Jeżeli tylko nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne, powinniśmy włączyć do naszej diety mleko i jego przetwory. Są one bogate w dobrze przyswajalne białko, a także witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W sklepach znajdziemy wiele przetworów mlecznych – wśród nich są jogurty, maślanki i kefiry. Jakie są ich właściwości? Które produkty są najbardziej wartościowe?
Dlaczego warto jeść przetwory mleczne?
Dobrej jakości przetwory mleczne bardzo pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Zawierają między innymi witaminę D, witaminy z grupy B, czy wapń. Są źródłem dobrze przyswajalnego białka, dlatego powinny je spożywać osoby uprawiające sport. Tego typu produkty są potrzebne do prawidłowego rozwoju, a także zachowania kości w dobrej kondycji. Z powyższych względów są polecane zarówno dzieciom, jak i osobom starszym (mogą zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę).
Maślanka – charakterystyka
Maślanka jest efektem ubocznym procesu powstawania masła (pozostaje po oddzieleniu cząstek tłuszczu od pasteryzowanej, ukwaszonej przy pomocy z czystych kultur maślarskich śmietany). Ten fermentowany napój mleczny charakteryzuje się delikatnym orzechowo-śmietankowym smakiem.
Popularna niegdyś na Podhalu maślanka produkowana jest z chudego mleka, do którego dodaje się bakterii fermentacji mlekowej: Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Leuconostoc cremoris oraz Lactococcus diacetilactis.
Warto zdawać sobie sprawę, że w wielu maślankach dostępnych obecnie na sklepowych półkach znajduje się mleko w proszku. Tego typu produkty nie mają nic wspólnego (oprócz nazwy) z tradycyjną maślanką, nie posiadają również tylu prozdrowotnych właściwości. Dostępne są również maślanki smakowe, do których dodaje się truskawek, brzoskwiń, a także jabłek.
Tradycyjna maślanka nie zawiera dużych ilości białka, za to jest to białko bardzo dobrze przyswajalne. Jest ona ceniona także ze względu na fakt, że należy do mniej kalorycznych przetworów mlecznych (w 100 g produktu znajdziemy zaledwie 45 kcal). Maślanka zawiera w swoim składzie laktozę, co sprawia, że może być źle tolerowana przez niektóre osoby dorosłe. Jednocześnie laktozy jest tu mniej i jest ona lepiej tolerowana niż ta obecna w mleku (jest to spowodowane faktem, że laktoza jest rozkładana przez bakterie fermentacji mlekowej).
Maślanka należy do produktów lekkostrawnych, a mimo to na długi czas zapewnia nam uczucie sytości. Wszystko to sprawia, że jest rekomendowana osobom odchudzającym się. Dzięki zawartości kwasu mlekowego produkt ten pozytywnie wpływa na procesy trawienne, a także poprawia kondycję jelit.
W maślance znajdziemy duże ilości witamin z grupy B, a także lecytynę, dzięki którym oddziałuje ona bardzo korzystnie na nasz układ nerwowy.
Jogurt naturalny
Jednym z popularniejszych przetworów mlecznych dostępnych w każdym sklepie jest jogurt naturalny. Produkuje się go z surowego mleka, które jest podgrzewane, pasteryzowane, a następnie schładzane i zakwaszane. Procesy te sprawiają, że w produktach tego typu rozwijają się żywe kultury bakterii. Choć jogurt zawiera sporo kalorii (w 100 g około 60 kcal) bardzo pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Jedząc go regularnie jesteśmy w stanie wzmocnić odporność, oczyścić organizm z toksyn. Pozbędziemy się także dolegliwości układu trawiennego takich jak gazy, wzdęcia, czy zaparcia.
Naturalny jogurt jest probiotykiem, dzięki czemu może odbudowywać florę bakteryjną jelit. Białko i wapń zawarte w dobrej jakości jogurtach naturalnych są lepiej przyswajalne niż te obecne w mleku. Dodatkowo jogurty rzadziej niż mleko są przyczyną alergii pokarmowych.
Jedzenie jogurtów naturalnych jest polecane osobom cierpiącym na zapalenie pęcherza, a także infekcje grzybicze.
Kefir
Kefir uznawany jest za najstarszy mleczny napój fermentowany. Pochodzi on z rejonów Kaukazu – tamtejsi górale produkowali go z mleka krowiego lub koziego, które było poddawane procesom ukwaszania w dębowych beczkach, ewentualnie skórzanych workach. Napój ten wytwarzany jest przy udziale tak zwanych ziaren kefirowych, które składają się z bakterii i drożdży.
Kiedy pijemy kefir, możemy wyczuć pęcherzyki dwutlenku węgla, które sprawiają, że napój jest orzeźwiający i delikatnie musuje.
Dobrej jakości kefir jest znakomitym probiotykiem. Dzięki zawartości bakterii fermentacji mlekowej i niewielkich ilości alkoholu wykazuje ona pozytywny wpływ na układ trawienny.
Należy pamiętać, że skład kefiru w dużej mierze zależny jest od pochodzenia mleka, z którego napój został wytworzony, a także sposobu jego produkcji.
Zazwyczaj kefiry zawierają duże ilości witamin z grupy B, witaminę K. Napój ten jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, wapnia i magnezu. Zawiera również tryptofan, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego.
Kefir jest napojem niskokalorycznym (w zależności od konkretnego produktu zawiera od 50 do 70 kcal). Jednocześnie jest bardzo sycący, co z pewnością docenią osoby na diecie redukcyjnej. Choć kefir zawiera laktozę, stosunkowo rzadko jest przyczyną dolegliwości trawiennych u osób z nietolerancją tego cukru. Jest to spowodowane faktem, że w przeciwieństwie do mleka zawiera on drożdże i bakterie, które rozkładają laktozę.