Postanowienia noworoczne – jak zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu

0

Dla większości z nas Nowy Rok to bardzo ważne święto. Dla wielu ludzi jest on symbolicznym początkiem. Pierwszego stycznia zostawiamy za sobą stary rok i związane z nim problemy. Tego dnia czujemy, że możemy zacząć wszystko od nowa. Pod koniec roku spisujemy często długą listę noworocznych postanowień. Przez kilka, kilkanaście dni sumiennie dążymy do naszych celów, po czym o nich zapominamy. Czy istnieje sposób, który tym razem pozwoli nam zrealizować nasze noworoczne postanowienia?

Po co nam postanowienia noworoczne?

Postanowienia noworoczne są czymś wspólnym dla ogromnej grupy ludzi. Z jakichś przyczyn czujemy potrzebę zaczynania swojego życia na nowo lub ulepszania go właśnie z dniem nowego roku. Chcemy zacząć wszystko od początku, a początek nowego roku to zdaniem większości ludzi najlepszy ku temu czas.

Równie charakterystyczne jak spisywanie noworocznych postanowień jest to, że większości z nas nie udaje się ich dotrzymać. Zazwyczaj po kilku miesiącach (a w większości wypadków znacznie wcześniej) nawet o nich nie pamiętamy. A jeżeli pamiętamy, czujemy wyrzuty sumienia z powodu słabej woli. Nieumiejętność zrealizowania noworocznych postanowień może osłabić poczucie własnej wartości niejednego z nas, dlatego najlepiej jest albo całkowicie z nich zrezygnować, albo wreszcie zacząć je realizować. Jak się do tego zabrać?

Zastanówmy się czego chcemy

Zanim zaczniemy wypisywać noworoczne postanowienia, przemyślmy dokładnie czego chcemy. Czasem nie jesteśmy w stanie ich zrealizować, ponieważ po prostu za mało nam na nich zależy. Przykładowo kiedy jednym z wybranych celów jest schudnięcie, warto zapytać samego siebie, dlaczego i czy rzeczywiście jest to dla nas tak ważne. Być może nadwaga jest źródłem mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych, lub też nadprogramowe kilogramy sprawiają, że nie czujemy się atrakcyjni.

Kiedy postanawiamy:

  • schudnąć,
  • więcej zarabiać,
  • uczyć się grać na pianinie,
  • itp.,

musimy mieć świadomość, że cele te będą wymagały mniejszych lub większych wyrzeczeń. Warto zawczasu zdać sobie z nich sprawę i zaakceptować. Przykładowo osoba, która w nowym roku zamierza schudnąć, będzie musiała zrezygnować ze swoich ulubionych przekąsek, wizyt w restauracjach typu fast food, a także ze zbyt długiego wypoczywania przed telewizorem. W zamian będzie musiała zastosować odpowiednią dietę. Konieczne będzie także wprowadzenie do rozkładu dnia aktywności fizycznej. Człowiek, który chce więcej zarabiać będzie musiał poświęcić część swojego czasu wolnego na pracę. Podobnie wygląda sytuacja, z osobą, która pragnie nauczyć się grać na pianinie.

Problem w tym, że nie zawsze jesteśmy gotowi na rezygnację z dotychczasowych przyzwyczajeń i upodobań. Podświadomie tego nie chcemy, dlatego nie udaje się nam osiągnąć celów.

Bywa, że cele, które znajdują się na liście naszych noworocznych postanowień w rzeczywistości nie są nasze, choć nie zawsze jesteśmy w stanie uświadomić to sobie. Jeżeli nasi bliscy oczekują od nas, że skończymy prestiżowe studia lub nauczymy się języka obcego, możemy postawić sobie taki cel, choć w rzeczywistości nie będzie on nasz. Gdy obrane cele będą wynikiem cudzych oczekiwań, prawdopodobnie będziemy mieć duże problemy z ich realizacją.

Wynotujmy swoje cele na kartce

notes, ołówek, celeJedną z podstawowych przyczyn, dla których nie realizujemy swoich noworocznych postanowień jest fakt, że po prostu o nich zapominamy. Na początku roku mamy wielkie plany, jednak obowiązki dnia codziennego poważnie utrudniają ich realizację.

Niektórzy uważają, że zapisanie postanowień na kartce ma magiczne znaczenie. W ten sposób utrwalamy je w swojej świadomości. Oczywiście nie powinna być to pierwsza lepsza kartka, którą wyrwiemy z zeszytu. Istnieje za duże prawdopodobieństwo, że ją zgubimy.

Znacznie lepszym pomysłem jest wypisanie naszych planów na pierwszych kartkach nowego kalendarza. Dzięki temu będziemy mieli możliwość codziennie je przeglądać. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest przyklejenie kartki z noworocznymi celami nad łóżkiem lub w innym miejscu, na które patrzymy codziennie.

Zacznijmy planowanie

Wiele osób wymyślających noworoczne postanowienia popełnia poważny błąd – poprzestaje na wynotowaniu celów, nie zastanawiając się nawet jak je osiągnąć. W efekcie nie wiedzą co i kiedy robić.

Jeżeli zależy nam na realizacji naszych celów, powinniśmy szczegółowo określić drogę, która nas do nich zaprowadzi. Kiedy chcemy schudnąć, zastanówmy się nad dietą, a także wyborem określonej aktywności fizycznej. W przypadku, kiedy nie posiadamy wiedzy, w jaki sposób zaplanować dietę, skorzystajmy z pomocy dobrego dietetyka. Warto zabrać się za to jeszcze w grudniu lub nawet wcześniej. Ze szczegółowo rozplanowaną dietą utrata zbędnych kilogramów będzie znacznie łatwiejsza.

Pamiętajmy, żeby nie wybierać drogi na skróty. Nie liczmy na diety cud, które w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach kończą się efektem jojo. Dobrze jest uświadomić sobie, że nie dorobiliśmy się nadwagi w ciągu miesiąca, dlatego nie liczmy na rozwiązanie naszego problemu w tak krótkim czasie.

Przygotujmy się do realizacji celów

Osoby, które poważnie traktują swoje noworoczne postanowienia, powinny odpowiednio wcześnie przygotować się do ich realizacji. W przypadku odchudzania dobrze byłoby kupić wszystkie składniki i ewentualnie przygotować dietetyczne potrawy na następny dzień. Pierwszego stycznia większość sklepów jest zamknięta, dlatego jeżeli nie zadbamy o zakupy zawczasu, realizacja naszego postanowienia opóźni się.

Kiedy zadbamy o przygotowania, już od początku roku będziemy dążyć do uzyskania wymarzonej sylwetki. Wskazane jest, żeby kupić wcześniej karnet na basen lub strój do ćwiczeń. Gdy zadbamy o takie szczegóły, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zrezygnujemy z realizacji naszych postanowień.

Cele powinny być realistyczne

Dużym problemem większości z nas jest stawianie sobie mało realistycznych celów. Powinno być przynajmniej prawdopodobne, że uda się nam je zrealizować. Jeżeli do tej pory zarabialiśmy miesięcznie dwa tysiące złotych, cel w postaci zarobienia miliona może być dla nas przytłaczający. Zbyt wygórowane cele sprawiają, że szybko się zniechęcamy, gdyż podświadomie nie wierzymy w możliwość ich realizacji. Oczywiście zarobienie miliona nie jest rzeczą niemożliwą, jednak na początku warto zacząć od zwiększenia zarobków o dwadzieścia-trzydzieści procent. Uzyskanie wielkich rzeczy jest o wiele bardziej prawdopodobne, kiedy zaczynamy od małych kroków.

Dodatkowo realizacja naszych postanowień musi być zależna tylko i wyłącznie od nas. Błędem jest stawianie sobie za cel odzyskanie byłego chłopaka. Realizacja tego celu jest zależna od innych osób, dlatego lepiej skupić się na tym co w naszej mocy. Jeżeli nie chcemy rezygnować ze związku z daną osobą, znacznie bezpieczniej jest postanowić sobie, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby odzyskać uczucia partnera. Jednocześnie dobrze jest zadać sobie pytanie, co konkretnie jesteśmy w stanie zrobić i jakie są nasze granice.

Zastanówmy się, czy nasze cele muszą czekać do początku roku

Gdy przygotowujemy listę noworocznych postanowień, powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego odwlekamy ich wykonanie do początku roku? Dlaczego nie zabierzemy się za ich realizację natychmiast? Być może nie jesteśmy całkowicie przekonani do celów, które zamierzamy osiągnąć. W większości wypadków, kiedy człowiekowi bardzo na czymś zależy, chce on zacząć realizować swój cel jak najszybciej.

Kiedy pomimo wszystko zwlekamy, dobrze jest jeszcze raz przeanalizować naszą listę noworocznych postanowień.

4.7/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here