Pielęgnacja soczewek kontaktowych wpływa na zdrowie oczu. Niewłaściwe lub nieregularne zabiegi sprzyjają gromadzeniu się różnorodnych osadów i kolonizacji bakterii. Odpowiednia higiena pozwala nie tylko na bezpieczne i komfortowe użytkowanie soczewek, ale także na wydłużenie ich żywotności.
Dlaczego utrzymanie soczewek w czystości jest takie ważne?
Utrzymanie w czystości soczewek kontaktowych szczególnie przeznaczonych do noszenia w trybie innym niż jednodniowym oraz ich odpowiednie przechowywanie istotnie wpływa na zdrowie oczu i komfort noszenia. Niewłaściwa pielęgnacja stanowi realne ryzyko rozwoju infekcji oczu oraz nieprzyjemnych dolegliwości odczuwanych w ich okolicy. Kolonizujące się bakterie i odkładający osad białkowo-lipidowy z filmu łzowego obecnego na powierzchni gałki sprzyjają pieczeniu powiek, zaczerwienieniu oka czy świądu skóry twarzy. Bez względu na rodzaj soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku ich regularne mechaniczne oczyszczanie i dezynfekcja chemiczna po wyjęciu z oka każdego wieczoru powinny stanowić obowiązkową część planu dnia, podobnie jak inne zabiegi pielęgnacyjno-kosmetyczne ciała. W trosce o bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych oraz trwałość ich powierzchni i właściwości terapeutycznych osobom wykonującym makijaż zaleca się zakładanie soczewek dopiero po nałożeniu na twarz wszystkich produktów. Taki zabieg pozwala zminimalizować zabrudzenia soczewki. Zasada pierwszeństwa uwzględnia także rozpylanie lakieru do włosów czy innych sprayów w okolicy głowy. Odwrotnie z kolei należy postąpić podczas demakijażu, a także przed kąpielą (w pierwszej kolejności zdjąć soczewki kontaktowe).
Najważniejsze zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych
Przed przystąpieniem do pracy z soczewkami kontaktowymi należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce. Przed ich wyjęciem z powierzchni oka warto również przygotować pojemnik do przechowywania, czyli napełnić go świeżym płynem przeznaczonym do dezynfekcji soczewek. Po zdjęciu soczewki należy umieścić ją w lekko zaciśniętej na kształt odwróconej łódeczki dłoni i skropić powierzchnię płynem do pielęgnacji, na tyle, aby soczewka się w nim zanurzyła. Następnie poleca się ją delikatnie pocierać palcem, wykonując koliste, niespieszne ruchy, aby rozprowadzić roztwór po obu stronach i oczyścić jej powierzchnię ze wszelkich zabrudzeń. Ostatnią, ale nie mniej ważną czynnością jest płukanie w niewielkiej ilości świeżego płynu dezynfekującego. Po zakończeniu pracy soczewkę kontaktową należy umieścić we wcześniej przygotowanym pojemniku i zamknąć wieczko. Zabieg należy powtórzyć w przypadku soczewki z drugiego oka.
Do czyszczenia należy używać wyłącznie dedykowanych w tym celu preparatów. Bezwzględnie zabrania się ich mycia wodą z kranu, solą fizjologiczną czy innymi substancjami. Warto także zwracać uwagę datę ważności płynów do soczewek i okres przydatności od chwili otwarcia. Stanowczo należy wzbraniać się od rozcieńczania dezynfektora do soczewek, a także kilkukrotnego używania jednej porcji płynu. Przeterminowany produkt należy wyrzucić. Tylko użytkownicy soczewek jednodniowych zwolnieni są z ich codziennej pielęgnacji. Te bowiem po wyciągnięciu wyrzuca się bezpośrednio do kosza.