Ogórki kiszone należą do produktów, które powinniśmy jeść przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców. Znacznie lepiej jest zjeść polskie ogórki kiszone niż warzywa sprowadzane z drugiego końca świata (żeby ich transport i dłuższe przechowywanie było możliwe, trzeba użyć środków chemicznych, które nie są obojętne dla naszego organizmu). Jakie właściwości mają ogórki kiszone? W jaki sposób wpływają one na nasze zdrowie?
Czym są ogórki kiszone?
Ogórki kiszone (błędnie określane także jako kwaszone – pamiętajmy, że to nie to samo) to nic innego jak ogórki, które zostały poddane procesom fermentacji. Badania archeologiczne sugerują, że ich produkcja rozpoczęła się już co najmniej dwa tysiące lat przed naszą erą (prawdopodobnie delektowano się nimi w Mezopotamii). Współcześnie ogórki kiszone są stałym składnikiem w jadłospisie Polaków i Niemców. Takie ogórki są bardzo smaczne, zawierają niewiele kalorii, pełnią również funkcję naturalnego probiotyku.
Jakie wartości odżywcze mają ogórki kiszone?
Ogórki kiszone dostarczają nam pewnych ilości witamin z grupy B, sporych ilości witaminy C, a także związków mineralnych takich jak sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Ich popularność wynika jednak z zawartości bakterii probiotycznych.
Ogórki kiszone na odchudzanie?
Kiszone ogórki zawierają jeszcze mniej kalorii niż ogórki świeże. W 100 g jest to średnio 11 kcal. Warto po nie sięgać na diecie redukcyjnej z wielu powodów. Przede wszystkim wspierają budowę prawidłowej flory jelitowej, co sprawia, że ułatwiają trawienie.
Ze względu na wysoką zawartość błonnika zapewniają nam długotrwałe uczucie sytości. Takie ogórki są też idealną przekąską – osoby, które mają skłonność do podjadania pomiędzy posiłkami powinny mieć je stale pod ręką.
Kiszone ogórki – wpływ na zdrowie?
Ogórki kiszone pomagają nam odbudować florę jelitową. Dzięki właściwościom probiotycznym nie tylko poprawiają one trawienie, ale przede wszystkim wspierają funkcjonowanie naszych jelit (dolegliwości jelitowe niemal zawsze idą w parze z upośledzoną odpornością). Ogórki kiszone należą do najlepszych produktów, po które mogą sięgnąć po antybiotykoterapii.
Za sprawą zawartości witaminy C ogórki kiszone chronią między innymi przed takimi chorobami jak szkorbut. Błonnik i bakterie kwasu mlekowego sprawiają, że ogórki kiszone oczyszczają organizm z toksyn.
Regularne spożywanie ogórków kiszonych to dobry sposób na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) we krwi. W dłuższej perspektywie czasu mogą one chronić przed miażdżycą i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Podane w ten sposób ogórki mogą zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia anemii, mają również pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci.
Pozostała po ogórkach kiszonych woda ma zdolność łagodzenia zakwasów, a także bólów mięśniowych. Jest ona niezastąpiona, kiedy cierpimy na kaca (jedna szklanka może niemal całkowicie złagodzić dolegliwości związane ze spożywaniem alkoholu).
Kiszone ogórki nawadniają organizm, pomagają też walczyć ze zgagą. Działają łagodząco i nawilżająco, co sprawia, że niektórzy przygotowują z nich okładu na oparzenia słoneczne.
Przeciwwskazania do spożywanie ogórków kiszonych
Ogórki kiszone są zdrowe dla ogromnej większości osób. Jednocześnie należy pamiętać, że zawierają one bardzo duże ilości sodu, dlatego nie są wskazane dla chorych na nadciśnienie tętnicze (z reguły nie jest konieczne ich całkowite ograniczenie, jednak w tym przypadku nie można delektować się nimi bez umiaru). Kiszone ogórki mogą ponadto zaszkodzić osobom zmagającym się z wrzodami żołądka i niektórymi chorobami układu pokarmowego.
Zastosowanie ogórków kiszonych w kuchni
Istnieje wiele sposobów na zastosowanie ogórków kiszonych w kuchni. Są one świetnym dodatkiem do sałatek, surówek i kanapek. Warto wspomnieć, że są one bazą dla popularnej w Polsce zupy ogórkowej.
Woda po ogórkach kiszonych wykorzystywana jest niekiedy jako marynata do mięs.
Jeżeli chcemy w pełni korzystać z walorów ogórków kiszonych, musimy kupić produkt dobrej jakości. Przede wszystkim ważne jest, żeby dokładnie czytać etykiety na opakowaniu – w żadnym wypadku nie kupujmy ogórków kwaszonych, w których składzie znajduje się kwas octowy.
W wielu sklepach istnieje możliwość zakupu ogórków kiszonych na wagę. Są one ponadto sprzedawane w wiaderkach lub słoikach.
Dobrej jakości ogórki są jędrne i charakteryzują się kwaskowym zapachem. Ich skórka musi być zielona. Woda, w której zanurzone są ogórki w żadnym wypadku nie może być śluzowata (jest to znak, że ogórki są zepsute).
Przepis na wyborne ogórki kiszone
Do przygotowania ogórków kiszonych będziemy potrzebować piętnastu kilogramów ogórków gruntowych. Pozostałe składniki to:
– pół kilograma soli kamiennej (ważne jest, żeby wybrać sól niejodowaną),
– dwanaście litrów wody,
– dwie główki czosnku,
– pęczek kopru włoskiego (wraz z nasionami),
– kilka listków laurowych.
– dwie łyżki ziela angielskiego,
– trzy łyżki gorczycy,
– trzy korzenie chrzanu,
– jedna łyżka czarnego pieprzu.
Ogórki należy dokładnie umyć i opłukać w zimnej wodzie. Do niewielkiego garnka wlewamy dwa litry wody i wsypujemy całą sól. Całość zagotowujemy, a następnie studzimy. Główki czosnku kroimy w poprzek. Umyte ogórki przekładamy do plastikowej beczki, dodajemy koper, chrzan i czosnek. Dodajemy ostudzoną wodę z solą, a następnie uzupełniamy czystą wodą (powinno być jej tyle, żeby przykryła ogórki). Następnie należy obciążyć ogórki tak, by nie wypływały na powierzchnię. Beczkę zakręcamy. Całość odstawiamy na około dwa tygodnie w miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa. Po upływie tego czasu przekładamy ogórki do oddzielnych słoików, zalewamy pozostałym sokiem i pasteryzujemy.