Płukanie ust olejem kokosowym – po co, czy warto, efekty, praktyczne wskazówki

0

Dla większości z nas zachowanie higieny jamy ustnej kojarzy się przede wszystkim z codziennym szczotkowaniem zębów, a niekiedy również płukanie specjalnymi płynami. Niektórzy idą jednak o krok dalej i co rano płuczą usta olejem koksowym. Jakie efekty przynosi ssanie oleju? Jak prawidłowo płukać usta?

Dlaczego warto płukać usta olejem?

Pomysł płukania ust olejem nie jest nowy. Od kilku tysięcy lat wykorzystuje go medycyna ajurwedyjska. Zwolennicy tej metody przekonują, że nie tylko ma ona pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej, ale też wpływa pozytywnie na zdrowie. Olej, który bierzemy do ust ma bowiem zdolność do pochłaniania niebezpiecznych dla zdrowia toksyn, a zwłaszcza metali ciężkich. Ajurweda kładzie szczególny nacisk na higienę jamy ustnej, gdyż według niej jest ona miejscem, gdzie zaczynają się rozwijać choroby narządów wewnętrznych.

Opinie specjalistów od medycyny niekonwencjonalnej zdaje się potwierdzać współczesna nauka. Zaobserwowano, że oleje, a zwłaszcza olej kokosowy hamują rozwój szkodliwych bakterii, a także grzybów żyjących w jamie ustnej. Dzięki ssaniu oleju kokosowego można zmniejszyć ryzyko infekcji grzybiczych, bakteryjnych, stanów zapalnych, a także chronić płytkę nazębną.

Regularne płukanie ust olejem kokosowym może również przyczynić się do złagodzenia objawów artretyzmu, zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych – na przykład zapalenia płuc i oskrzeli. Zabieg ten ma wspomagać funkcjonowanie układu nerwowego i pokarmowego. Zgodnie z opinią zwolenników ssania oleju za jego sprawą można pozbyć się chorób nerek, chorób wątroby, a także dolegliwości bólowych stawów.

Obietnice te brzmią zachęcająco, dlatego z pewnością warto wypróbować tę metodę, zwłaszcza, że nie powoduje ona żadnych efektów ubocznych.

Płukanie ust olejem – niezbędne wskazówki

Po olej kokosowy powinniśmy sięgać na czczo (nie powinniśmy nawet nic pić), najlepiej od razu po przebudzeniu. Optymalna ilość oleju to jedna łyżeczka (ewentualnie dwie). Trzeba przyznać, że początki mogą być trudne. W przypadku wielu osób wzięcie do ust oleju, do tego świeżo po przebudzeniu może powodować odruchy wymiotne. Na szczęście do wszystkiego można się przyzwyczaić. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wziąć oleju do ust na czczo, spróbujemy na początku ssać go w ciągu dnia, tak, żeby przyzwyczaić się do jego smaku.

Olej należy ssać przez około dwadzieścia minut. Pamiętajmy, żeby równomiernie rozprowadzić go po całej jamie ustnej. Po upływie tego czasu należy go wypluć. Jeżeli zależy nam na dodatkowym wybieleniu zębów – po wypluciu oleju wypłuczmy jamę ustną wodą z solą lub sodą, a następnie umyjmy zęby (i język) pastą, która nie zawiera fluoru.

Metoda ta jest polecana jedynie osobom dorosłym. Nie należy proponować jej małym dzieciom, gdyż mogłyby one połknąć olej.

Część osób po zastosowaniu tej metody skarży się na objawy typowe dla przeziębienia. Jest to naturalne i wynika z faktu, że organizm oczyszcza się z toksyn. W przypadku większości osób po kilku tygodniach kuracji przykre objawy ustępują.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here