Pływanie nie bez przyczyny uznawane jest za jeden z najzdrowszych i najbezpieczniejszych sportów. Ma ono zbawienny wpływ na nasze mięśnie, kości i stawy. Polecane jest osobom w każdym wieku, zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Pływanie w basenie polecane jest również w profilaktyce wielu chorób. Zanim kupisz karnet i wybierzesz się na pływalnię, dowiedz się więcej o tym sporcie.
Pływanie najlepszą formą ruchu
Pływanie to trening aerobowy, który wykonujemy w wodzie. Ta forma ruchu jest ceniona ze względu na fakt, że:
- angażuje wszystkie grupy naszych mięśni,
- nie obciąża kręgosłupa,
- dotlenia mięśnie,
- pozwala szybko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej,
- jest także bezpieczna dla stawów.
Każdy z nas urodził się z odruchem pływania, jednak jeżeli w dzieciństwie rodzice nie zabierali nas na basen – odruch ten zanikł. Jednocześnie każdy z nas może nauczyć się pływać w dowolnym wieku. Bardzo istotny jest fakt, że pływanie jest sportem o najmniejszej liczbie przeciwwskazań – po uzgodnieniu z lekarzem na basen powinny udać się osoby cierpiące na rozmaite dolegliwości, a przede wszystkim choroby układu krążenia. Nic tak jak aktywność w wodzie nie poprawia krążenia krwi.
W jaki sposób pływanie wpływa na nasze zdrowie?
Pływanie ma ogromny pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego powinno stać się elementem profilaktyki wielu chorób. Regularne wizyty na basenie sprawiają, że:
- Zwiększa się nasza wydolność oddechowa. Kiedy pływamy nasze oddychanie jest bardziej wydajne niże w przypadku sportów wykonywanych poza basenem. Częste pływanie sprawia, że pojemność naszych płuc się zwiększa, co jest pozytywnie odczuwalne w wielu sferach życia.
- Kształtują się nasze mięśnie. Pływanie jest jedną z niewielu aktywności fizycznych, które angażują wszystkie grupy mięśni (sport ten uaktywnia ponad czterdzieści mięśni). Motywacją do rozpoczęcia pływania może być oglądanie sylwetek zawodowych pływaków i pływaczek. Ich ciała są szczupłe, proporcjonalne, a mięśnie ładnie zarysowane.
- Uzyskamy dobre efekty bez obciążania kręgosłupa i stawów. Jeżeli wszystkie aktywności na lądzie prędzej lub później kończą się dla nas kontuzjami, koniecznie postawmy na pływanie. Woda jest naturalnym amortyzatorem. Kiedy się w niej zanurzamy, nasze ciało jest kilkukrotnie lżejsze niż w rzeczywistości.
- Nasz układ krwionośny pracuje wydajniej. Pozioma pozycja ciała sprawia, że serce łatwiej pompuje krew, dodatkowo podczas pływania wszystkie tkanki naszego ciała zostają dotlenione. Częste pływanie (niezależnie od tego jaki styl wybierzemy) sprawia, że elastyczność naczyń krwionośnych wzrasta, a poziom złego cholesterolu (LDL) ulega obniżeniu. W efekcie zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.
- Łatwiej jest nam schudnąć. Co więcej nasze ciało po zrzuceniu nadmiaru kilogramów wygląda znakomicie – redukcji ulega cellulit, a skóra staje się jędrniejsza. Redukcja otyłości powoduje szereg korzyści zdrowotnych.
Pływanie dla osób odchudzających się
Osoby, które z powodu swojej nadwagi unikają pływania powinny zdać sobie sprawę, że ten rodzaj sportu pozwoli im schudnąć szybciej niż jakakolwiek inna aktywność fizyczna. W zależności od tego jaki styl wybierzemy i jak intensywnie pływamy, a także od tego ile ważymy, w ciągu godziny możemy spalić od sześciuset do nawet ośmiuset kalorii. Co więcej pływanie sprawia, że spalamy kalorie nawet po zakończeniu treningu. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie.
Duża otyłość sprawia, że nie jesteśmy w stanie uprawiać większości sportów. W tym wypadku zagrożone są nasze stawy. Jednak w przypadku pływania takiego zagrożenia nie ma gdyż woda stanowi naturalną barierę ochronną dla stawów.
Na basen warto wybrać się nawet wówczas, kiedy nie potrafimy pływać. Rozmaite zajęcia w wodzie, takie jak na przykład aqua aerobic pozwolą nam bezpiecznie schudnąć i poprawić kondycję.
Pływanie – jakie techniki mamy do wyboru?
Wielką zaletą pływania jest różnorodność, która sprawia, że tym sportem bardzo trudno jest się znudzić. Najpopularniejsze techniki pływania to:
- żabka (nazywana inaczej stylem klasycznym),
- kraul,
- styl grzbietowy,
- styl motylkowy,
- piesek.
1). Styl klasyczny, czyli żabka wymaga od nas naprzemiennego zanurzania głowy pod wodę i wynurzania jej. Kiedy jesteśmy pod wodą, nasze ręce są wyprostowane, a nogi pracują tak jak w kraulu. Kiedy się wynurzamy robimy niewielki rozkrok (stopy podciągamy w kierunku pośladków), a także zbliżamy łokcie do tułowia. Podczas wynurzenia wykonujemy także głęboki wdech.
2). Współcześnie na basenach możemy zobaczyć wiele osób, które pływają żabką, jednak ich styl bardzo odbiega od klasycznego. Jest to tak zwana żabka dyrektorska, która polega na pływaniu z cały czas podniesioną głową. Kiedy nasza głowa stale znajduje się ponad powierzchnią wody dochodzi do nadwyrężenia kręgów szyjnych, a w dłuższej perspektywie czasu skutkuje to drętwieniem rąk, zawrotami i bólami głowy. Również klasyczna żabka nie jest polecana jako jedyny styl pływacki, gdyż może doprowadzić do dysproporcji sylwetki.
3). Kraul jest to styl dla tych, którzy lubią pływać szybko. Nauczenie się tego stylu może sprawić problemy osobom początkującym. Przy kraulu ogromne znacznie ma odpowiednia synchronizacja ruchów, a także to, żeby nasze ręce były zanurzone w wodzie po odpowiednim kątem. Co ciekawe szybkość pływania kraulem w siedemdziesięciu procentach zależy od pracy rąk, nogi odpowiadają jedynie za trzydzieści procent prędkości. Dla wielu osób pewnym problemem będzie fakt, że głowa przy kraulu musi częściowo znajdować się pod poziomem wody.
4). Styl grzbietowy pokochają osoby z dolegliwościami kręgosłupa, gdyż pływanie nim nie nadwyręża pleców. Żeby pływać stylem grzbietowym musimy położyć się płasko na wodzie, nasza głowa musi być zwrócona ku górze. Nogi pracują jak przy kraulu, ważne jest również naprzemienne wymachiwanie rękami, które muszą być maksymalnie wyprostowane. Duże znacznie przy pływaniu stylem grzbietowym jest wypchnięcie do góry bioder. Taka pozycja sprawia, że praca naszych nóg jest bardziej efektywna.
5). Styl motylkowy (który nazywany jest także delfinkiem) jest najtrudniejszy z punktu widzenia technicznego, dlatego najczęściej wybierają go zawodowi pływacy. Wymaga on bardzo dobrej koordynacji ruchowej, a także synchronizacji oddechów. Nauka tej techniki wielu osobom zajmuje sporo czasu. Przy stylu motylkowym nasze ciało faluje – głowa i klatka piersiowa, a także biodra i nogi poruszają się naprzemiennie w górę i w dół.
6). Piesek to styl, od którego zaczynają początkujący pływacy. Pozwala on utrzymać się na wodzie, jednak w tym przypadku nie możemy mówić o szybkim pływaniu. Podczas pływania pieskiem klatka piersiowa znajduje się w pozycji pionowej, a ręce i nogi poruszają się naprzemiennie w górę i w dół.
Na zawodach pływackich
Podczas zawodów pływackich wykorzystuje się styl dowolny i styl zmienny. Pierwszy z nich to konkurencja polegająca na tym, że zawodnik może płynąć dowolną techniką z wykluczeniem żabki. Wykluczone jest także chodzenie po dnie, nurkowania na głębokość przekraczającą piętnaście metrów. Podczas stylu dowolnego zabronione jest stosowanie jakichkolwiek urządzeń, które poprawiają szybkość pływaka – na przykład płetwy.
Inną konkurencją jest styl zmienny, który zakłada, że zawodnicy muszą popłynąć kolejno różnymi stylami – na przykład stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym, a wreszcie dowolnym.
Jak pływać efektywnie?
Osoby, które chcą czerpać z pływania pełnej korzyści powinny opanować perfekcyjnie przynajmniej jeden styl pływacki. Jeżeli mamy problemy z kręgosłupem zrezygnujmy z żabki, która w dłuższej perspektywie czasu może pogłębić nasze problemy.
W sytuacji, kiedy pływanie ma nam pomóc schudnąć, zadbajmy o to, żeby trenować przynajmniej przez pół godziny (optymalny czas to sześćdziesiąt minut). Możemy naprzemiennie pływać intensywnie i zwalniać. W praktyce oznacza to, że przez pewien czas płyniemy kraulem, a następnie przenosimy się na grzbiet.
Pamiętajmy, że efektywne pływanie to nie wyścigi. Znacznie ważniejsze od szybkości jest oddychanie i precyzyjna technika. Z czasem, kiedy opanujemy dany styl do perfekcji, będziemy pływać szybciej.
Jakie zagrożenia wiążą się z pływaniem?
Choć pływanie jest jednym z najbezpieczniejszych sportów, zalecanych nawet osobom starszym i chorym, nie oznacza to, że na basenie nie możemy zrobić sobie krzywdy. Kontuzje związane są przede wszystkim z nieprawidłową techniką. Przykładem może być tak zwana żabka dyrektorska, którą możemy powszechnie spotkać na polskich basenach. Długotrwałe utrzymywanie głowy ponad powierzchnią wody prowadzi do powstania zwyrodnień szyjnego odcinka kręgosłupa. Styl ten niekorzystnie wpływa także na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Żabka nie jest odpowiednia także dla osób, które mają problemy ze stawami biodrowymi i kolanowymi.
Minusem pływania może być fakt, że nie wpływa ono pozytywnie na kondycję naszych kości jak dzieje się to w przypadku większości sportów. Jeżeli znajdujemy się w grupie osób zagrożonych osteoporozą nie powinniśmy rezygnować z pływania, jednak warto uprawiać je naprzemiennie z innym sportem. Dzięki temu będziemy czerpać wszystkie korzyści z treningów w wodzie, a jednocześnie poprawimy gęstość naszych kości. W przypadku osób starszych bardzo dobrym uzupełnieniem ćwiczeń na basenie będzie:
- joga,
- stretching,
- pilates,
- czy tai chi.
Osoby cierpiące na dyskopatię zanim zdecydują się na pływanie, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem. To czy pływanie nam pomoże, czy zaszkodzi w tym wypadku zależy dużej mierze od konkretnego schorzenia.
Co musimy kupić przed wyjściem na basen?
Jeżeli wybieramy się na basen musimy zaopatrzyć się w:
- kostium kąpielowy wykonany z elastycznego materiału wykazującego dużą odporność na chlor,
- czepek,
- klapki,
- ręcznik kąpielowy.
W większości stylów zanurzamy głowę, dlatego jeżeli nie zamierzamy pływać tylko na grzbiecie, będziemy potrzebowali okularów do pływania. Osoby z wadami wzroku mają współcześnie możliwość zakupu okularów korekcyjnych do pływania. Dostępne są okulary z wymiennymi szkłami, które można dostosować do osoby, u której na każde oko przypada inna wada.