Płatki drożdżowe – czym są, wartości odżywcze, wpływ na zdrowie, przykłady zastosowań

0

Płatki drożdżowe to stosunkowo nowy na polskim rynku, ale za to bardzo ciekawy produkt spożywczy. Jest on polecany osobom na diecie wegańskiej i wegetariańskiej, a także wszystkim tym, którzy zrezygnowali z jedzenia nabiału (w tym sera). Ich przyjemny smak sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w kuchni. Są przy tym (w przeciwieństwie do zwykłych drożdży) w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Czym są płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe to wysuszone, nieaktywne drożdże. Są one hodowane z wykorzystaniem melasy trzcinowej lub buraczanej, a następnie poddane działaniu wysokiej temperatury, która je unicestwia. Wyglądem przypominają bułkę tartą. Ceni się je za unikalny zapach i smak (określany jako orzechowo-serowy), a także zawartość cennych dla ludzkiego organizmu substancji odżywczych. W przeciwieństwie do zwykłych drożdży płatki te nie fermentują w układzie pokarmowym, dzięki czemu po ich spożyciu nie pojawiają się dolegliwości trawienne. Płatki drożdżowe mogą być wykorzystywane na wiele sposobów – dodaje się ich do sosów, zup, past do chleba, makaronów. Świetnie sprawdzają się do zagęszczania potraw.

Jakie wartości odżywcze mają płatki drożdżowe?

Jednym z ważniejszych walorów płatków drożdżowych jest duża zawartość składników odżywczych. Płatki dostarczają nam duże ilości biała, aminokwasów egzogennych, a także witamin z grupy B (z wyjątkiem witaminy B12) i witaminy D. Są bardzo dobrym źródłem związków mineralnych:

  • magnezu,
  • żelazo, 
  • miedź, 
  • cynk, 
  • fosfor,
  • wapń, 
  • sód,
  • czy selen.

Inne substancje zawarte w płatkach to beta-1,3 glukan, trehalozę i glutation.

W 100 g płatków drożdżowych znajdziemy około 300 kcal. Przed zakupem warto przeczytać etykietę produktu i upewnić się, że są to w stu procentach płatki drożdżowe. Niekiedy bowiem producenci wzbogacają je na przykład w słód jęczmienny, czy mąkę pszenną.

Płatki drożdżowe – wpływ na zdrowie

Regularnie spożywane płatki drożdżowe są w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Mają one działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego mają wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego.

Zawartość aminokwasów egzogennych, a także białka w płatkach drożdżowych jest szczególnie ważna z perspektywy osób stosujących dietę wegańską – oni najczęściej odczuwają ich niedobory.

Ponadto płatki mają bardzo pozytywny wpływ na układ nerwowy – łagodzą stres, poprawiają pamięć i koncentrację. Wszystko to za sprawą obecności witamin z grupy B i minerałów.

Płatki drożdżowe mają również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego – pomagają między innymi w walce z przewlekłymi biegunkami.

Podobnie jak drożdże mają pozytywny wpływ na kondycję naszych włosów, paznokci, a także skóry. Dzięki płatkom nasze włosy stają się lśniące i grubsze, paznokcie mocniejsze, a skóra wygląda młodziej. Produkt może być pomocny także w leczeniu trądziku.

Warto spożywać je, kiedy mamy niedowagę, gdyż wzmagają apetyt.

Przeciwwskazania do spożywania płatków drożdżowych?

Płatki drożdżowe mają wszystkie zalety drożdży, są jednak pozbawione ich wad. Należą one do produktów w pełni bezpiecznych. Mogą je spożywać nawet osoby cierpiące na kandydozę, gdyż po ich spożyciu nie dochodzi do przerostu drożdży. Nie są one polecane jedynie w przypadku alergii na drożdże.

Zastosowanie płatków drożdżowych w kuchni

Musimy zdawać sobie sprawę, że płatki drożdżowe nie mogą być traktowane jako alternatywa drożdży – nie są one żywe, dlatego nie mogą fermentować i nie upieczemy na nich ciasta drożdżowego ani pizzy.

Płatki drożdżowe bardzo przypominają bułkę tartą i z powodzeniem mogą być stosowane jako jej zamiennik. Jeżeli jednak zdecydujemy się użyć ich jako panierki do kotletów – koniecznie zmniejszmy ilość soli.

Płatki drożdżowe są szczególnie popularne w kuchni wegańskiej, gdyż stanowią one doskonały zamiennik sera. Można posypywać nimi kanapki, zapiekanki. Warto dodawać je do past, czy makaronów, gdyż nadają im przyjemnego serowego posmaku. 

Z tego typu płatków można zrobić wegańską wersję sera parmezan. Przygotowanie sera jest bardzo proste i zajmie nam dosłownie chwilę. Potrzebujemy blendera, jednej szklanki migdałów (powinny być łuskane), szczypty soli, trzech łyżeczek płatków drożdżowych, a także odrobiny chili (lepiej dodać mniej i ewentualnie później zwiększyć ilość przyprawy, gdy zajdzie taka potrzeba).

Wszystkie składniki wkładamy do blendera i mielimy na gładką masę. Jeżeli smak nam nie odpowiada – doprawiamy i mielimy jeszcze raz.

Gdzie kupić płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe nie są jeszcze na tyle popularne, żebyśmy dostali je w każdym supermarkecie. Obecnie są one sprzedawane w sklepach ze zdrową żywnością. Zakupimy je także przez internet. Za opakowanie 150 g zapłacimy około dziesięć złotych. Przed wyborem konkretnego produktu koniecznie przeczytajmy etykietę i upewnijmy się, że są to w stu procentach płatki drożdżowe. Jeżeli jesteśmy uczuleni na gluten sprawdźmy koniecznie czy produkt go nie zawiera (niektóre płatki drożdżowe zawierają śladowe ilości glutenu).

Jak zrobić płatki drożdżowe?

Jeżeli mamy trochę czasu, możemy samodzielnie przygotować płatki drożdżowe. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w 200 g świeżych drożdży. Potrzebujemy jeszcze 1/3 szklanki ciepłej wody i łyżeczkę cukru (możemy go zastąpić melasą buraczaną, trzcinową, ewentualnie syropem klonowym).

Drożdże kruszymy i przekładamy do miski. Dodajemy wodę i cukier, a następnie wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Miskę przykrywamy i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Kiedy masa wyrośnie, rozkładamy cienką jej warstwę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie wkładamy ją do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na około dziesięć minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik. Kiedy masa ostygnie, rozgrzewamy go ponownie do około stu stopni i suszymy drożdże. Kiedy masa wyschnie – mielimy ją.

4.8/10 - (3 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here