Piaskowanie zębów – co to za zabieg?

0
25

Czyszczenie zębów to nie tylko szczotkowanie, nitkowanie czy płukanie jamy ustnej. W trosce o piękny i zdrowy uśmiech niezbędne są regularnie wykonywane zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Jednym z podstawowych jest piaskowanie.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to rodzaj zabiegu higieniczno-pielęgnacyjnego, który polega na oczyszczeniu koron, przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i innych miejsc z płytki bakteryjnej, resztek pokarmu oraz przebarwień przy użyciu piaskarki, czyli elektrodyszy wypuszczającej pod ciśnieniem mikrogranulki (piasek dentystyczny) i strumień powietrza. Piaskowanie może obejmować zarówno tkanki znajdujące się nad dziąsłami, jak i okolice kieszonek zębowych. W zależności od charakteru i rozległości zanieczyszczeń, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta podczas zabiegu dobierane są różne wielkości granulek oraz moc pracy piaskarki. Zwykle jednak do metody naddziąsłowej wykorzystuje się piasek o twardszej strukturze, natomiast piaskowane poddziąsłowe wymaga zastosowania bardziej miękkich mikrocząsteczek ze względu na bliskie sąsiedztwo korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych.

Cała procedura czyszczenia zębów tą metodą trwa ok. 20 minut i najczęściej jest wykonywana przez asystenta stomatologicznego bądź higienistkę. Piaskowanie zębów nie sprawia bólu, choć może wywoływać niewielki dyskomfort, zwłaszcza u osób z nadwrażliwością. Może także pojawić się nieprzyjemny, słonawy posmak. To zjawisko wiąże się jednak z obecnością piasku dentystycznego i jest zupełnie niegroźne. Efekt odświeżonych i czystych zębów widać od razu. Przez 2–3 godziny po wyjściu z gabinetu zaleca się powstrzymać od jedzenia i picia, a przez kolejne 24–48 godzin najlepiej stosować białą dietę.

Piaskowanie zębów – dla kogo i kiedy?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych, który należy wykonywać regularnie w celach profilaktycznych, najlepiej co pół roku, a w zależności od stylu życia, nawyków żywieniowych czy stanu zdrowia nawet częściej. Zwiększoną częstotliwość wizyt w gabinecie w celu usunięcia osadów i przebarwień oraz odświeżenia jamy ustnej poleca się szczególnie palaczom oraz miłośnikom kawy, herbaty i czerwonego wina. Częstsze piaskowanie jest wskazane także dla użytkowników aparatów ortodontycznych i osób obciążonych wadami zgryzu. Można z niego również korzystać, będąc w ciąży. Szkliwo i błony śluzowe narażone na działanie kwasów żołądkowych z powodu porannych wymiotów stają się bardziej podatne na uszkodzenia, krwawienie i infekcje. Piaskowanie stosuje się nie tylko jako metodę czyszczenia, ale również jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem oraz jako uzupełnienie skalingu.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here