Olejek miętowy (olejek z mięty pieprzowej) – właściwości, zastosowanie

0

Olejek eteryczny z mięty jest produktem o wielu zastosowaniach. Z jego właściwości chętnie korzystano już w starożytności. Dziś jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu. Jak produkuje się olejek miętowy? Jakie są jego właściwości? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego?

Czym jest olejek miętowy?

Mianem olejku miętowego określamy olejek eteryczny, który otrzymuje się w wyniku destylacji z parą wodną części nadziemnych kwitnącej (bezpośrednio przed, a także w trakcie kwitnienia obserwuje się wzrost stężenia olejku w roślinie) mięty pieprzowej (popularna roślina lecznicza zaliczana do rodziny jasnotowatych). Sam olejek w zależności od użytego surowca może mieć kolor bezbarwny, zielonkawo-żółty lub jasnożółty. Charakteryzuje się intensywnym zapachem i smakiem mięty. W kontakcie ze skórą wywołuje uczucie chłodu. W jego składzie można znaleźć do 55% mentolu, do 32% mentonu, do 10% octanu mentylu, do 8% związku o nazwie 1,8-cyneol, do 8% mentofuranu, do 10% izomentonu, do 3,5% limonenu, do 3% pulegonu, do 1% karwonu. Olejek miętowy bardzo dobrze miesza się z chlorkiem metylenu, a także z etanolem. Jest on na szeroką skalę wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym. Nadaje się zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Można go łączyć z innymi olejkami eterycznymi, na przykład rozmarynowym, lawendowym, sosnowym, eukaliptusowym, cytrynowym, tujowym, olejkiem z drzewa herbacianego, świerkowym, tymiankowym, goździkowym, czy bergamotowym.

Olejek z mięty pieprzowej – wpływ na zdrowie

Olejek miętowy wykazuje bardzo korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego. Działa on rozkurczowo (chroni między innymi przed wzdęciami), ma również wpływ na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i żółci. Może być pomocny w leczeniu zespołu jelita drażliwego, niestrawności, kolki, schorzeń wątroby. Dzięki niemu można szybko pozbyć się mdłości. Z tego względu znajduje on zastosowanie w leczeniu choroby lokomocyjnej.

blankPozyskiwany z mięty pieprzowej olejek ma właściwości wykrztuśne, antyseptyczne i wzmacniające, dlatego często wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych (w tym wypadku przydatna jest szczególnie aromaterapia) – katarze, przeziębieniu grypie, czy zapaleniu oskrzeli. Warto zdawać sobie sprawę, że ma on działanie napotne i jest w stanie obniżać gorączkę. Przynosi on ulgę również podczas ataków astmy.

Od wieków znany jest pozytywny wpływ olejku miętowego na kondycję układu nerwowego. Działa on pobudzająco, poprawia pamięć i koncentrację, łagodzi napięciowe bóle głowy, redukuje stres. W połączeniu z innymi olejkami eterycznymi wykorzystuje się go w profilaktyce depresji.

Olejek miętowy pomaga w stanach zapalnych skóry, trądziku, stłuczeniach, bólach reumatycznych, a nawet rwie kulszowej. Może on łagodzić bóle menstruacyjne, obrzęki kończyn. Aplikowany na skórę przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza swędzenie po ukąszeniach owadów, odświeża, zwalcza nieprzyjemny oddech.

W przypadku bólów głowy zaleca się aromaterapię lub robienie kompresów na czoło z dodatkiem olejku z mięty pieprzowej. W przypadku przeziębienia i grypy dobrym rozwiązaniem będą inhalacje w wykorzystaniem tego olejku. Jeżeli chcemy się schłodzić podczas upałów, warto jest dodać olejku miętowego do kąpieli lub zastosować go do masażu (kilka kropli olejku eterycznego mieszamy z oliwką do masażu). Wmasowywanie olejku miętowego (połączonego z oliwką) w skórę będzie łagodziło dolegliwości bólowe, a także obrzęki kończyn.

Przeciwwskazania do stosowania olejku miętowego

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej dla większości osób jest bezpieczny. Bardzo ważne jest jednak, żeby stosować go w ilościach zalecanych przez producenta. Przyjmowanie zbyt dużych jego ilości może doprowadzić do skutków ubocznych takich jak nudności i wymioty, zgaga, czy różnego rodzaju reakcji alergicznych.

Istnieje ryzyko, że olejek z mięty pieprzowej będzie hamował czynność układu cytochromu P450 1A2. Należy pamiętać, że wchodzi on w interakcję z lekami metabolizowanymi przez ten układ.

Olejku z mięty nie powinno się stosować u dzieci poniżej ósmego roku życia (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Ostrożność muszą zachować kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest także alergia.

Trzeba pamiętać, że wdychanie olejku miętowego wieczorem może doprowadzić do problemów z zasypianiem.

Olejek miętowy w kosmetyce

Pozyskiwany z mięty pieprzowej olejek eteryczny od dawna wykorzystywany jest w kosmetyce. Jako, że ma on działanie chłodzące, używa się go do produkcji wszystkich kosmetyków, które mają pozostawić uczucie zimna na skórze. Znajdziemy go więc w kremach, balsamach, maseczkach, szamponach i odżywkach do włosów (szczególnie tych o działaniu przeciwłupieżowym).

Ze względu na fakt, że olejek z mięty działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a dodatkowo zmniejsza wydzielanie sebum często używa się go do produkcji kosmetyków przeciwtrądzikowych.

Składniki zawarte w olejku miętowym ujędrniają skórę, dlatego znajduje on zastosowanie przy produkcji preparatów ujędrniających, czy redukujących cellulit.

Olejek z mięty świetnie sprawdza się w kosmetykach do włosów z łupieżem. Nie tylko redukuje on łupież i hamuje przetłuszczanie się włosów, ale też łagodzi podrażnienia skóry głowy i zmniejsza swędzenie. Jest on obecny w niektórych mydłach, pastach do zębów, czy płynach do płukania jamy ustnej.

Przyjemny, orzeźwiający zapach olejku miętowego sprawia, że wykorzystuje się go także w charakterze substancji zapachowej. 

Olejek miętowy w kuchni

Współcześnie w sklepach można kupić również olejek miętowy przeznaczony do celów spożywczych. Dodaje się go między innymi do gum do żucia, pastylek miętowych, czekoladek (dobrze komponuje się szczególnie z ciemną czekoladą), lodów, likierów, różnego rodzaju napojów. Olejek ten może zostać wykorzystany także do wypieków (na przykład do sernika miętowego z ciemną czekoladą).

4.9/10 - (5 votes)
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here