Omułek zielonowargowy (zielona małża nowozelandzka) – charakterystyka, właściwości prozdrowotne omułka

0

Omułek zielonowargowy jest nowością na polskim rynku suplementów diety. Jest on wart bliższego poznania ze względu na wysoką zawartość substancji odżywczych i pozytywny wpływ na zdrowie. Czym dokładnie jest omułek zielonowargowy? Kto szczególnie powinien się nim zainteresować? Czy istnieją przeciwwskazania jego stosowania?

Co to jest omułek zielonowargowy?

Omułek zielonowargowy (łacińska nazwa: Perna canaliculus; nazywany także zieloną nowozelandzką małżą) jest to endemit (gatunek charakterystyczny dla jednego regionu świata) występujący tylko i wyłącznie wzdłuż wybrzeży Nowej Zelandii. Omułek nieco różni się od innych gatunków małż. Jego cechą charakterystyczną jest skorupa w kolorze brązowo-zielonym. Jest on również dość długi – bez problemu znajdziemy okazy, których długość sięga nawet 24 centymetrów. Z dobroczynnych właściwości tej małży korzystali Maorysi (czyli rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii), którzy cieszyli się bardzo dobrą kondycją i praktycznie nie mieli problemów z artretyzmem i bólami stawów. W Polsce możemy spotkać suplementy zawierające ekstrakty z omułka. Ich wysoka jakość jest efektem produkcji nie wykorzystującej obróbki cieplnej, dzięki czemu udaje się zachować wszystkie wartości odżywcze małży. 

Omułek zielonowargowy – wartości odżywcze

Zainteresowanie omułkiem zielonowargowym wynika z jego bardzo bogatego składu. Zielona małża dostarcza nam dużych ilości witamin z grupy B (a przede wszystkim B1, B2, B3, B5, B6 i B12), witamin A, C i E, czy witaminy D.

Omułek jest znakomitym źródłem wapnia, żelaza, jodu, cynku, selenu, potasu, fosforu, kwasu krzemowego, fosfolipidów, steroli, aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

Do jednych z najważniejszych składników zielonej małży zaliczamy glikozaminoglikany (w skrócie GAG), czyli polisacharydy zbudowane z powtarzających się jednostek dwucukrowych. Związki te posiadają zdolność do wiązania się z białkami i tworzą złożone struktury o nazwie proteoglikanów. W skład glikozaminoglikanów wchodzą między innymi: siarczan dermatanu, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy heparyna. Glikozaminoglikany wiążą cząsteczki wody i jonów sodu, oddziałują również z kolagenem i elastyną.

Jaki wpływ na zdrowie ma zielona małża nowozelandzka? 

blankBadania nad właściwościami omułka zielonowargowego rozpoczęły się już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ludzie, którzy spożywali go regularnie, czyli w tym wypadku rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii – Maorysi praktycznie nie mieli problemów ze stawami, czy bólami kręgosłupa. Związki zawarte w zielonej małży nowozelandzkiej przyczyniają się do odbudowy chrząstki i mazi stawowej. Udowodniono, że spożywanie wyciągów z omułka zielonowargowego zmniejsza objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (jest to prawdopodobnie zasługa wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które działają silnie przeciwzapalnie), redukują objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, zwiększa ruchomość stawów. Zielona małża przyczynia się do redukcji obrzęków i bólów mięśniowych, może okazać się bardzo skuteczna w profilaktyce osteoporozy.

Co ciekawe regularne przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakty z omułka zielonowargowego redukuje objawy astmy.

Suplementami z omułkiem zielonowargowym powinny zainteresować się szczególnie osoby znajdujące się w grupie zwiększonego ryzyka jeśli chodzi o choroby stawów i kręgosłupa. Zielona małża może bardzo pomóc osobom otyłym, sportowcom wyczynowym i osobom bardzo aktywnym fizycznie. Być może warto po nie sięgnąć, gdy nasz organizm dochodzi do siebie po różnego rodzaju urazach mechanicznych.

Omułek zielonowargowy zawiera wiele dobrze przyswajalnych składników odżywczych, dlatego zabezpiecza ludzki organizm przed niebezpiecznymi w skutkach niedoborami. Jako, że w przypadku jego stosowania nie stwierdza się zazwyczaj skutków ubocznych – może być on bezpieczniejszą alternatywą dla konwencjonalnych leków.

Przeciwwskazania do stosowania omułka zielonowargowego

Choć omułek zielonowargowy zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji, nie będzie odpowiedni dla każdego. Jego stosowanie odradza się osobom uczulonym na owoce morze i mięczaki. Ze względu na brak wystarczających badań (jest to stosunkowo nowy suplement na rynku) nie powinny spożywać go kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Pamiętajmy, że preparaty na bazie zielonej nowozelandzkiej małży nie są przeznaczone dla wegan i wegetarian.

Przyjmowanie preparatów z zieloną małżą nowozelandzką w zalecanych przez producenta dawkach zazwyczaj nie powoduje efektów ubocznych. W przypadku większych ilości preparatu sporadycznie mogą pojawić się biegunki i nudności, a także nadmierne gazy.

Zielona małża nowozelandzka – jak stosować?

Omułek zielonowargowy jest dostępny na rynku w różnych postaciach. Największą popularnością cieszą się tabletki zawierające wyciągi z tej małży (producenci deklarują, że pierwsze efekty można obserwować już po 2 miesiącach regularnego stosowania). Innymi wartymi uwagi produktami są maści i balsamy zawierające ekstrakty z tego skorupiaka.

5/10 - (2 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here