Rękawice rowerowe – na jakie warto postawić?

0

Kolarstwo w dzisiejszych czasach stało się bardzo wyspecjalizowaną dyscypliną. Stąd producenci między innymi odzieży rowerowej postanowili mocno zdywersyfikować swoją ofertę pod kątem rodzajów akcesoriów. Tak jest w przypadku rękawic rowerowych. Sprawdź, kiedy wybrać konkretny ich model i dlaczego.

Co dają rękawiczki rowerowe? Ciepło i wiatroszczelność

Podczas jazdy na rowerze palce u stóp i dłoni szybko tracą ciepło. W skrajnych przypadkach może dojść do ich odmrożenia. Dlatego szczególnie w okresach przejściowych poleca się zakładanie rękawiczek na rower. Najlepiej, jeśli są one przygotowane specjalnie do jazdy na jednośladzie. Trzeba zaznaczyć, że ich obecność nie wpłynie pozytywnie tylko na komfort termiczny, ale i obsługę dźwigni do zmiany przełożeń czy modulacji siły hamowania. To przełoży się także na większe bezpieczeństwo podczas jazdy i jednocześnie zmniejszy ryzyko wypadku. Jeśli jednak do niego dojdzie, rękawiczki skutecznie ochronią przed rozcięciami czy otarciami na dłoniach.

Rękawice rowerowe powinny izolować przed niską temperaturą, wiatrem i wilgocią. Wszystko to będzie możliwe tylko wtedy, gdy postawimy na modele z membraną, cienką powłoką o niewielkich otworach. Ta warstwa nie wpłynie tylko i wyłącznie na izolację przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale za sprawą otworów będzie skutecznie odprowadzać parę wodną produkowaną przez ludzki organizm przy wysiłku.

Czym wypełnione są rękawiczki rowerowe?

Rękawiczki same w sobie nie ogrzewają dłoni, ich zadaniem jest izolacja, dlatego stosuje się odpowiednie wypełnienia, które mają na celu stworzenie swego rodzaju warstwy ochronnej dla skóry. Grubość i gęstość tej „otoczki” decyduje o tym, w jakich temperaturach dany model będzie dobrym wyborem. Do wypełnienia rękawic rowerowych stosuje się najczęściej materiał syntetyczny, ewentualnie naturalny puch, który jednak ma mniejszą odporność na wilgoć i większą nasiąkliwość. Syntetyk zachowuje się lepiej, gdy mowa o wilgoci, co więcej, szybciej schnie, a nawet skuteczniej izoluje przed wiatrem. Dlatego polecamy rękawiczki rowerowe wypełnione materiałem syntetycznym, między innymi jednym z najpopularniejszych, czyli PrimaLoft.

rekawice na rowerRękawice na rower MTB – czym się wyróżniają?

Podczas uprawiania dyscyplin MTB, między innymi Down Hill czy Enduro wybiera się modele rękawic rowerowych z długimi i krótkimi palcami. Jednak nie da się ukryć, że to wersja okalająca całe palce u dłoni jest tą popularniejszą. Główna różnica rękawic rowerowych MTB względem tradycyjnych jest taka, że te pierwsze mają dodatkowe wstawki poprawiające uchwyt, ich konstrukcja jest bardziej elastyczna, a w miejscach narażonych na pękanie stosuje się podwójne szwy. Wewnętrzna część rękawic MTB może być pokryta na przykład skórą Ax Suede. Polecamy wybór modelu, który na palcu wskazującym ma wstawkę umożliwiającą obsługę ekranów dotykowych, nie trzeba będzie ściągać rękawic, aby skorzystać na przykład ze smartfona.

Dla kobiet, dzieci i mężczyzn – rękawiczki dla każdego

Rękawiczki rowerowe oczywiście mają swoje rozmiary. To sprawia, że mogą je zakładać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wiele modeli przystosowanych jest także dla dzieci, to naprawdę niewielkie, ale spełniające takie same funkcje propozycje. Sprawa może nieco się skomplikować, gdy kupujemy modele dla nastolatka. Ten może mieć zbyt duże dłonie na modele dziecięce, a za małe na rękawice rowerowe dla mężczyzn. Ten popularny dylemat można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy postawić na model damski o uniwersalnym kolorze, rękawice dla kobiet mają mniejszą rozmiarówkę od tych dla mężczyzn, jednocześnie są większe od modeli dziecięcych.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie rękawice warto kupić!

Oceń ten post
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here