrenowanie – o co tu chodzi?
Ciężkie treningi przynoszą dobre efekty. Godzinna wizyta na siłowni, trzy razy w tygodniu, przez trzy miesiące sprawia, że nasze ciało staje się jędrniejsze i szczuplejsze, mięśnie stają się widoczne. Niektórzy zachęceni efektami zaczynają trenować jeszcze intensywniej. Często zapominają o odpoczynku. Są z siebie dumni i nagradzają się za wytrwałość. Niestety bardzo często zdarza się, że wówczas nadchodzi kontuzja, która wymaga leczenia i wymusza przerwę w ćwiczeniach na długi czas. Takich sytuacji można uniknąć decydując się na okresowe roztrenowanie.
Jeżeli przez dłuższy czas trenowaliśmy naprawdę intensywnie, powinniśmy zrobić sobie tydzień lub nawet dwa tygodnie przerwy (w przypadku kolarzy i długodystansowych biegaczy przerwa może być dłuższa i wynosić nawet sześć tygodni). Na ten czas należy zrezygnować przede wszystkim z treningów siłowych. Przy czym weźmy pod uwagę, że roztrenowanie nie oznacza leżenia na kanapie (co zresztą może być trudne dla osoby aktywnej, która przywykła do ciężkich treningów).
Roztrenowanie nie musi być koniecznie zaplanowane. Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie przerwy, kiedy nasze ciało wysyła nam sygnały, że jesteśmy bliscy kontuzji. Przerwa w treningach jest wskazana także ze względu na kondycję naszych stawów. Dobrą praktyką jest też ustalanie przerw w treningach kierując się swoją intuicją. Nikt inny nie wie w jakiej formie jest nasze ciało, ile potrzebuje czasu na odpoczynek. Jeżeli czujemy, że potrzeba nam dłuższej niż zalecana przerwy, pozwólmy sobie na to. Z pewnością odniesiemy więcej korzyści niż trzymając się rygorystycznego planu.
Roztrenowanie – jak zacząć?
Wiele aktywnych osób ma problem z roztrenowaniem. W niektórych wypadkach pojawia się nawet poczucie winy. W takich sytuacjach warto powiedzieć sobie, że robimy to dla własnego dobra. Wykonaliśmy ciężką pracę i teraz musimy dać naszemu organizmowi więcej czasu na regenerację.
Oczywiście nie musimy leżeć w tym okresie przed telewizorem. Dobrze jest pozwolić sobie na spacery, ewentualnie gry zespołowe. Celem takiej aktywności powinien być przede wszystkim relaks.
Roztrenowanie – czego unikać?
Część osób, które na jakiś czas rezygnują z treningów, folguje sobie również w kwestii diety. Jest to duży błąd, zwłaszcza kiedy mamy ogromny apetyt na słodycze, dania typu fast food i napoje alkoholowe. Choć twa tygodnie niezdrowego odżywiania nie mogą zniszczyć atletycznej sylwetki, nad którą pracowaliśmy miesiącami, rezygnacja ze zdrowego sposobu żywienia jest nieuzasadniona. Dodatkowo folgowanie sobie sprawi, że po zakończeniu regeneracji będziemy mieć więcej problemów z powrotem do zdrowych nawyków.
Postarajmy się oprzeć pokusie wykonywania treningów siłowych podczas odpoczynku. Nawet okazjonalnie nie są one wskazane, gdyż wydłużają czas regeneracji organizmu.
Jak zaplanować przerwy w treningach?
Jeżeli uprawiamy sport na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym, musimy zaplanować sobie dłuższą przerwę przynajmniej raz do roku. Zawodowi sportowcy powinni pomyśleć o roztrenowaniu na około trzy – cztery miesiące przed ważnymi zawodami.
Przy planowaniu bądźmy elastyczni. Kiedy nasz organizm nie jest w najlepszej formie, kontynuowanie treningów może doprowadzić do kontuzji. Odpowiedzialna osoba, która słucha swojego ciała wie kiedy powiedzieć sobie stop. Trenując mimo wszystko pogorszymy swoje wyniki, a także osłabimy organizm.
Roztrenowanie – co robić po przerwie?
Kiedy decydujemy się na roztrenowanie, musimy być świadomi, że po dłuższej przerwie nasz organizm będzie potrzebował nieco czasu, żeby wrócić do szczytowej formy. Nie należy się tym zrażać. Przez kilka pierwszych treningów nie miejmy zbyt wygórowanych oczekiwań względem własnego organizmu. Z pewnością w ciągu kilku następnych treningów zauważymy postępy.