Resweratrol – czym jest, jak wpływa na zdrowie, gdzie występuje, skutki uboczne

0
13

Resweratrol jest polifenolem, który większość ludzi kojarzy z czerwonym winem. Jego sława rozpoczęła się, kiedy naukowcy odkryli, że sekretem zdrowia francuskiego społeczeństwa jest regularne picie czerwonego wina, które jest źródłem resweratrolu. Co powinniśmy wiedzieć o tej substancji? Czy picie wina jest jedynym sposobem, żeby uchronić się przed chorobami układu krążenia i nowotworami? Czy spożywanie resweratrolu powoduje efekty uboczne?

Czym jest resweratrol?

Resweratroll to polifenol należący do flawonoidów. Wytwarzają go rośliny jako reakcję obronną na uszkodzenie tkanek, infekcje grzybicze, a nawet działanie promieniowania słonecznego. Resweratrol wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm – ma właściwości przeciwzapalne, chroni przed rozwojem chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych (hamuje on rozwój nowotworów we wszystkich stadiach). Co więcej resweratrol może być pomocny również w odchudzaniu. Niestety substancja ta wywołuje także efekty uboczne – może spowodować obniżenie poziomu białych i czerwonych krwinek. Najwięcej resweratrolu znajduje się w winogronach (szczególnie w tych szczepach, z których wytwarzane jest francuskie czerwone wino).

Pozytywny wpływ resweratrolu na zdrowie człowieka?

Korzystny wpływ resweratrolu na nasze zdrowie jest udowodniony naukowo. Ten organiczny związek chroni układ krążenia, a mianowicie:

  • hamuje agregację płytek krwi,
  • działa przeciwzapalnie,
  • rozszerza naczynia krwionośne,
  • a także zmniejsza poziom złego cholesterolu,
  • i pomaga wygrać walkę z nadciśnieniem.

Resweratrol jest cenione również ze względu na swoje działanie przeciwnowotworowe. W przypadku osób zdrowych – chroni on przed zachorowaniem na nowotwory. Kiedy zmiany nowotworowe już się pojawiły – resweratrol blokuje ich rozwój, niezależnie od etapu ich rozwoju. Niektóre badania dowodzą, że resweratrol zwiększa efektywność chemioterapii.

Resweratrol na odchudzanie, cukrzycę typu II i choroby układu nerwowego

Okazuje się, że polifenol obecny w skórkach czerwonych winogron jest pomocny w leczeniu nadwagi i otyłości, gdyż przyspiesza metabolizm.

Przyjmowanie resweratrolu jest rekomendowane także osobom cierpiącym na cukrzycę typu II. Dotychczas przeprowadzone badania jednoznacznie pokazują, że podnosi on wrażliwość komórek na insulinę, a także zmniejsza stężenie glukozy we krwi.

Współcześnie uważa się, że resweratrol może być pomocny w leczeniu chorób układu nerwowego, a szczególnie Alzheimera i Parkinsona.

Gdzie występuje resweratrol?

Duże ilości resweratrolu znajdziemy w niektórych szczepach czerwonych winogron – zwłaszcza tych, z których wytwarza się francuskie czerwone wino. Z tego względu jego ilości w samym winie są również pokaźne. Ponadto pewne ilości tej substancji odnotowano w truskawkach, żurawinie, malinach, porzeczkach, orzechach, pomidorach, gorzkiej czekoladzie, jabłkach i jagodach.

Resweratrol – skutki uboczne

Przyjmowanie nadmiernych ilości resweratrolu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, dlatego nie należy przekraczać ilości zalecanych przez lekarza. Skutkami ubocznymi są spadek poziomu białych i czerwonych krwinek, utrata apetytu, a także niewłaściwe wartości bilirubiny oraz albuminy w osoczu krwi.

9 / 10 ( 1 vote )

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Currently you have JavaScript disabled. In order to post comments, please make sure JavaScript and Cookies are enabled, and reload the page. Click here for instructions on how to enable JavaScript in your browser.