Po co nam kolagen i skąd go brać?

0

Ilość kolagenu, czyli białka będącego niezwykle ważnym składnikiem chrząstek, ścięgien i innych tkanek łącznych, maleje wraz z wiekiem. Proces ten rozpoczyna się już po 25 roku życia, a po 40-tym roku życia postępuje znacznie szybciej. Dlatego warto zadbać o dietę bogatą w to niezbędne białko, a nawet wesprzeć się suplementem diety Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS.

Nie tylko seniorzy, ale i wszystkie osoby dbające o zdrowe żywienie, powinni włączyć do swojej codziennej diety produkty oraz potrawy bogate w kolagen, takie jak: galaretki mięsne i owocowe, salcesony, golonkę, rosoły gotowane na ościach, kościach, chrzęściach i kurzych łapkach. W przypadku rosołków, ważny jest czas przygotowywania wywaru: rosoły na kościach i udkach kurczaka powinny być gotowane około 4 godzin, natomiast wywary na kościach wołowych czy wieprzowych wymagają dłuższego przygotowania –  około 8 godzin.

Suplement diety z kolagenem

Dla tych, którzy nie dostarczają regularnie do organizmu kolagenu wraz z dietą, mamy jednak dobrą wiadomość – kolagen można uzupełniać za pomocą suplementu diety takiego jak Doppelherz ® system KOLLAGEN 11.000 PLUS. To preparat dostępny w aptekach, którego producentem jest renomowana niemiecka firma Queisser Pharma GmbH. Oprócz 11 000 mg płynnego Kolagenu Peptan®, popartego badaniami naukowymi, preparat zawiera wiele ważnych dla kondycji kości i stawów składników.

Są to: chondroityna, która jest ważnym składnikiem wchodzącym w skład chrząstki stawowej, więzadeł i mazi stawowej, witamina C pomagająca w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości i chrząstki, witamina D pomagająca w prawidłowym wykorzystywaniu wapnia i fosforu, utrzymaniu zdrowych kości oraz w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, miedź pomagająca w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych, selen pomagający w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.

blank

Opakowanie Doppelherz® system KOLLAGEN 11.000 PLUS zawiera 30 ampułek z gotowym do wypicia płynem o smaku owoców leśnych.

Co jeszcze możemy zrobić dla swoich kości i stawów?

Aby dbać o kondycję naszego aparatu ruchu, powinniśmy zwracać uwagę na naszą wagę i starać się zrzucać zbędne kilogramy. Pomoże w tym regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, wspomagająca produkcję naturalnego kolagenu – najlepiej taka, która nie obciąża stawów. Jakiego typu sporty możemy więc uprawiać? Pływanie, ćwiczenia, nordic walking, spokojną jazdę na rowerze. Oczywiście polecane są również marsze i zwykłe codzienne spacery. Nie wolno też zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Powinniśmy dostarczać sobie przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, a przy dużej aktywności fizycznej – około 2,5 litra.

Źródła:

https://mojasilaruchu.pl/wszystko-o-kollagenie/postaw-na-fakty-i-rozpraw-sie-z-mitami-o-kolagenie

Monika Morąg, Agnieszka Burza, Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Healthy Studies and Medicine, nr 2, 2017

Krzysztof Kaczyński, Andrzej Ignaciuk, Kolagen i jego rola w organizmie człowieka, Food-Forum, 4(20)/2017

5/10 - (1 vote)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here