Piaskowanie zębów – co to za zabieg?

1

Czyszczenie zębów to nie tylko szczotkowanie, nitkowanie czy płukanie jamy ustnej. W trosce o piękny i zdrowy uśmiech niezbędne są regularnie wykonywane zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Jednym z podstawowych jest piaskowanie.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie to rodzaj zabiegu higieniczno-pielęgnacyjnego, który polega na oczyszczeniu koron, przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i innych miejsc z płytki bakteryjnej, resztek pokarmu oraz przebarwień przy użyciu piaskarki, czyli elektrodyszy wypuszczającej pod ciśnieniem mikrogranulki (piasek dentystyczny) i strumień powietrza. Piaskowanie może obejmować zarówno tkanki znajdujące się nad dziąsłami, jak i okolice kieszonek zębowych. W zależności od charakteru i rozległości zanieczyszczeń, a także indywidualnych predyspozycji pacjenta podczas zabiegu dobierane są różne wielkości granulek oraz moc pracy piaskarki. Zwykle jednak do metody naddziąsłowej wykorzystuje się piasek o twardszej strukturze, natomiast piaskowane poddziąsłowe wymaga zastosowania bardziej miękkich mikrocząsteczek ze względu na bliskie sąsiedztwo korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych.

Cała procedura czyszczenia zębów tą metodą trwa ok. 20 minut i najczęściej jest wykonywana przez asystenta stomatologicznego bądź higienistkę. Piaskowanie zębów nie sprawia bólu, choć może wywoływać niewielki dyskomfort, zwłaszcza u osób z nadwrażliwością. Może także pojawić się nieprzyjemny, słonawy posmak. To zjawisko wiąże się jednak z obecnością piasku dentystycznego i jest zupełnie niegroźne. Efekt odświeżonych i czystych zębów widać od razu. Przez 2–3 godziny po wyjściu z gabinetu zaleca się powstrzymać od jedzenia i picia, a przez kolejne 24–48 godzin najlepiej stosować białą dietę.

Piaskowanie zębów – dla kogo i kiedy?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów higienizacyjnych, który należy wykonywać regularnie w celach profilaktycznych, najlepiej co pół roku, a w zależności od stylu życia, nawyków żywieniowych czy stanu zdrowia nawet częściej. Zwiększoną częstotliwość wizyt w gabinecie w celu usunięcia osadów i przebarwień oraz odświeżenia jamy ustnej poleca się szczególnie palaczom oraz miłośnikom kawy, herbaty i czerwonego wina. Częstsze piaskowanie jest wskazane także dla użytkowników aparatów ortodontycznych i osób obciążonych wadami zgryzu. Można z niego również korzystać, będąc w ciąży. Szkliwo i błony śluzowe narażone na działanie kwasów żołądkowych z powodu porannych wymiotów stają się bardziej podatne na uszkodzenia, krwawienie i infekcje. Piaskowanie stosuje się nie tylko jako metodę czyszczenia, ale również jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem oraz jako uzupełnienie skalingu.

4.8/10 - (3 votes)
reklama
blank
Artykuł sprawdzony merytorycznie przez ekspertów portalu StaloweZdrowie.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here