Rezonans magnetyczny barku – kiedy jest zalecany?

0

Skierowanie na rezonans magnetyczny barku w pierwszej chwili może przerazić, ale to bezpieczne i dokładne badanie. Zobacz, na czym polega, jak się do niego przygotować i gdzie można je wykonać.

Rezonans magnetyczny barku – wskazania

Rezonans magnetyczny barku wykonuje się w celu diagnozy lub monitorowania przebiegu choroby. Niewątpliwie wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania jest chroniczny ból barku o nieustalonym podłożu. Badanie to wykonuje się także u pacjentów powypadkowych, u których badanie RTG lub tomografem komputerowym nie dało jednoznacznego wyniku.

Ponadto rezonans magnetyczny barku wykonuje się dla potwierdzenia lub zaprzeczenia występowania: zapalenia stawów, osteoporozy, uszkodzenia ścięgien i więzadeł. Za jego pomocą można zdiagnozować też rzadziej występujące przypadłości.

Rezonans magnetyczny barku – przeciwwskazania

Rezonansu magnetycznego nie wykonuje się kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, osobom, które ze względu na wiek lub stan zdrowia nie są w stanie leżeć w bezruchu, osobom mającym na ciele tatuaże wykonane metalicznymi barwnikami.

Ponadto przeciwwskazaniem do badania są wszelkie metalowe przedmioty w ciele. Mogą to być śruby, protezy, implanty, aparat ortodontyczny, wkładka domaciczna u kobiet. Także implant w uchu lub rozrusznik serca wykluczają możliwość wykonania badania.

Rezonans magnetyczny barku – jak się przygotować

Pacjent, który otrzyma skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym, powinien wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu kreatyniny.

Jeśli u pacjenta ma być wykonane badanie z kontrastem, powinien on zjeść ostatni posiłek na sześć godzin przed badaniem. U innych pacjentów teoretycznie nie ma tego wymogu, ale ponieważ lekarz może zadecydować o podaniu kontrastu nawet w trakcie badania, oni także powinni być na czczo.

Wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania do badania zawarte są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rezonans-magnetyczny-barku-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Rezonans magnetyczny barku – na czym polega

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Nie mają one wpływu na zdrowie człowieka, dlatego badanie uznaje się za w pełni bezpieczne.

Samo badanie wymaga od pacjenta położenia się na ruchomym stole, który będzie wprowadzony do wnętrza tuby. W środku jest raczej ciasno, dlatego pacjentom z klaustrofobią podaje się środki uspokajające. W czasie badania nie można się ruszać. Pacjent może odczuwać dyskomfort związany z dużym natężeniem dźwięków o wysokiej częstotliwości. Wskazane jest zabranie ze sobą zatyczek do uszu.

Badanie trwa około pół godziny.

Rezonans magnetyczny barku – wskazania po badaniu

Badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne i wolne od choćby krótkotrwałych efektów ubocznych. Z tego też powodu nie ma potrzeby rezygnować z codziennej aktywności bezpośrednio po badaniu. Pacjenci mogą normalnie udać się do domu lub pracy, mogą też prowadzić samochód. Nie potrzebują opieki osób trzecich, jeśli na co dzień z niej nie korzystają.

Wyjątek stanowią pacjenci, którym podano kontrast lub środki uspakajające – oni powinni pozostać w placówce przez ok. 1-2 godziny, aby upewnić się, czy nie nastąpiła reakcja alergiczna.

Rezonans magnetyczny barku – gdzie można go wykonać

Rezonans magnetyczny jest specjalistycznym badaniem o ograniczonej dostępności. Na NFZ można go wykonać tylko ze skierowaniem, ale trzeba się liczyć z długim czasem oczekiwania na termin badania.

Można też wykonać to badanie prywatnie, także bez skierowania, jednak koszt jest dość duży. Mimo to pacjenci decydują się na poniesienie go w celu przyspieszenia diagnozy. Placówkę wykonującą takie badania w pobliżu miejsca swojego zamieszkania można znaleźć na stronie Badania.zananylekarz.pl.

Zdjęcie: Unsplash.com

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here