Pomelo to egzotyczny owoc, który bez problemu możemy kupić w wielu polskich sklepach. Co warto wiedzieć o pomarańczy olbrzymiej? Jak owoc ten wpływa na nasze zdrowie? Czy istnieją przeciwwskazania do spożywania pomelo?
Co to jest pomelo?
Pomelo (znane również jako pompela, pomarańcza olbrzymia, czy szadok) to owoc wieloletniej rośliny z rodziny rutowatych o tej samej nazwie. Cała roślina ma postać drzewa osiągającego 12 metrów wysokości, charakteryzującego się kulistą koroną. Jej duże liście są podłużnie jajowate, posiadają karbowane brzegi, a także szeroko oskrzydlony ogonek liściowy. Białe, zielono nakrapiane kwiaty mają 5-płatkową koronę i osiągają do 5 centymetrów średnicy. Jadalne, kuliste owoce pomelo są bardzo duże (ich średnica może dochodzić do 20 centymetrów, a waga do 2 kilogramów). Ich gruba (może mieć nawet 5 centymetrów grubości), pokryta woskiem skóra może być z zewnątrz zielona, żółta lub różowa. Z kolei miąższ jest zazwyczaj różowy, biały (ten posiada najwięcej składników odżywczych) lub żółty i podzielony na segmenty (jak u innych owoców cytrusowych). W miąższu znajdują się niewielkie pestki. Olbrzymia pomarańcza smakiem bardzo przypomina grejpfruta, jednak jest mniej soczysta i pozbawiona wyrazistej goryczki. Pomelo wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej, a konkretnie z Indonezji i Malezji. Roślinę tę można też spotkać w stanie dzikim na Fidżi. Współcześnie pomelo jest bardzo chętnie uprawiane w krajach o ciepłym klimacie – w Tajlandii, Izraelu, Indiach, czy Chinach.
Pomelo – wartości odżywcze
Pomarańcza olbrzymia charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy C. Znajdziemy w nim również witaminę A i witaminy z grupy B. Soczysty miąższ tego cytrusa to również źródło minerałów takich jak magnez, potas, cynk, sód, fosfor, mangan, miedź, wapń. Pomelo jest bardzo dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
Aromatyczny owoc jest znakomitym źródłem przeciwutleniaczy. Zawiera między innymi likopen (który znajduje się również w pomidorach, czy arbuzach), a także charakterystyczne dla owoców cytrusowych naringeninę i naringinę.
Pomelo – jak wpływa na nasze zdrowie
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że pomelo ma zbawienny wpływ na stan ludzkiego zdrowia. Owoc w większości składa się z wody, dzięki czemu znakomicie nawadnia organizm. Ogromna ilość przeciwutleniaczy zawartych w pomelo to gwarancja, że nasz organizm jest najlepiej chroniony przed wolnymi rodnikami, które są przyczyną wielu poważnych chorób (w tym również chorób nowotworowych). Zamiast sięgać po leki i suplementy diety wspierające pracę układu immunologicznego, jedzmy regularnie pomelo.
Pomelo łagodzi dolegliwości trawienne. Zawarty w nim błonnik ułatwia usuwanie toksyn z organizmu, a ponadto jest pożywką dla dobrych bakterii jelitowych. Udowodniono, że owoc ten pomaga w leczeniu zgagi i refluksu (jest to spowodowane faktem, że pomelo posiada działanie zasadotwórcze).
Olbrzymia pomarańcza poprawia funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego, a to dzięki zawartości witamin z grupy B, magnezu, potasu, czy wapnia.
Egzotyczny owoc polecany jest w leczeniu i profilaktyce chorób układu krążenia. Obniża on ciśnienie, reguluje napięcie mięśni i rytm serca, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Zawarte w nim pektyny spowalniają odkładanie się tłuszczu w tętnicach, co w dłuższej perspektywie czasu może chronić przed miażdżycą.
Pomelo to doskonała propozycja dla osób cierpiących na cukrzycę. Owoc posiada niski indeks glikemiczny (IG=30). Jest w stanie skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi.
Z dobroczynnych właściwości pomarańczy olbrzymiej mogą sięgać również kobiety w ciąży. Ciąża to okres ogromnego wysiłku dla organizmu. To właśnie wtedy naczynia krwionośne tracą elastyczność, co często kończy się powstaniem żylaków. Dzięki pomelo możemy przynajmniej spowolnić te procesy.
Za sprawą zawartości karotenoidów i witaminy A pomelo korzystnie wpływa na nasz wzrok. Jego regularne spożywanie może również poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci.
Część osób jest zdania, że pomarańcza olbrzymia to skuteczny, a zarazem naturalny lek na kaca. Jest pomocna gdyż świetnie nawadnia organizm i przywraca prawidłową ilość elektrolitów.
Pomelo na odchudzanie
Pomarańczą olbrzymią powinny zainteresować się osoby pragnące pozbyć się nadmiaru kilogramów. Z owocem tym odchudzanie może okazać się o wiele łatwiejsze. W 100 g pomelo znajduje się zaledwie 40 kcal. I bynajmniej nie są to kalorie puste. W pomelo znajdują się enzymy, które znacząco przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Błonnik sprawia, że po zjedzeniu owocu czujemy się bardzo syci, co więcej usprawnia procesy trawienne i pomaga oczyszczać organizm z toksyn.
Jako, że pomelo zawiera wiele potrzebnych nam witamin (między innymi witaminy z grupy B), a także minerałów, po jego spożyciu mamy lepszy humor. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku osób ze skłonnościami do „zajadania” stresów.
Pomarańcza olbrzymia dostarcza nam pokaźnej dawki potasu, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Dzięki niemu możemy szybko pozbyć się obrzęków i cellulitu wodnego, czyli czynników sprawiających, że wyglądamy na tęższych niż w rzeczywistości.
Zastosowanie pomelo w kuchni
Pomelo najlepiej jest kupować w okresie od listopada do marca. Pamiętajmy, że im owoc jest cięższy, tym wyższa jest jego jakość (podczas transportu i przechowywania jego waga znacząco spada).
W przypadku pomarańczy olbrzymiej jadalny jest jedynie miąższ owocu. Przed spożyciem trzeba pozbyć się skórki, błon międzysegmentowych, a także pestek, które są niejadalne.
Pomelo znakomicie smakuje świeże, bez żadnych dodatków. Niektórzy przyrządzają z tego owocu marmolady i soki. Dobrze oczyszczona, kandyzowana skórka pomarańczy olbrzymiej jest fantastycznym dodatkiem do ciast i deserów.
Obrany owoc należy spożyć jak najszybciej (koniecznie tego samego dnia). Nieobrany można przechowywać w lodówce przez okres od dwóch do czterech miesięcy.
Kto powinien zrezygnować z pomelo?
Pomelo ma właściwości obniżające ciśnienie, dlatego nie powinno być (w dużych ilościach) spożywane przez osoby, które mają problem z niedociśnieniem. Przeciwwskazaniem do jego spożywania jest także alergia na owoce cytrusowe.
Pamiętajmy, że zanim pomelo znajdzie się w polskich sklepach, musi przebyć długą drogę. Żeby owoce przetrwały transport spryskuje się je różnymi substancjami chemicznymi, które mogą nam poważnie zaszkodzić. Z tego względu przed spożyciem należy je bardzo dokładnie umyć.
Czy wiesz, że:
– Kwiaty pomelo wykorzystuje się w Wietnamie do produkcji perfum.
– Nasiona pomarańczy olbrzymie w niektórych krajach wykorzystywane są jako lek na kaszel, lumbago, czy niestrawność.
– W krajach Azji Południowo-Wschodniej (czyli tam gdzie naturalnie występuje pomelo) wywar z kwiatów i liści pomelo traktowany jest jak środek uspokajający przy epilepsji, pląsawicy, czy silnych atakach kaszlu. Co więcej sprawdza się on do łagodzenia opuchlizny i przyspieszania gojenia się ran.
– Do Ameryki pomelo zostało przywiezione w siedemnastym wieku przez kapitana Shaddocka.
– W Europie pomelo pojawiło się za sprawą Brytyjczyków w czasach kolonizacji.
– Pomelo jest największym owocem cytrusowym.