Implanty stomatologiczne stosowane są współcześnie w celu uzupełnienia braków w uzębieniu pacjenta. Do ich zalet zalicza się stabilność, wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu pacjent może swobodnie uśmiechać się i spożywać pokarmy, bez obaw o wypadnięcie protezy zębowej. Jakie są rodzaje implantów zębowych wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych?
Co to są implanty stomatologiczne?
Implant to śrubka umieszczana w kości szczęki lub żuchwy, która pełni rolę korzenia zębowego. Po kilku miesiącach od umieszczenia implantu w zębie łączy się on z tkanką kostną w procesie tzw. osteointegracji. Wówczas można założyć łącznik i koronę zębową, dopasowaną kształtem i kolorem do innych zębów, która uzupełnia ubytek. Implanty są również wykorzystywane jako podstawa mostu lub stabilizator protezy ruchomej.
Do czego służą implanty stomatologiczne?
Implant stomatologiczny to niezwykle komfortowe rozwiązanie dla pacjenta, ponieważ można wszczepić go bardzo szybko po utracie zębów naturalnych. Dzięki temu zapobiega się zanikaniu otaczającej zęby kości i deformacjom łuku zębowego, które mają niekorzystny wpływ na wygląd twarzy i przyczyniają się do rozpoczęcia wypadania innych zębów.
Implanty zębowe umożliwiają także osadzenie mostu protetycznego bez konieczności szlifowania sąsiadujących zębów. Są niezwykle stabilne i trwałe, przywracając tym samym swobodę żucia pokarmów i swobodę mówienia. Ponadto gwarantują dużo lepszą wytrzymałość umieszczonych na nich protez i mostów.
Rodzaje implantów
Rodzaje implantów stomatologicznych wyróżnia się ze względu na wykorzystany do ich stworzenia materiał:
Implanty tytanowe
Wykonane z tytanu, czyli niezwykle trwałego materiału w odcieniu srebrnoszarym, wysoko kompatybilnego z kością, dzięki czemu można je stosować u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Implanty tytanowe bardzo szybko integrują się z otaczającymi je kośćmi, dzięki czemu stanowią świetne podparcie dla korony, mostu lub protezy.
Implanty cyrkonowe
Wykonane z tlenku cyrkonu implanty, które równie dobrze integrują się z kośćmi. Mają odcień kości słoniowej, przez co do złudzenia przypomina naturalną tkankę budującą zęby. Implanty cyrkonowe nie reagują na zmiany temperatury w jamie ustnej, a także są odporne na działanie substancji kwaśnych. Nie mają więc wpływu na smak spożywanych pokarmów i nie wchodzą w interakcje z innymi materiałami wykorzystywanymi w stomatologii. Są całkowicie bezpieczne dla pacjenta, nie wywołując uczuleń czy alergii.
Inny podział implantów stomatologicznych zależy od szybkości uzyskania efektu satysfakcjonującego pacjenta:
Implanty jednofazowe
Stosuje się je najczęściej w przypadku utraty przednich zębów, co mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na implanty jednofazowe można od razu założyć uzupełnienie protetyczne, co pozwala na błyskawiczne przywrócenie pięknego uśmiechu.
Implanty dwufazowe
Proces wszczepiania implantów dwufazowych trwa dużo dłużej – trzeba go rozłożyć na kilka wizyt. W trakcie pierwszej wizyty implant wprowadza się do kości. Dopiero po jego zintegrowaniu z kością, wygojeniu rany i zniknięciu obrzęku, dentysta może zamocować koronę.
Zabieg wszczepienia implantu, niezależnie od jego rodzaju, jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Odbywa się bowiem w znieczuleniu miejscowym. Czasem stosowana jest również narkoza, w przypadku pacjentów, którzy odczuwają duży stres i paniczny strach związany z działaniami dentysty.
Szczególnie istotne w procesie wszczepiania implantów jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej przez pacjenta i regularne pojawianie się na wizytach kontrolnych u dentysty.
Implantologia w Warszawie
Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center to miejsce, w którym w miłej atmosferze pacjenci mogą zadbać o swoje zęby i uzupełnić ubytki. Profesjonaliści pracujący w WDC wspólnie z pacjentem ustalają plan leczenia, który pozwala na przywrócenie pięknego uśmiechu i komfortu spożywania pożywienia.