Resweratrol jest polifenolem, który większość ludzi kojarzy z czerwonym winem. Jego sława rozpoczęła się, kiedy naukowcy odkryli, że sekretem zdrowia francuskiego społeczeństwa jest regularne picie czerwonego wina, które jest źródłem resweratrolu. Co powinniśmy wiedzieć o tej substancji? Czy picie wina jest jedynym sposobem, żeby uchronić się przed chorobami układu krążenia i nowotworami? Czy spożywanie resweratrolu powoduje efekty uboczne?
Czym jest resweratrol?
Resweratroll to polifenol należący do flawonoidów. Wytwarzają go rośliny jako reakcję obronną na uszkodzenie tkanek, infekcje grzybicze, a nawet działanie promieniowania słonecznego. Resweratrol wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm – ma właściwości przeciwzapalne, chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych (hamuje on rozwój nowotworów we wszystkich stadiach). Co więcej resweratrol może być pomocny również w odchudzaniu. Niestety substancja ta wywołuje także efekty uboczne – może spowodować obniżenie poziomu białych i czerwonych krwinek. Najwięcej resweratrolu znajduje się w winogronach (szczególnie w tych szczepach, z których wytwarzane jest francuskie czerwone wino).
Pozytywny wpływ resweratrolu na zdrowie człowieka?
Korzystny wpływ resweratrolu na nasze zdrowie jest udowodniony naukowo. Ten organiczny związek chroni układ krążenia, a mianowicie:
- hamuje agregację płytek krwi,
- działa przeciwzapalnie,
- rozszerza naczynia krwionośne,
- a także zmniejsza poziom złego cholesterolu,
- i pomaga wygrać walkę z nadciśnieniem.
Resweratrol jest cenione również ze względu na swoje działanie przeciwnowotworowe. W przypadku osób zdrowych – chroni on przed zachorowaniem na nowotwory. Kiedy zmiany nowotworowe już się pojawiły – resweratrol blokuje ich rozwój, niezależnie od etapu ich rozwoju. Niektóre badania dowodzą, że resweratrol zwiększa efektywność chemioterapii.
Resweratrol na odchudzanie, cukrzycę typu II i choroby układu nerwowego
Okazuje się, że polifenol obecny w skórkach czerwonych winogron jest pomocny w leczeniu nadwagi i otyłości, gdyż przyspiesza metabolizm.
Przyjmowanie resweratrolu jest rekomendowane także osobom cierpiącym na cukrzycę typu II. Dotychczas przeprowadzone badania jednoznacznie pokazują, że podnosi on wrażliwość komórek na insulinę, a także zmniejsza stężenie glukozy we krwi.
Współcześnie uważa się, że resweratrol może być pomocny w leczeniu chorób układu nerwowego, a szczególnie Alzheimera i Parkinsona.
Gdzie występuje resweratrol?
Duże ilości resweratrolu znajdziemy w niektórych szczepach czerwonych winogron – zwłaszcza tych, z których wytwarza się francuskie czerwone wino. Z tego względu jego ilości w samym winie są również pokaźne. Ponadto pewne ilości tej substancji odnotowano w truskawkach, żurawinie, malinach, porzeczkach, orzechach, pomidorach, gorzkiej czekoladzie, jabłkach i jagodach.
Resweratrol – skutki uboczne
Przyjmowanie nadmiernych ilości resweratrolu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, dlatego nie należy przekraczać ilości zalecanych przez lekarza. Skutkami ubocznymi są spadek poziomu białych i czerwonych krwinek, utrata apetytu, a także niewłaściwe wartości bilirubiny oraz albuminy w osoczu krwi.