Staw barkowy jest odpowiedzialny za ruchy przywodząco-prostujące oraz obrotowe ręki, dlatego jest w dużym stopniu narażony na urazy. W razie poważniejszych kłopotów konieczna jest artroskopia. Wyjaśniamy na czym polega operacja barku, kiedy jest potrzebna oraz jakie są zalecenia po zabiegu!
Operacja barku – wskazania
Artroskopia stawu barkowego jest zalecana w przypadku rozmaitych schorzeń oraz urazów barku. Skierowanie na ten zabieg wypisuje lekarz ortopeda lub inny specjalista. Do bezpośrednich wskazań do wykonania tego zabiegu można zaliczyć m.in.:
- zwichnięcie,
- stany zwyrodnieniowe,
- stany zapalne (długotrwałe zapalenie błony maziowej),
- unieruchomienie stawu w związku ze stanem zapalnym torebki stawowej,
- niestabilność stawu ramiennego,
- uszkodzenie ścięgien lub więzadeł,
- przerwanie pierścienia rotatorów,
- zespół bólu podbarkowego z zapaleniem kaletki podbarkowej
Na wizytę do odpowiedniego specjalisty możesz umówić się na stronie: https://www.kliniki.pl/ortopedia/.
Artroskopia stawu barkowego – opis zabiegu
Operacja barku jest stosunkowo nieinwazyjnym zabiegiem. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, w pozycji półsiedzącej lub leżącej. W jego trakcie chirurg przez niewielkie nacięcie wprowadza do wnętrza stawu barkowego artroskop z kamerą oraz dodatkowe narzędzia. W ten sposób możne dokładnie ocenić stan tkanek, a także przy okazji usunąć ewentualne patologie lub naprawić uszkodzenia. Dzięki temu da się wykonać najbardziej konieczne procedury bez narażania zdrowych tkanek. Po wszystkim zostają założone szwy, opatrunek oraz orteza, a pacjent może wrócić do domu. Więcej informacji o zabiegu znajdziesz na stronie: http://www.derm-art.pl/artroskopia-stawu-barkowego-leczenie-i-rehabilitacja-po-zabiegu/.
Zalecenia po operacji barku
Ryzyko powikłań jest niewielkie, ale po operacji barku należy stosować się do określonych zaleceń. Bezpośrednio po artroskopii pacjent nie powinien prowadzić samochodu ani jeździć komunikacją miejską. Przez następne dwa tygodnie musi mieć unieruchomioną rękę, a także przyjmować przepisane leki oraz regularnie zmieniać opatrunki. Nie powinien dopuścić do zamoczenia czy zakażenia rany. Co jakiś czas musi też stawić się na umówione wizyty kontrolne. Jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy, jak np. ból, gorączka, osłabienie czy wysięk, trzeba niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Odzyskiwanie pełnej sprawności zajmuje od miesiąca do nawet pół roku. W większości przypadków konieczna jest odpowiednia rehabilitacja, wykonywana pod okiem fizjoterapeuty.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.