Rodzaje butów rowerowych – co i kiedy wybrać?

0

Sprawiają, że jazda na rowerze jest łatwiejsza i efektywniejsza. Buty rowerowe, bo o nich mowa, to element wyposażenia, bez którego żaden profesjonalny kolarz nie może się obejść. Sięgają po nie także niezawodowi miłośnicy jazdy na dwóch kółkach. Po jaki model warto sięgnąć? Przedstawiamy rodzaje butów rowerowych oraz podpowiadamy, co i kiedy wybrać?

Rodzaje butów rowerowych – podstawowy podział

Większość miłośników jazdy na dwóch kółkach wsiada na rower w zwykłych butach sportowych. Na początek modele te w zupełności wystarczają. Kiedy jednak pokonywane dystanse robią się coraz dłuższe, a jazda dynamiczniejsza, najczęściej przestają zadowalać. Wówczas warto sięgnąć po profesjonalne buty rowerowe. Nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale również zwiększają jej wydajność. Na jakie modele warto się jednak zdecydować?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju pedałów, w jakie jest wyposażony rower. Uwzględniając ten aspekt, wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje obuwia kolarskiego:

  • buty rowerowe do pedałów platformowych – to modele o płaskich podeszwach, które swym wyglądem przypominają buty sportowe. Używa się je najczęściej w kolarstwie górskim (czasem szosowym),
  • buty zatrzaskowe (wpinane) – jak sama nazwa wskazuje, wpina się je bezpośrednio w pedały. To najczęściej wybierane opcje.

Niezależnie od rodzaju profesjonalne buty rowerowe przenoszą więcej mocy z nóg na pedały. W praktyce pozwala to zwiększyć efektywność pedałowania, a co za tym idzie i wydajność jazdy. To zasługa specjalnej konstrukcji. W porównaniu z klasycznym obuwiem sportowym warianty kolarskie mają sztywniejsze podeszwy, a to właśnie one są odpowiedzialne za przenoszenie mocy.

Rodzaje butów rowerowych, a styl jazdy – jaki jest między nimi związek?

Buty rowerowe należy dopasować nie tylko do rodzaju pedałów, ale również stylu jazdy. Uwzględniając ten aspekt, obuwie kolarskie można podzielić na m.in.:

  • buty rowerowe szosowe – spośród wszystkich typów obuwia kolarskiego te wyposażone są w najsztywniejsze podeszwy i najszersze bloki. Oferują więc najlepsze przeniesienie mocy
  • buty rowerowe MTB – mają mocne i sztywne podeszwy wyposażone w bieżnik, który zapewnia przyczepność na trudnych warunkach terenowych,
  • buty do jazdy przełajowej – wyposażone są w otwory na podeszwie, co pozwala założyć kolce. Elementy te poprawiają przyczepność obuwia podczas biegu,
  • buty do spinningu i zastosowań wewnętrznych – najczęściej są wyposażone w przyczepne podeszwy i specjalne wgłębienia na bloki.

Niezależnie od stylu jazdy, jaki preferujesz i uprawiasz najczęściej, z pewnością znajdziesz model obuwia, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Rynek obfituje bowiem w specjalistyczne rozwiązania.

Obuwie kolarskie – bez niego ani rusz!

Buty rowerowe zapewniają lepszą integrację z pedałami roweru, a co za tym idzie zwiększają wydajność i komfort jazdy. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych kolarzy, jak i amatorów. Żeby jednak się sprawdziły, muszą być odpowiednio dobrane.

Oprócz rodzaju pedałów i stylu jazdy pod uwagę należy wziąć także rozmiar obuwia. Zarówno zbyt ciasne, jak i za luźne warianty nie zdadzą egzaminu. Jeśli zakupy robisz przez internet, dobrze zmierz stopy, a uzyskany wynik porównaj z tabelą rozmiarów zamieszczoną na stronie przez producenta. Pamiętaj, że jeśli obuwie nie będzie pasować, możesz je zwrócić w ciągu 14 dni od daty ich dostarczenia. Masz więc sporo czasu, by upewnić się, czy buty są odpowiednie.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here