Przewlekła niewydolność nerek (PNN) to poważna choroba, która wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, a także wprowadzenia restrykcyjnej diety. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczyć choremu odpowiedniej ilości kalorii, a także składników odżywczych. Bardzo ważne jest także, żeby spożywać najwyższej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Dobra dieta jest w stanie poprawić samopoczucie osoby chorej, a także załagodzić przykre dolegliwości jakie wiążą się z niewydolnością nerek.
Przewlekła niewydolność nerek – choroba, która wymaga podjęcia radykalnych działań
Nerki osoby cierpiącej na przewlekłą niewydolność nie są w stanie spełniać swojej roli, czyli oczyszczać ludzkiego organizmu z toksyn. W wyniku tej choroby organizm ma problemy również z usuwaniem wody.
Przewlekła niewydolność nerek dotyka nasze społeczeństwo częściej niż sądzimy. Lekarze uważają ją za chorobę cywilizacyjną. Zazwyczaj nie mamy świadomości, że cierpimy na to schorzenie, gdyż występuje ono w utajonej postaci. Jego konsekwencje są natomiast bardzo poważne. Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu zostaje zaburzona. Nagromadzenie toksycznych substancji może skutkować zatruciem organizmu, a w efekcie nawet śmiercią.
Dieta przy przewlekłej niewydolności nerek – główne założenia
Cechą charakterystyczną diety przy przewlekłej niewydolności nerek jest ograniczenie spożycia białka. Zasada jest taka – im cięższa niewydolność, tym bardziej ograniczamy białko. Nie rezygnujemy z niego jednak całkowicie – szacuje się, że dzienne jego spożycie nie powinno przekraczać 0,8 g na kilogram masy ciała. Białko, które spożywamy musi charakteryzować się najwyższą jakością, dlatego musi być ono pochodzenia zwierzęcego (białko roślinne jest niepełnowartościowe).
Choć zmniejszamy ilość przyjmowanego białka, nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania tłuszczów. Warto jednak pamiętać, że korzystniejszy wpływ na nasz organizm mają tłuszcze nienasycone – te które znajdują się w produktach roślinnych lub tłustych rybach. Dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać choremu około 2000 – 2500 kcal. Głównym źródłem energii na diecie PNN są węglowodany, przy czym większość z nich powinny stanowić węglowodany złożone.
Właściwa dieta zakłada radykalne ograniczenie spożycia fosforu (chore nerki nie radzą sobie z jego wydalaniem), a także zmniejszenie spożycia sodu (powoduje on zatrzymywanie wody w organizmie) i potasu.
Odpowiedni sposób żywienia zapobiega przykrym dolegliwościom towarzyszącym PNN.
Jako, że chory na PNN ma problem z wydalaniem wody, warto jest również ustalić maksymalne dzienne spożycie płynów.
Przykładowy jadłospis dla chorego na przewlekłą niewydolność nerek
Osoby cierpiące na PNN powinny przestrzegać restrykcyjnej diety, która powinna być jednak dostosowana do ich zapotrzebowania kalorycznego.
Dzienne menu dla osoby z PNN może wyglądać następująco:
Śniadanie: twarożek z ogórkiem pomidorem i szczypiorkiem, do tego pieczywo posmarowane warstwą masła roślinnego.
II śniadanie: pieczywo z niską zawartością białka, masło roślinne, sałatka jarzynowa składająca się z gotowanych ziemniaków, jajka, pora, marchwi, majonezu i ziemniaków.
Obiad: porcja zupy krupnik, pieczone papryki faszerowane mięsem z kurczaka, brązowym ryżem i cukinią, a także olejem rzepakowym.
Podwieczorek: kisiel jagodowy.
Kolacja: pieczywo z niską zawartością białka, masło roślinne, konfitura śliwkowa domowej roboty.